gify kwiaty

 
Strona głównaPatron szkołyNauczycieleUczniowiePlan lekcjiOgłoszeniaGaleriaKontakt
 

 

ARCHIWUM 2017/2018


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Już o ósmej rano ksiądz Adam Żygadło odprawił uroczystą mszę świętą z okazji zakończenia roku szkolnego. Pani dyrektor Małgorzata Penkal życzyła wszystkim wspaniałych wakacji i podziękowała wszystkim za ciężką pracę. Burmistrz miasta Danuta Madej przyłączyła się do życzeń i gratulowała wszystkim wspaniałych wyników. Potem jeszcze tylko rozdanie nagród i świadectw i można było ogłosić, że wakacje już się zaczęły!

www.ksp.zary.pl   /   22-06-2018


ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

W poniedziałek 18.06.2018 odbyły się otwarte zajęcia z programowania. Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach z robotyki. Przy trzech stanowiskach prowadzonych prze uczniów z klasy 3c KG oraz 1 KLO pod czujnym okiem pana Kacpra Świątka młodsi koledzy zapoznawali się z zasadami działania oraz programowaniem Ozobotów. Każdy mógł sam zaprogramować swojego robota.

www.ksp.zary.pl   /   20-06-2018


CZY TO TRUDNE? – SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM

14.06.2018 roku klasy V, VI a, VI b oraz VII b spotkały się z Mateuszem Gadomskim, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, a przy okazji absolwentem naszej szkoły. Uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawostek o dziennikarstwie, jak również posłuchać o studiach, które musi ukończyć osoba marząca o tym zawodzie. Niektórzy zachwycili się możliwościami, które daje ten zawód, inni utwierdzili w swoich planach na przyszłość. Dla wszystkich był to mile i pożytecznie spędzony czas, za co serdecznie dziękujemy naszemu miłemu gościowi, życząc sukcesów w pracy zawodowej.

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2018


FESTIWAL FILMÓW LEKTUROWYCH "GERWAZY" 2018

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Lekturowych "Gerwazy" za nami. W tym roku do oceny przez jury była rekordowa ilość filmów. Było ich aż 9.. Za najlepszą męską rolę drugoplanową: Hanna Dul, za najlepszą rolę kobiecą drugoplanową: Nina Bajko, za najlepszą rolę pierwszoplanową męską: Amelia Napiórkowska, najlepsza rola kobieca: Alicja Kuczak, najlepsze kostiumy: klasa 4b, najlepszy oryginalny pomysł: klasa 4b, najlepszy film: Klasa 6a. Nagroda publiczności: klasa 7a. Gratulujemy i zapraszamy za rok!

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2018


WYCIECZKA - KLASY 4

11 czerwca klasy czwarte wraz z wychowawcami wybrały się do zielonogórskiego parku trampolin Skokoloco oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Obejrzeliśmy ekspozycje stałe w pałacu oraz zbiory lotnicze, sprzęt ciężki i uzbrojenie w plenerze. Atrakcji nie brakowało! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym wybierzemy się tam raz jeszcze!

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2018


DZIEŃ SPORTU NA SYRENIE

8 czerwca na stadionie sportowym Syrena Odbył się szkolny Dzień Sportu. Rozegrano 4 konkurencje: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczka palantową i bieg na 400 m. Wyłoniono mistrzów sportu w każdej kategorii wiekowej: Barbara Ochman, Karol Scandola, Oliwia Gad, Marcel Miziński, Weronika Kwaśniak i Igor Kalemba. Serdecznie gratulujemy.

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2018


BOHATEROWIE SĄ WŚRÓD NAS

Praca multimedialna Mateusza Koroblewskiego z klasy VI b naszej Katolickiej Szkoły Podstawowej o wojennych i powojennych losach jego dziadka Stanisława napisana pod kierunkiem pana Stanisława Rudnickiego opiekuna Koła Regionalnego zdobyła główną nagrodę (laptop i 150 zł) w Ogólnopolskim Konkursie Młodzieżowym "Bohaterowie są Wśród Nas" zorganizowanym przez Związek Kombatantów w Warszawie. Mateusz pokonał 152 zawodników z całej Polski. Nagrodę wręczył mu sam Wiceprezydent Światowej Federacji Weteranów generał Stanisław Wożniak. Zajęcie pierwszego miejsca w konkursie na szczeblu centralnym jest wielkim sukcesem naszej Szkoły .
A może Ty spróbujesz napisać ciekawą pracę o swoich bliskich lub znajomych. Zgłoś się . Czasu mamy dużo . Pan Rudnicki czeka!


 

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2018


ZIELONA GÓRA? SPRAWDZAM!

Klasy 2 i 1b postanowiły sprawdzić atrakcje w Zielonej Górze. Zaczęły od Krainy Słodkości. Sprawdzam! O, tak było słodko….! Następnie spróbowały szkolnego zestawu w Multikinie. Sprawdzam! Popcorn chrupiący, a soczek świeżutki! Na koniec oceniliśmy reklamowany w telewizji film pt. „Bella i Sebastian 3”. Sprawdzam! Film wzruszający, z pięknymi krajobrazami! Polecamy! Buziaczki od dzieci dla rodziców za sponsoring gry „Zielona Góra? Sprawdzam!”.

www.ksp.zary.pl   /   13-06-2018


PRZYRODNICY, NA START!

Nauczycielki przyrody, panie Izabela Wąsicka i Joanna Naumik z SP1 zorganizowały dla uczniów żarskich szkół kolejne warsztaty przyrodnicze, w tym roku poświęcone leśnym drzewom. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kasia Dobosz i Oliwia Gad z klasy 5 oraz Igor Kozikowski z klasy 4b. Drużyna KSP zajęła I miejsce w jednej z pięciu ciekawych konkurencji: konkursie przyrodniczo-literackim pt. „Drzewo”. Dodatkową nagrodę od pani Izy za największą wiedzę ogólną o lesie dostał nasz przyrodnik Igor. Gratulujemy!

www.ksp.zary.pl   /   12-06-2018


PRZEDWAKACYJNE ZAJĘCIA Z PRZYJACIÓŁMI

W atmosferze nadchodzących wakacji przebiegało spotkanie w MBP w Żarach uczniów klasy IVb z przyjaciółmi z Zespołu Szkół Specjalnych. Przedstawiliśmy przygotowane przez nas bajki oraz ilustracje, nad którymi pracowaliśmy na lekcjach j. polskiego pod opieką pani K. Gapińskiej. Po ich wysłuchaniu nagrodzono nas gromkimi brawami. Była to dla nas najwyższa ocena. Potem czekała na nas super niespodzianka – film w formacie 3D. Na koniec wręczyliśmy naszym koleżankom i kolegom „łapki przyjaźni” z życzeniami, które wykonaliśmy wspólnie pod opieką pani B. Majewskiej. My natomiast zostaliśmy obdarowani cudownymi breloczkami z kotkami. Choć ciężko było nam się rozstać, to jednak wierzymy, że po wakacjach znowu się spotkamy. Dziękujemy wszystkim pracownikom MBP, a szczególnie pani Agnieszce, za wspaniały rok wspólnych zajęć.

www.ksp.zary.pl   /   12-06-2018


DZIEŃ DZIECKA KLAS 1-3

Podchody w lesie i lody, kiełbaski z ogniska i piłka na boisku, zabawa na huśtawkach i siłowni „pod chmurką”, to jest to, „co tygryski lubią najbardziej”! Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przewiezieniu dzieci do Biedrzychowic Dolnych, a pani Agnieszce Kwiatkowskiej za zorganizowanie ogniska.

www.ksp.zary.pl   /   06-06-2018


BEZPIECZNE WAKACJE Z LUPO

W dniu 25.05.2018r., Aleksandra Karnowska uczennica klasy V Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyła w międzyszkolnym Turnieju wiedzy o bezpieczeństwie pod nazwą: „ Bezpieczne wakacje z Lupo”. Tematyką turnieju była szeroko pojęte bezpieczeństwo: wiedza z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, profilaktyka zachowań niepożądanych, pierwsza pomoc w teorii i praktyce. Dzięki swoim umiejętnościom i zdobytej wiedzy Ola wywalczyła wyróżnienie. Jak na pierwszy raz w historii naszej szkoły, to duży sukces. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zdobędziemy podium. Jeszcze raz gratulujemy!

www.ksp.zary.pl   /   05-06-2018


POZNAJEMY OJCOWIZNĘ

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu wspomnieniowego "Poznajemy Ojcowiznę". Faustyna Polus z klasy III KG i Mateusz Koroblewski klasy VIb KSP reprezentowali naszą Szkołę Katolicką w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę" w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Faustyna napisała pracę o założycielach Szkoły Katolickiej w Żarach (Moja szkoła cudem jest"), praca ta spotkała się z uznaniem księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego podczas wizytacji naszej placówki oświatowej. Mateusz Koroblewski w albumie "Mój dziadek - żołnierz niezłomny" opisał historię swojego dziadka, który po wojnie jako kierownik internatu w Szkole Górniczej w Żarach założył tajną organizację antykomunistyczną . Praca Mateusza zajęła pierwsze miejsce w województwie i została wysłana do Warszawy na finał centralny konkursu . Uczniowie podkreślają , że konkurs prócz nagród , jest wspaniałą okazją poznania dziejów swojej rodziny. Mateusz w zakończeniu pracy napisał, że teraz jeszcze bardziej czuje się Koroblewskim. Zbliżające się wakacje są najlepszą okazją zebrania materiałów do kolejnej pracy. Zapraszamy! Pan Stanisław Rudnicki CZEKA!

www.ksp.zary.pl   /   05-06-2018


ATRAKCJE KOTLINY KŁODZKIEJ

W dniach 28-30 maja klasy I a, III a i III b z KSP wyruszyły na wycieczkę integracyjno- krajoznawczą do Kotliny Kłodzkiej. Punktem kulminacyjnym był Dom Zakonny Księży Misjonarzy Św. Rodziny w Szczytnej, gdzie nocowaliśmy, jedliśmy posiłki, bawiliśmy się oraz modliliśmy się w Kaplicy na Zamku. W pierwszym dniu pobytu odwiedziliśmy Kudowę Zdrój, miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim. Zwiedziliśmy pijalnię wód mineralnych, piękny park uzdrowiskowy, zjedliśmy pyszne lody oraz obowiązkowo kupiliśmy pamiątki. Na drugi dzień wyruszyliśmy do Kletna i zwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią, największą jaskinię Sudetów, leżącą w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego na wysokości ok. 800 m n. p. m. W jaskini panuje stała temperatura + 6 stopni Celcjusza więc trochę ochłodziliśmy się po upalnej temperaturze na dworze. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Lądek Zdrój. Koniec dnia zakończyliśmy grillem, jedząc pyszne kiełbaski. W ostatnim dniu wycieczki wyruszyliśmy na Błędne Skały- zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n. p. m. tworzący malowniczy labirynt w Górach Stołowych. To były prawdziwe atrakcje, kiedy musieliśmy przeciskać się przez wąskie szczeliny. Z żalem musieliśmy opuścić Szczytno oraz różne atrakcje. Będziemy miło wspominać naszą wycieczkę i te piękne miejsca. Może jeszcze kiedyś tam powrócimy :-D

www.ksp.zary.pl   /   05-06-2018


SPOTKANIE AUTORSKIE

Uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach na spotkanie autorskie. Bohaterką spotkania była Ewa Nowak – autorka takich książek jak: „Mecz o wszystko”, „Pułapka na ktosia”, „Yellow Bahama w prążki”, „Koleżaneczki”. Jest ona także publicystką, autorką felietonów, pedagogiem, autorką artykułów w „Viktorze Juniorze”, „Viktorze Gimnazjaliście”. Pisarka bardzo chętnie opowiadała anegdoty z własnego życia, dzieliła się swoimi inspiracjami przy pisaniu kolejnych książek, odpowiadała cierpliwie na szereg pytań młodych czytelników. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf oraz dedykacje w zakupionych książkach pani Ewy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze oraz dobrych humorach wszystkich uczestników.
Dziękujemy pracownikom biblioteki za możliwość uczestniczenia w imprezie czytelniczej.

www.ksp.zary.pl   /   30-05-2018


KOCHANYM RODZICOM

Klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami oraz z nauczycielką muzyki zaprezentowały rodzicom scenki teatralne, wiersze i piosenki. Na lekcjach dzieci wykonały upominki dla mamy i taty, a także ich portrety. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   30-05-2018


OPOWIEŚĆ O PATRIOTYZMIE I ODWADZE

Klasy szóste przedstawiły ostatnie w tym roku szkolnym scenki z lektury. Tym razem była to książka Henryka Sienkiewicza "W pustyni i puszczy".

 

 

www.ksp.zary.pl   /   24-05-2018


ZJAZD RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II

W piątek 18 maja 2018 r. odbył się w niwiskich VII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą, na którą przybył biskup Paweł Socha. Reprezentacja sztandaru Katolickiego Gimnazjum oprócz mszy wzięła udział w konkurencjach sportowych. Na koniec został podsumowany konkurs literacko – plastyczny dotyczący działalności Jana Pawła II.
Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym: Jakub Kędziora - III Małgorzata Chyl - III
Uczniowie wyróżnieni w konkursie plastycznym: Wojciech Zalewski - III Julianna Wagner - IV Nikola Jurec V
Uczeń wyróżniony w konkursie literackim: Filip Gorczyca - IV

www.ksp.zary.pl   /   24-05-2018


PRZYJAŹŃ – WAŻNA RZECZ!

Teatr „Kurtyna” z Krakowa zaprezentował klasom 1-3 przedstawienie pt. „Jestem przyjacielem ludzi”.
Aktorzy w wesoły sposób przypomnieli dzieciom, jak ważne jest m.in. zdrowe odżywianie i kulturalne zachowanie.

 

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2018


SŁODKO I ZDROWO

Pan Jan Bechyne, pszczelarz z Żar, spotkał się z uczniami klas 1-3 i opowiedział o swojej pasji. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć wielu przedmiotów potrzebnych do opieki nad pszczołami. Wąchaliśmy plastry wosku i kit pszczeli.
Pan Jan tłumaczył, w jakich schorzeniach miód pomaga i jakim zapobiega. Opowiadał o chorobach dotykających te małe, pożyteczne owady.
Na zakończenie poczęstował wszystkich przepysznym wrzosowym miodem.
Dziękujemy Adamowi, uczniowi naszego liceum za pomoc w organizacji spotkania ze swoim dziadkiem.

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2018


KSIĄDZ BISKUP TADEUSZ LITYŃSKI W NASZEJ SZKOLE

17 maja był dla społeczności Szkół Katolickich w Żarach dniem niezwykłym. W tym dniu uczniów i pracowników szkoły odwiedził Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Lityński. Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wizytuje w tym miesiącu parafie na terenie całego województwa, dlatego między innymi, zawitał do Żar. Choć uczniowie i nauczyciele wiedzieli o wizycie dostojnego gościa, która zbiegała się z uroczystościami na cześć patrona szkoły Jana Pawła II, to i tak wszyscy byli bardzo przejęci tymi niezwykłymi odwiedzinami. Uczniowie przedstawili gościowi montaż słowno-muzyczny, a następnie głos zabrał biskup Tadeusz Lityński. Można było zadać biskupowi pytania, na które chętnie odpowiadał, choć jak sam zaznaczył: troszkę się boi. Sam dostojny gość był pozytywnie zaskoczony atmosferą i poziomem artystycznym , co wiele razy podkreślił w rozmowie i przemówieniu. Bardzo serdecznie wspominał także budowniczego szkoły, nieżyjącego już księdza Tadeusza Dobruckiego. Wizyta zakończyła się spotkaniem z gronem pedagogicznym. Tak bardzo podobało się Księdzu Biskupowi, że obiecał, że będzie częściej wpadać do Żar, żeby odwiedzić uczniów Katolika.

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2018


POLAK , WĘGIER- DWA BRATANKI…”

W pierwszych dniach maja Nasza Szkoła gościła uczniów z Węgier. Współpraca między szkołami zaczęła się od partnerstwa pomiędzy dwoma miastami: Agard Gardony i Żarami wiele lat temu. Od dwóch lat Chernel Istvan School i Nasze Szkoły Katolickie realizują projekty w ramach tej współpracy. Tegorocznym tematem naszych spotkań było poznanie kultury naszego sąsiada i nawiązanie przyjaźni pomiędzy uczniami („ From culture to friendship”). Początki nie były łatwe, ponieważ uczniowie klas siódmych musieli komunikować się z Węgrami po angielsku i niemiecku. Pierwsze kontakty miały miejsce w polskich rodzinach, które gościły uczniów z Węgier. W ramach tej wymiany uczniowie poznali polską historię, przyrodę i kulturę. Wycieczki do Wrocławia, Karpacza i Doliny Szyszyny pozwoliły uczniom węgierskim spojrzeć na Nasz kraj z bliska. Wszystkie spotkania były udane i można z pewnością stwierdzić, że „ Polak , Węgier – dwa bratanki”.

www.ksp.zary.pl   /   21-05-2018


IGRZYSKA DZIECI W LEKKOATLETYCE INDYWIDUALNEJ

17 maja odbyły się Igrzyska Dzieci w lekkoatletyce indywidualnej. Zawody odbyły się na stadionie Syrena w Żarach.
Nasi uczniowie zdobyli 3 medale awansując tym samym do finału wojewódzkiego w Sulęcinie.
I miejsce – bieg na 600 metrów chłopców – Wojtek Dziędzioła
II miejsce – bieg na 600 metrów dziewcząt – Wiktoria Kwaśniak
III miejsce – bieg na 600 metrów chłopców – Rainer Czepiński

www.ksp.zary.pl   /   21-05-2018


OJCZYZNO MA

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Wiktor Klój VIIb i Konrad Rybaczek VIIb po raz kolejny uczestniczyli w konkursie pt. „Ojczyzno Ma” organizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. Tematyka konkursu dotyczyła wiedzy z zakresu historii Polski, religii oraz religioznawstwa polskiego. Opatrzność czuwała nad naszymi reprezentantami, ponieważ Wiktor zakwalifikował się do kolejnego etapu – finału diecezjalnego, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku. Życzymy sukcesu!

www.ksp.zary.pl   /   21-05-2018


WYCIECZKA DO PĘTLI BORYSZYŃSKIEJ

W czwartek, 10 maja klasa 5, 6b oraz osoby z klasy 7 i 2 KG wyruszyły na odkrywczą wyprawę po unikalnym obiekcie architektury militarnej II Wojny Światowej. Pętla Boryszyńska jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Uczestnicy wybrali się na krótką trasę turystyczną po podziemiach Pętli, zobaczyli różnorodne gatunki nietoperzy oraz dowiedzieli się o historii przedwojennego obiektu.

www.ksp.zary.pl   /   17-05-2018


OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W szkołach katolickich obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się w sportowej oprawie. Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum wcielili się w twórców konstytucji takich jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, ks. Piotr Skarga, Ignacy Krasicki, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki. Nie zabrakło również króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wraz z twórcami poprowadził rozgrzewkę.
Trasa przebiegała od szkoły do stadionu Syrena. Tam uczniowie odśpiewali hymn państwowy i zaprezentowali twórców. Na koniec młodzież liceum zaśpiewała pieśń pt. „Witaj majowa jutrzenko” oraz przedstawiła znaczenie uchwalenia konstytucji dla Polski.

www.ksp.zary.pl   /   10-05-2018


BAJKOWE CO NIECO

Kwiecień w Katolickim Gimnazjum upłynął pod hasłem projektowej aktywności. W tym roku szkolnym klasy III gimnazjum zaprosiły klasy 1-3 z Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz 6-latki z żarskich przedszkoli na „Bajkowe co nieco”. Dzień był pełen atrakcji. Było bajkowe przedstawienie , konkursy, mini disco oraz poczęstunek. W tym dniu na korytarzach naszej szkoły można było spotkać Shreka, Elzę, Pinokia czy Myszkę Miki.

www.ksp.zary.pl   /   10-05-2018


MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA CZYT*AS

Już po raz trzynasty Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach była organizatorem Międzyszkolnego Turnieju Pięknego Czytania Czyt*As. Tym razem edycja poświęcona była obchodom 100-lecia Niepodległości Polski.
W eliminacjach brali udział nasi najlepiej czytający uczniowie, wyłonieni w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Katolicką Szkołę Podstawową reprezentowali: Hanna Kiwerc z kl.4”b” oraz Konrad Rybaczek z kl.7”b”, natomiast Katolickie Gimnazjum –Igor Walęsiak z kl.3”b”.
Uczniowie czytali wybrany przez siebie fragment książki, następnie zmagali się z obcym tekstem, przygotowanym przez organizatora turnieju, tym razem o tematyce niepodległościowej – fragment książki „Kamienie na szaniec”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”. Jury przyznało wyróżnienie Hannie Kiwerc w kategorii klas III-IV, natomiast Konrad Rybaczek i Igor Walęsiak otrzymali tytuł laureata i będą reprezentować wkrótce naszą szkołę i miasto na XIX Przeglądzie Mistrza Pięknego Czytania „Baśniowo? Fantastycznie!” w Zielonej Górze. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

www.ksp.zary.pl   /   08-05-2018


REKOLEKCJE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej spędzili trzy dni w Szklarskiej Porębie na rekolekcjach wyjazdowych, których patronem był św. Stanisław Kostka. Spacery po górskich szlakach, Żelazny Tygiel Waloński- a w nim integracja i gra terenowa, wizyta w Leśnej Hucie i poznanie wielowiekowej tradycji hutnictwa to niezapomniane atrakcje tego wyjazdu. Wspólna modlitwa, śpiew, wyjście w góry oraz msza święta na pewno dodały nam sił na dalsze zmierzanie się z rzeczywistością.

www.ksp.zary.pl   /   25-04-2018


SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKER'EM

10 kwietnia 2018 odbyło się spotkanie z native speaker'em Mają Davis. Zostało ono zorganizowane dla klas 4"a" i 6"b" przez Panią Annę Wieczorek (mamę jednego z uczniów klasy 4a Mateusza) oraz nauczyciela języka angielskiego Panią Katarzynę Nowińska. Dziewczynka opowiedziała dzieciom o sobie, swoim mieście i szkole. Uczniowie mieli okazję zauważyć różnicę między swoją szkołą a tą do której chodzi Maja. Pojawiło się również mnóstwo pytań zadawanych przez uczniów oczywiście w języku angielskim.

www.ksp.zary.pl   /   19-04-2018


ODWIEDZINY BEHAWIORYSTKI

W poniedziałek 16 kwietnia odwiedzili nas bardzo ciekawi goście z Rico Centrum dla Psa- Pani Katarzyna Szymańska behawiorysta oraz Pani Karolina treserka psów wraz ze swoją suczką Dynią. Uczniowie klas 4a, 4b, 4c oraz 6b mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy behawiorysty oraz zadać mnóstwo pytań dotyczących swoich pupili. Pani Karolina i Dynia pokazały nam ciekawe psie sztuczki.

www.ksp.zary.pl   /   19-04-2018


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W KATOLICKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

12 kwietnia 2018 roku KSP otworzyła swoje drzwi dla najmłodszych z przedszkoli- przyszłych uczniów. Tego dnia rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli uczestniczyć w różnych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich oraz obejrzeć szkołę. Na początku wszystkich gości powitały panie dyrektorki: p. Małgorzata Penkal i p. Elżbieta Prus. Następnie rodzice wysłuchali pogadanki pani dyrektor, a dzieci rozeszły się w grupach na rozmaite zajęcia przygotowane przez poszczególnych nauczycieli. Uczestniczyły w scenkach teatralnych, w zajęciach języka angielskiego i niemieckiego, podziwiały doświadczenia wykonywane na zajęciach laboratorium umysłu, odwiedziły bibliotekę szkolną, w sali gimnastycznej wzięły udział w zajęciach matematyczno-ruchowych, w stołówce szkolnej wykonywały i konsumowały kulki czekoladowe z posypką oraz zapoznały się z działaniem robota. Widać było, że wszystkim dzieciom bardzo podobały się zajęcia, a niektórzy byli wręcz szczęśliwi ze spotkania. Mamy nadzieję, że niektóre dzieci zostaną od września 2018 roku uczniami naszej szkoły.

www.ksp.zary.pl   /   16-04-2018


FAUSTYNA POZNAJE OJCOWIZNĘ

Faustyna Polus z III klasy naszego gimnazjum zwyciężyła w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego PTTK " Poznajemy Ojcowiznę".W pracy "Moja szkoła cudem jest" opisała trudne początki Szkoły Katolickiej w Żarach, pokazała ludzi, którzy ją tworzyli. Zaczęła od księdza Karola Ponsensa - założyciela parafii katolickiej na terenie , której znajduje się nasza szkoła, opisała zasługi księży Tadeuszów - Demela i Dobrudzkiego, pokaza zaangażowanie pierwszej dyrektor szkoły pani Madej, zakończyła opisem uroczystości jubileuszowych 20. lecia szkoły , w których Faustyna śpiewająco uczestniczyła. Praca Faustyny zdobyła nagrodę specjalną dyrektora biblioteki miejskiej w Żarach za walory literackie. Opiekunem pracy był pan Stanisław Rudnicki związany z naszą szkołą od jej powstania. Faustynie gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich.

 

www.ksp.zary.pl   /   10-04-2018


MATEUSZ I KAMIL POZNAWALI OJCOWIZNĘ

Uczniowie klasy VIb naszej szkoły zdobyli pierwsze miejsca w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego PTTK " Poznajemy Ojcowiznę".
Mateusz Koroblewski napisał pracę "Mój dziadek żołnierz wyklęty", a Kamil Buczyński w pracy " Z Koniuszek wprost do Bieniowa " opisał losy swojej rodziny. Mateusz zdobył również nagrodę dyrektora biblioteki miejskiej w Żarach dla autora pracy napisanej piękną polszczyzną. Praca Mateusza została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego.
Opiekunem obu prac jest pan Stanisław Rudnicki z koła regionalnego. Zwycięzcom gratulujemy, a Mateuszowi życzymy sukcesu w Zielonej Górze. 
 

www.ksp.zary.pl   /   10-04-2018


ZAWODY PŁYWACKIE

27 marca odbyły się zawody pływackie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Dziewczęta Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zdobyli I miejsce drużynowo.
Skład zespołu: Grzyb Zuzanna, Alicja Kuczak, Świętoń Julia, Dul Hanna, Węgier Olga i Kozłowska Patrycja,
Chłopcy zajęli - II miejsce w klasyfikacji drużynowej : Malinowski Kamil, Drzewiecki Hubert, Szakiel Bartek, Wiktor Klój, Rybaczek Konrad, Kowalewski Michał i Jakubczak Michał. ,
Wyniki indywidualne oraz sztafet:
I miejsce – 50 metrów stylem klasycznym chłopców – Barek Szakiel
I miejsce – 50 metrów stylem klasycznym dziewcząt – Hanna Dul
I miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt – Olga Węgier
I miejsce – 4 x 50 metrów sztafeta dziewcząt: Grzyb Zuzanna, Alicja Kuczak, Świętoń Julia i Węgier Olga
II miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt –Patrycja Kozłowska
II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym dziewcząt – Alicja Kuczak
II miejsce – 50 metrów stylem klasycznym dziewcząt – Julia Świętoń
II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym chłopców – Kamil Malinowski
II miejsce – 4 x 50 metrów sztafeta chłopców: Malinowski Kamil, Drzewiecki Hubert, Rybaczek Konrad i Jakubczak Michał. ,
III miejsce – 50 metrów stylem dowolnym chłopców – Hubert Drzewiecki
III miejsce – 50 metrów stylem dowolnym dziewcząt – Zuzanna Grzyb
III miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym chłopców – Konrad Rybaczek
III miejsce – 50 metrów stylem klasycznym chłopców – Wiktor Klój

 

www.ksp.zary.pl   /   29-04-2018 Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, składamy serdeczne życzenia wesołego Alleluja oraz dużo zdrowia i pogody ducha. Niech radość Wielkanocy napełni nasze serca nadzieją i obfitością łask od Chrystusa Zmartwychwstałego.

Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie
Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach


DROGA KRZYŻOWA I MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Uczniowie Szkół Katolickich w ostatnim dniu nauki przed Świętami Wielkanocnymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej oraz obejrzeli Misterium Męki Pańskiej przygotowanym przez uczniów klas 6 oraz ich wychowawczynie Małgorzatę Stefaniak i Katarzynę Nowińską. Dyrekcja oraz grono pedagogiczne życzy wszystkim, aby te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Wesołych Świąt! 
 

www.ksp.zary.pl   /   29-03-2018


DETEKTYWI W AKCJI

Klasy szóste miały okazję poznać tajniki śledztwa i razem z Szatanem z 7 klasy rozwiązywać zagadki detektywistyczne.   

www.ksp.zary.pl   /   29-03-2018


REKOLEKCJE DLA PIERWSZAKÓW

Uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w tym roku po raz pierwszy w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych. Wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 8 w skupieniu słuchali nauki. Pomimo dość poważnych tematów podejmowanych przez księdza, nie zabrakło również chwili śmiechu oraz wspólnych śpiewów. Mamy nadzieję, że nauki rekolekcyjne każdemu uczniowi zapadły w pamięci i bardziej świadomie przeżyjemy czas, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. 
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


PIERWSZE MINUTY SĄ NAJWAŻNIEJSZE

Pod takim hasłem młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Jakub Sztuba, Bogdan Banasiak oraz Maciej Korochoda zrealizowali projekt, w którym zaprezentowali jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej dla niemowlęcia. Praca w grupach odbyła się na fantomie Baby Anne, którego udało się zakupić, dzięki pozyskaniu funduszy z „MikroDotacji – Wspieram Lokalnie”. Działaniem zostały objęte klasy I – III Katolickiej Szkoły Podstawowej.
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


,,WIOSENNE TWARZE TAŃCA" W ŚWIETLICY KSP

Pierwszego dnia wiosny 21 marca 2018 roku w świetlicy odbył sie pokaz taneczny pt,, Wiosenne Twarze Tańca". Wystąpiły w nim dzieci z klas 1a,1b i 3b. Na początku czirliderki zaprezentowały piękny układ ruchowy do piosenki S.Grzeszczak,,Tamta dziewczyna". Rumuński taniec powitalny z fletami zatańczyły uczennice z klasy 1a, 1b i 3b..W autorskim tańcu do muzyki zespołu Marron5 wystąpiła Magda Skrabalak. Cygańskie rytmy zabrzmiały w tańcu pt,,Słoneczko" z kolorowymi chustami. Raper Kupson, czyli uczeń Kuba Kędziora, brawurowo i dynamicznie pokazał się w tańcu do utworu ,,Katchi" zespołu Ofenbach. Finałem pokazu był taniec ,,Parada kowbojska". W tańcach zespołowych wystąpiły uczennice: Agnieszka Kucharz, Maja Wągrowska, Maja Luszka,Stefka Smyczyńska,Lena Corn,Zuzia Syska, Natalia Gierc,Ola Kozieł, Cały program taneczny uczniowie przygotowali pod opieką nauczyciela swietlicy p. Marii Kurcewicz. 
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW

Naszą szkołę odwiedzili mili goście – dzieci z żarskich przedszkoli wraz z opiekunami. Przedszkolaki odważnie brały udział w różnych warsztatach: muzycznych prowadzonych przez zuchy, zabawy w języku angielskim, dzieci wykonały tez ozdoby wielkanocne, pochwaliły się swoją wiedzą na temat literatury dla dzieci, a podczas zajęć na sali gimnastycznej wykazały się dużą sprawnością ruchową. Na zakończenie bardzo grzecznie spędziły czas przy wspólnym słodkim poczęstunku. Dziękujemy za miłą wizytę!
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


PIÓRO Z ORTOGRAFII

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej okazali się niezwykle uzdolnieni w polskiej ortografii. Do konkursu międzypowiatowego dostało się aż siedmioro naszych kolegów : Nadia Mariasz, Jakub Kędziora, Igor Kozikowski, Natalia Karpowicz, Anna Prokopczyk, Hubert Dworak i Maja Zaucha. W finale, który odbył się w Żaganiu, brązowe pióro otrzymał- Hubert Dworak, srebrne-Nadia Mariasz a złote Jakub Kędziora. Trzeba dodać, że konkurs był na bardzo wysokim poziomie, dlatego tym bardziej wszystkim szczerze gratulujemy. 
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


JEDZ ZDROWO I KOLOROWO

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był kolorowy, smaczny, wesoły, zdrowy i bardzo ciekawy. Wszystkie klasy I-VI szykowały zdrowe posiłki, które wpólnie w holu konsumowaliśmy. Przygotowane dania były nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również bardzo kolorowe i pięknie podane. Gratulujemy wszystkim kucharzom! Wiosnę rozpoczęliśmy z dużą dawką witamin :) 
 

www.ksp.zary.pl   /   26-03-2018


KONCERT CHARYTATYWNY

Zapraszamy serdecznie na „Koncert Nadziei” pod patronatem biskupa Tadeusza Lityńskiego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkół Katolickich w Żarach, który odbędzie się 22 marca 2018 o godzinie 18.00, w sali gimnastycznej przy ul. Kalinowskiego 15.

Do zobaczenia na koncercie charytatywnym – zróbmy coś dobrego razem!
Społeczność Szkół Katolickich

Uczennica naszej szkoły, Iwonka, urodziła się bez nogi i biodra. Podczas serii operacji w Niemczech wstawiono jej sztuczne biodro. W tym roku zakończono ten skomplikowany proces. Iwonkę czeka długa i kosztowna rehabilitacja, aby mogła w miarę swobodnie poruszać się bez pomocy kul.
Podczas koncertu będziemy zbierać pieniądze na ten cel.

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2018


MITOLOGICZNE KRAINY

W piątek 09.03.2018r. klasa Va przygotowała scenki związane z mitologią grecką. Uczniowie tej klasy byli podzieleni na IV grupy. Pierwsza grupa przedstawiła mit pt. ,,Demeter i Korra’’ druga grupa wybrała ,,Puszkę Pandory’’ , trzecia ,,Piętę Achillesa’’ a ostatnia ,,Złote runo’’. Wszyscy rzetelnie przygotowali się do występu. Dzieci same pisały scenariusze i dobierały kostiumy. Na chwilę nasza klasa zmieniła się w mitologiczną krainę Cała klasa wystąpiła wspaniale ,teraz nie mogą doczekać się kolejnych występów.
 

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2018


SZLAKIEM LEGEND ŻARSKICH

Klasa IV b wraz ze swą nauczycielką języka polskiego w środę 07.03.2018 poznawała legendy żarskie podążając ich szlakiem. Głowa konia, czarne koty czy studnia i pająki nie są już tylko przedmiotami zdobiącymi miasto, stały się elementem konkretnych opowieści. Nauka w drodze – czemu nie? Każdy pomysł dobry na poszerzenie wiedzy. Zatem zwiedzajmy, szukajmy, a przy okazji miło spędzajmy czas.


     

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2018


KONKURS RECYTATORSKI

We wtorek 06.03 2018r. odbyły się powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego. W konkursie wzięło udział 36 osób z powiatu żarskiego, z klas IV-VI. Jedną z uczestniczek była uczennica klasy Va Oliwia Gad. Otrzymała ona nominację do finału wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Trzymamy kciuki w kolejnym etapie.

 

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2018


KLASA 4”B” „ZASIAŁA” Z PRZYJACIÓŁMI MARZENIA …

To już kolejne spotkanie klasy 4”b” z przyjaciółmi z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach. Tym razem gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani Agnieszka wraz z panem Bartkiem oraz panem Zbyszkiem, pracownikami biblioteki, wprowadzili nas w wiosenny nastrój. Mieliśmy okazję poznać historię o groszku z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Przy tym też sami mogliśmy „obsługiwać” teatrzyk. Następnie obejrzeliśmy krótki filmik o wzrastaniu nasionka. Wkrótce potem każdy z nas musiał zamknąć oczy i pomyśleć sobie życzenie. Pani Agnieszka rozdała nam ziarenka słonecznika, grochu-jako symbol naszych marzeń. Zasialiśmy je w przygotowanych wcześniej doniczkach, słuchając ciekawostek ogrodniczych pana Zbyszka. Jak zawsze był też czas na zabawy integracyjne prowadzone przez panią Mirkę i panią Danusię, nauczycielki z zaprzyjaźnionej szkoły. Na koniec spotkania złożyliśmy sobie życzenia wielkanocne i wróciliśmy do swoich szkół. Dziękujemy pracownikom biblioteki za bardzo ciekawe zajęcia i sympatyczną, ciepłą atmosferę.
 

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2018


JUŻ WYPOŻYCZAJĄ …

Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej oraz samodzielnie wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Otrzymali od pani bibliotekarki imienne zakładki z serduszkiem. Wszystkie przerwy tego dnia spędzali w bibliotece pochłonięci lekturą.
Życzymy najmłodszym czytelnikom samych pięknych wrażeń i przygód z książką.
 

www.ksp.zary.pl   /   13-02-2018


45 NUMER GAZETKI NASZE NIUSY


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   10-02-2018


BAL DLA KLAS IV-VI

5.02.2018 w godzinach popołudniowych nasza szkoła zapełniła się tygrysami, kowbojami i czarownicami. Pojawił się nawet Zorro w towarzystwie żołnierza i arlekina. Wszystko to działo się podczas tegorocznego balu karnawałowego klas IV-VI Katolickiej Szkoły Podstawowej. Nie zabrakło wspólnych zabaw, konkursów oraz wyboru króla i królowej balu, którymi zostali Olga Onuchowska i Mateusz Wieczorek. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że takich udanych wieczorów będzie więcej.
 

www.ksp.zary.pl   /   07-02-2018


BAL KARNAWAŁOWY

6 lutego w KSP odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów klas I-III i zaproszonych gości z żarskich przedszkoli. Uczestnicy przybyli na bal w kolorowych strojach. Zabawę urozmaiciły konkursy ze słodkimi nagrodami. Czas upływał szybko i miło przy dobrej muzyce i poczęstunku. 

www.ksp.zary.pl   /   07-02-2018


PIERWSZA POMOC

W Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się tydzień spotkań i szkoleń dla klas I – VII. Zajęcia odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Młodzież III klas Katolickiego Gimnazjum wraz z członkami Szkolnego Koła PCK omówiła, pokazała, a następnie instruowała młodszą brać uczniowską, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

www.ksp.zary.pl   /   07-02-2018


POEZJA ŁAGODZI OBYCZAJE

Dnia 31.01.2018r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap eliminacji do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Młodzi mistrzowie recytacji zaprezentowali się od najlepszej strony, a jury w składzie: p. Katarzyna Gapińska, p. Edyta Karpińska, p. Bożena Majewska i p. Jolanta Oszmaniec - miało trudne zadanie... Do następnego etapu zakwalifikowali się :
I-III
1.Wojcech Zalewski
2. Lena Wolańska
3. Agata Pisarska
4. Eliza Górska
IV - VI
1. Oliwia Gad
2. Emilia Wantoła
3. Amelia Stojanowska
4. Amelia Kropska
Życzymy powodzenia w etapie miejskim! Per aspera ad astra!


 

www.ksp.zary.pl   /   07-02-2018


BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

W czwartek odbyło się spotkanie ze strażakami, ratownikami WOPR oraz strażą miejską w ramach bezpiecznych ferii. 

www.ksp.zary.pl   /   06-02-2018


FESTIWAL FILMOWY PO ANGIELSKU

W czwartek, pierwszego lutego, odbył się w naszej szkole Festiwal Filmowy, który był finałem konkursu z języka angielskiego na "Najlepszy dialog anglojęzyczny w filmie krótkometrażowym", zorganizowany przez Panią Katarzynę Nowińską. Wzięły w nim udział klasy siódme oraz pierwsze i drugie gimnazjum. Z zaprezentowanych filmów jury wyłoniło trzy najlepsze z czego zwycięzca zdobył bon na 150 złotych do Pubu Havana, ufundowany przez sponsora panią Natalię Gozdawa- Dydyńską. Wygrana trafiła do klasy 2A KG, II miejsce zdobyła klasa 3A KG, a III 7A KSP.
 

www.ksp.zary.pl   /   06-02-2018


"KATOLIK" ZAPRASZA WSZYSTKICH PRZEDSZKOLAKÓW Z OKOLICY NA FANTASTYCZNY BAL KARNAWAŁOWY!

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkół Katolickich w Żarach mają zaszczyt zaprosić wszystkich przedszkolaków na fantastyczny bal karnawałowy, który odbędzie się 6 lutego o godzinie 16.30 w Katolickiej Szkole Podstawowej w Żarach (sala gimnastyczna). Przebranie mile widziane.


 

www.ksp.zary.pl   /   04-02-2018


KATOLIK ZAPRASZA DO ZABAWY KARNAWAŁOWEJ! WSTĘP WOLNY.


www.ksp.zary.pl   /   04-02-2018


CZY KUBUŚ PUCHATEK TEŻ MA SWOJE ŚWIĘTO

Zuchy z 6 Gromady LOLKI pilnie pracowały w ten weekend - w sobotę odbyła się próba generalna słuchowiska pt. "Czy Kubuś Puchatek też ma swoje święto?" - na konkurs organizowany przez Chorągiew Ziemi Lubuskiej. W niedzielę odbyło się nagranie w studio. Teraz czekamy na wyniki konkursu - trzymajcie za nas kciuki!
 

www.ksp.zary.pl   /   30-01-2018


KMAGICZNY ŚWIAT HARREGO POTTERA

Klasy szóste przedstawiły scenki z lektury Harry Potter i kamień filozoficzny. Uczniowie cieszyli się, że choć na chwilę byli w magicznym świecie. 

www.ksp.zary.pl   /   30-01-2018


KONKURSY CZYTELNICZE W KLASACH II – III

W bibliotece szkolnej odbywały się konkursy czytelnicze z udziałem uczniów z klas drugich i trzecich. Drugoklasiści mieli okazję wykazać się znajomością lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Trzecioklasiści znajomością książek, które w przeciągu dwóch lat wypożyczali w bibliotece szkolnej. Obie trzecie klasy też wykonywały zakładki do książek, które czytali. Oto wyniki konkursu czytelniczego w klasie IIa „Znam Doktora Dolittle i jego zwierzęta”:
1 m – Tymon Jaskuła
2 m – Maciej Grelak
3 m – Jan Kujawa
4 m – Adam Drzewiecki

Planszowy konkurs czytelniczy, tytuł „Wiem, bo czytałem” zdobyły:
Klasa IIIa:
Mistrz - Alicja Kabza
Wicemistrz – Lena Wolańska, Iga Bartosińska, Eliza Górska
Klasa IIIb
Mistrz – Małgorzata Chyl, Aleksandra Kozieł, Natalia Gierc
Wicemistrz – Hanna Hakman, Anna Pisarczyk.

Ne mogło zabraknąć nagród książkowych dla zwycięzców i słodyczy dla wszystkich uczestników.
 

www.ksp.zary.pl   /   28-01-2018


ZAWODY PŁYWACKIE W RAMACH WOŚP

14 stycznia odbyły się zawody pływackie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych na dystansach: 25,50 i 100 metrów - stylem dowolnym. Oto najlepsze rezultaty naszych uczniów:
I miejsce – 25 metrów stylem dowolnym– Sebastian Kols
I miejsce – 50 metrów stylem dowolnym– Jakub Drzewiecki
I miejsce – 25 metrów stylem dowolnym – Agata Pisarska
III miejsce – 100 metrów stylem dowolnym – Oliwia Gad
II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym – Adrian Pisarski
III miejsce – 100 metrów stylem dowolnym – Hubert Drzewiecki
II miejsce – 100 metrów stylem dowolnym – Julia Świętoń
II miejsce – 100 metrów stylem dowolnym – Bogdan Banasiak
 

www.ksp.zary.pl   /   23-01-2018


ORSZAK TRZECH KRÓLI 

Szkoły Katolickie jak co roku wzięły udział w Orszaku Trzech Króli. Uczniowie i nauczyciele przeszli trasę orszaku śpiewając kolędy. To było niesamowite przeżycie.    [WIĘCEJ]


 

www.ksp.zary.pl   /   08-01-2018


LUKROWANIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW

Uczniowie klasy IVb zostali zaproszeni przez przyjaciół z Zespołu Szkół Specjalnych na świąteczne lukrowanie pierników. Przeżyli wspólne, bardzo miłe zajęcia kulinarne i integracyjne. Dzięki temu, kolejnemu już spotkaniu utrwaliły się nasze przyjaźnie. Zajęcia wprowadziły nas w czas przygotowań do świąt, jak też rozwijały twórczo. Widać było uśmiech i radość na twarzach wszystkich dzieci. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić naszych przyjaciół, zwiedzić ich szkołę. W dowód sympatii podarowaliśmy im gry planszowe oraz słodycze. Wiemy, że wkrótce znowu się spotkamy.

www.ksp.zary.pl   /   03-01-2018


NAGRODA DLA LOLKÓW

6 Gromada Zuchowa LOLKI zajęła I miejsce w Chorągwianym Konkursie na najpiękniejszą kartkę dla Św. Mikołaja. Wśród 20 Gromad zwyciężyła nasza!

 


 

www.ksp.zary.pl   /   03-01-2018


Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei,
a pomyślność nie opuszcza Was przez każdy dzień Nowego Roku.


MAŁY MIKOŁAJ JEST BARDZO CHORY  

9-letni Mikołaj czeka na dawcę szpiku kostnego. Marzył, aby na swoje urodziny w dniu 20 grudnia otrzymać jak najwięcej kartek z wizerunkiem św. Mikołaja. Za pośrednictwem Gazety Lubuskiej Zespół Szkół Katolickich w Żarach, uczniowie i ich rodziny oraz pracownicy szkół przekazali nie tylko piękne kartki, ale też wiele słów wsparcia i serdecznych życzeń. Dziękujemy! Trzymaj się, Mikołaj!     [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2017


WIZYTA W WARSZTATACH TERAPII ZAJĘCIOWEJ W ŻARACH

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu uczniowie naszej szkoły odwiedzili Warsztat Terapii Zajęciowej w Żarach. Mogliśmy zobaczyć jak uczą się i nabywają nowych umiejętności uczestnicy warsztatów. Pomimo niepełnosprawności tworzą piękne rzeczy. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach robienia bożonarodzeniowej bombki. W ramach podziękowania tuz przed świętami wysłaliśmy uczestnikom żarskich warsztatów świąteczne kartki z życzeniami i pozdrowieniami od uczniów i pracowników Katolickiej Szkoły Podstawowej.

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2017


NASTROJOWE JASEŁKA 

Społeczność Szkół Katolickich w Żarach Mszą Świętą odprawioną przez ks. Adama Żygadło rozpoczęła świętowanie urodzin Pana Jezusa. nastrojowe jasełka przygotowane przez uczniów klas czwartych przy pomocy starszych kolegów wprowadziły wszystkich oczekiwania. Klasowe wigilie dopełniły ten uroczysty dzień. Uczniowie, nauczyciele rodzice i wszyscy zaproszeni goście rozeszli się do swoich domów, żeby w tym refleksyjnym nastroju oczekiwać narodzin Pana. Spokojnych świąt.    [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   22-12-2017


UCZNIOWIE "KATOLIKA" KOLĘDOWALI W PRZEDSZKOLACH

Uczniowie żarskiego Katolika wspólnie kolędowali w przedszkolach. Maluchy pięknie śpiewały kolędy i pastorałki. Pomocnicy Mikołaja wręczyli wszystkim dzieciom słodki upominek, który sami przygotowali. Pachnące świętami pierniczki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród maluchów.    [WIĘCEJ]
 

www.ksp.zary.pl   /   22-12-2017


44 ŚWIĄTECZNY NUMER GAZETKI NASZE NIUSY


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2017


"LOLKI" Z KSP BRAŁY UDZIAŁ W ZLOCIE GROMAD ZUCHOWYCH W MIROSTOWICACH

Co Lolki, Kameleony Leony, Wielcy Badacze Świata, Ekoskrzaty robiły w Mirostowicach Dolnych? Żarskie gromady zuchowe spotkały się na pierwszym zlocie, który odbywał się w Szkole Podstawowej w Mirostowicach Dolnych. Jego głównym celem było zdobycie przez zuchy kilku sprawności. Spotkały się cztery gromady: Lolki, Kameleony Leony z Olbrachtowa, Ekoskrzaty z Mirostowic Dolnych i Wielcy Badacze Świata z Żar. Zuchować można od 6 roku życia, choć na zlocie było dwoje 5-latków, najstarsze chodzą do czwartej klasy. - Bieg w terenie, z uwagi na nieciekawą aurę, zamieniliśmy na bieg po zakamarkach szkoły - mówi druhna Ela Markulak, przewodnik, organizatorka zlotu. Zabawy było co nie miara, ale wszystkie zuchy traktowały ją bardzo poważne. Polały się łzy... radości , bo dzieci podczas zlotu spędziły noc w szkole. To było chyba największą frajdą.   [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   18-12-2017


RODZINNA TRADYCJA BUDOWANIA SZOPEK W KATOLIKU

Szkolną i rodzinną tradycją jest budowanie szopek świątecznych przez uczniów i rodziców klas pierwszych. Szopki są piękne i naprawdę oryginalne. Popatrzcie sami.  [WIĘCEJ]


 

www.ksp.zary.pl   /   18-12-2017


SŁODKIE PIERNICZKI DLA ŻARSKICH PRZEDSZKOLACZKÓW.

Uczniowie żarskiego Katolika upiekli dla żarskich przedszkolaków 500 pierników, które rozdadzą wszystkim dzieciom przed świętami.  [WIĘCEJ]

 

 

www.ksp.zary.pl   /   18-12-2017


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W tym celu dnia 7 grudnia 2017r., odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe dla uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej 1-3, zorganizowane przez klasę IIa Gimnazjum. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowali świąteczne dekoracje. Mogli sprawdzić się w dekorowaniu pierniczków, w tworzeniu papierowych Mikołajów i Aniołków, wykroić ozdoby choinkowe z masy zimnej porcelany, czy też udekorować szyszkę styropianowym śniegiem. Każdy uczeń miał też okazję zrobić papierową śnieżynkę, która stawała się częścią sukienki Anioła wiszącego na holu szkoły. Dookoła nastrój świąteczny również tworzyły choinki wykonane na konkurs przez uczniów naszej szkoły. Ta świąteczna akcja cieszyła się zainteresowaniem, sprawiła wszystkim dużo radości, a dzięki twórczej atmosferze powstały oryginalne małe dzieła. Myślę, że warsztaty powtórzymy w następnym roku. 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2017


MIKOŁAJKI KLAS I-III

Święty Mikołaj zaprosił uczniów klas I-III do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Tam obejrzeliśmy piękne i wesołe przedstawienie pt. „Tymoteusz wśród ptaków”. W drodze powrotnej podziwialiśmy świąteczne dekoracje. Święty Mikołaj nie zapomniał też o słodkich czekoladkach dla dzieci.

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2017


I TY MOŻESZ URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE” - KONKURS STRAŻAKÓW

Kpt. Stanisław Puzio zastępca dowódcy JRG w Żarach odwiedził Szkoły Katolickie, żeby zachęcić wszystkie dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie „I Ty możesz uratować czyjeś życie” organizowanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Szefa Obrony Cywilnej Kraju. W ramach ww. konkursu odbędą się cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży:

1. Indywidualny konkurs „Rebus z wyszukiwanką” - skierowany do uczniów klas 0 – 3.
2. Indywidualny konkurs plastyczny „Bezpieczeństwo w Twoim otoczeniu zależy
od Ciebie” - skierowany do uczniów klas 4 – 7.
3. Klasowy konkurs na plakat „Potrafię alarmować straż pożarną” - skierowany do uczniów klas 3 – 6.
4. Zespołowy konkurs na spot filmowy „ Żywioły i ludzie” - skierowany do uczniów klas 4 – 7. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   13-12-2017


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKARSKI

7 grudnia na hali sportowej Promień Żary odbył się Mikołajkowy Turniej Piłkarski dla klas I-III. Nasi uczniowie wywalczyli II miejsce drużynowo. Dodatkowo najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany Borys Zankiewicz – uczeń klasy 3b. Skład drużyny Katolickiej Szkoły Podstawowej: Zankiewicz Borys, Sobczyk Aleksander, Cedro Oskar, Kols Sebastian, Korochoda Michał, Maksymilian Polus i Grądecki Bartek.

Tego samego dnia zostały rozegrane zawody dla starszych uczniów – od klasy IV do VII. Podobnie jak młodsi zajęli II miejsce ulegając tylko w finale siódmoklasistom ze szkoły nr 10. Dodatkowo najlepszym strzelcem turnieju został nasz uczeń Hubert Drzewiecki – strzelając 8 bramek w turnieju. Oto skład zespołu: Kamil, Buczyński, Wojtek Dziędzioła, Igor Kalemba, Wojtek Kulczycki, Stanisław Czajka, Jakub Pajączkowski, Karol Scandola, Nikodem Michalczewski, Hubert Drzewiecki, Bartosz Szulak.

www.ksp.zary.pl   /   13-12-2017


Z ZUCHÓW HARCERZE

To było na prawdę magiczne. Wielki most, mróz, ciemność i... wielka odwaga LOLKÓW - 6 zuchów przeszło na druga stronę i z małych zuszków dorośli do harcerzy. Życzę Wam powodzenia kochani w tym nowym harcerskim świecie. Kubusiu, Igorze, Krzysiu, Lilianno, Lenko, Olu - będę za Wami tęsknić - Wasza drużynowa...


 

www.ksp.zary.pl   /   11-12-2017


DIVER, PIES, KTÓRY RATUJE LUDZKIE ŻYCIE

Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą, twoim psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój, wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie – M. Siegal
Takie motto przyświeca Gdańskiej Sekcji Psów Ratowniczych. Każdy właściciel psa wie,że wyszkolić go jest bardzo trudno. Dla Radosława Ptasińskiego, kierownika GSPR, Diver nie jest chyba tylko psem. Na spotkaniu w holu Szkół Katolickich w Żarach mówił o nim i do niego jak do człowieka. Traktował go jak przyjaciela i ani razu nie podniósł na niego głosu. Diver jest golden retriverem i ratuje ludzkie życie nad morzem. Jest specjalnie wyszkolony, do tego trudnego zadania przez swojego przewodnika Radka Ptasińskiego, który odkrył to swoje powołanie 2 lata temu. Więź łączącą psa i człowieka widać na pierwszy rzut oka. Nie ma między nimi żadnego udawania i zmuszania do czegokolwiek. Spokój i zaufanie. Radek wie co robi, a pies mu ufa. Na zdjęciach ze szkolenia i akcji nad wodą widać, że labrador wykonuje karkołomne zadania z chęcią i ma z tego ogromną satysfakcję, tak jak jego przewodnik. Krótki pokaz umiejętności Divera zaczarował dzieci z Katolika, które pod koniec spotkania dosłownie chciały zagłaskać psiego ratownika. Ja też byłam pod ogromnym wrażeniem. Brawo panie Radku! Brawo Diver! [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   10-12-2017


SZLACHETNA PACZKA

To już kolejna akcja charytatywna zorganizowana przez wolontariat szkół katolickich. W tym roku społeczność szkół pomogła dwóm rodzinom z Miodnicy i Tomaszowa. Rodzice, dzieci, młodzież i nauczyciele kupili rodzinom potrzebne rzeczy: żywność, ubrania, lodówkę, szafę i przedmioty codziennego użytku. -Od 8 lat, co roku pomagamy potrzebującym w akcji "szlachetna paczka" -mówią opiekunki wolontariatu, Iza Pokorska i Katarzyna Napiórkowska.-Wszystkie dary są dobrowolne, ale i tak zawsze uczestniczą w tym projekcie wszyscy-dodają. Uczniowie załadowali dzisiaj do busa ponad 70 paczek. Na święta sprawią radość dwóm potrzebującym  [WIĘCEJ]

 

www.ksp.zary.pl   /   10-12-2017


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dyskoteka Andrzejkowa to już w naszej szkole tradycja. I w tym roku mieliśmy przyjemność świetnie się bawić na ostatnie zabawie przed Adwentem, a tym samym przed Bożym Narodzeniem. Były tańce, poczęstunek i konkursy. Wszyscy dobrze się bawili, zostały miłe wspomnienia i uśmiechy na naszych twarzach.

 

www.ksp.zary.pl   /   07-12-2017


URODZINY 6. GROMADY ZUCHOWEJ LOLKI

I grudnia 6. Gromada Zuchowa LOLKI obchodzi urodziny - wczoraj z tej okazji świętowali już po raz drugi. Były prezenty, słodkości, tort, łzy radości i wzruszeń, ponieważ LOLKI wspomnień mają już sporo. Jest też wiele sukcesów. Obecnie gromada liczy 31 zuchów, 4 przybocznych - dh. Basia, dh. Paulina, dh. Natalia i dh Tomek oraz drużynowa pwd. Ella Markulak.

www.ksp.zary.pl   /   05-12-2017


O NASZEJ SZKOLE W MIĘDZYRZECZU

Na „Lubuskiej Giełdzie Dobrych Praktyk” – Bardzo Młoda Kultura, odbyła się prezentacja realizacji projektu „Ja to inny Ty”. W Międzyrzeczu mogliśmy pokazać jak może wyglądać wspólne działanie trzech instytucji żarskich: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Katolickiej Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Specjalnych, aby rozwijać twórczo przez zabawę, integrować uczniów i zachęcać do czytelnictwa.

www.ksp.zary.pl   /   28-11-2017


SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ KOŁODZIEJCZYK

Uczniowie klasy 3”a” i 3”b”wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Ewą Kołodziejczyk, autorką i ilustratorką książki dla dzieci „Cziczi-jaszczurka z Karaibów”. Impreza odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. Na początku pani Ewa przybliżyła nam egzotyczny świat, jakim są Karaiby, opowiedziała o roślinności i świecie wodnym. Następnie przedstawiła nam bohaterkę swojej bajki, jaszczurkę-pirata, która zmaga się z przeciwnościami losu. Przeczytała nam też fragmenty swojej książki. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne. Wszyscy starali się jak najpiękniej namalować jaszczurkę Cziczi. Pani Ewie bardzo spodobały się nasze prace, postanowiliśmy je podarować na koniec spotkania. Z pewnością przydadzą się nasze pomysły podczas pisania drugiej części. Wkrótce potem mogliśmy zakupić książkę wraz z autografem pisarki, nie zabrakło też pytań do autorki, wspólnego zdjęcia i zaproszenia pani Ewy do naszej szkoły. Biblioteka również wzbogaciła się o nową pozycję książkową, która wkrótce udostępniana będzie najmłodszym czytelnikom. Pieniążki ze sprzedaży przeznaczone są na cele charytatywne, wsparcie rehabilitacji chorych dzieci-podopiecznych Stowarzyszenia „Żar Serca”.

www.ksp.zary.pl   /   28-11-2017


KONCERT Z OKAZJI 20-LECIA ŻARSKIEGO "KATOLIKA"

Społeczność żarskich Szkół Katolickich zaprosiła w sobotę swoich gości do swoistej podróży przez historię. W koncercie jubileuszowym z okazji dwudziestolecia powstania Katolickiej Szkoły Podstawowej można się było pośmiać i wzruszyć. Publiczność mogła czuć się usatysfakcjonowana występem dzieci, młodzieży i nauczycieli z popularnego „Katolika”. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   27-11-2017


CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA

10 listopada zakończyła się w naszej szkole akcja społeczna „Jak liść”, której celem było między innymi pomoc w rozbudowie „Motylowej Akademii” wspierającej dzieci po stracie rodziców w chorobie nowotworowej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, ci młodsi i ci starsi, z wielkim zaangażowaniem kupowali drewniane listki, z których tworzyliśmy drzewko z naszymi imionami. Serca naszych uczniów okazały się wyjątkowo duże i szczere, ponieważ zebraliśmy 909 zł 32 gr!!! Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

www.ksp.zary.pl   /   18-11-2017


11 LISTOPADA

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum uczestniczyli w biegu niepodległości w dniu 11 listopada organizowanego przez Parkrun Żary. W patriotycznych przebraniu dzieci wraz z rodzicami pokonali dystans 5 km. Serdecznie dziękujemy za udział w biegu i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym. 

 

www.ksp.zary.pl   /   17-11-2017


PIERWSZA BRYGADA, ROTA I LEGIONY, CZYLI LEKCJA PATRIOTYZMU

Społeczność Szkół Katolickich w Żarach po raz kolejny dała dowód patriotyzmu. Uczniowie wraz z nauczycielem historii, geografii i wosu, Sławomirem Żukowskim przygotowała montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości.
-Z racji przypadającego jutro - 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości, w dniu dzisiejszym, w naszej szkole, miała miejsce uroczystość upamiętniająca to wydarzenie, od którego minęło już 99 lat. Nauczyciele i uczniowie naszej szkolnej społeczności mogli przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu, słuchając wierszy i piosenek o ludziach czynu i żołnierskiego poświęcenia dla sprawy polskiej walczących o niepodległość ojczyzny. Wzruszało zwłaszcza wykonanie pieśni takich, jak Rota, Piechota, czy też My Pierwsza Brygada. Odświętne stroje uczniów i choreografia dopełniły atmosfery tej wyjątkowej chwili. Można więc powiedzieć, że sposób zorganizowania i zaangażowanie uczniów w tego typu akcje są pięknym świadectwem przywiązania młodych ludzi do tradycji narodowych i szacunku dla uniwersalnych wartości- powiedział Sławomir Żukowski. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   11-11-2017


OJCZYZNO MA

W dniu 09.11.2017 r. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Wiktor Klój i Konrad Rybaczek z klasy VII b, uczestniczyli w ostatnim etapie Konkurs wiedzy patriotycznej "Ojczyzno ma" organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Zielonej Górze. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym z nich uczniowie zmierzyli się z zadaniami testowym, uzyskując najwyższe wyniki i zakwalifikowali się do kolejnego etapu. W drugim etapie dziesięcioro najlepszych walczyło o tytuł laureata. Nasi wywalczyli czwarte i piąte miejsce. Za co serdecznie gratulujemy!

W trakcie trwania konkursu przybył biskup dr Adam Dyczkowski, który złożył gratulacje uczestnikom konkursu.

www.ksp.zary.pl   /   10-11-2017


IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W BADMINTONIE

8 listopada odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Chłopców. Zawody odbywały się na Sali w Lipinkach Łużyckich. Katolickie Gimnazjum wraz z 7 klasą KSP uplasowało się na drugim miejscu w turnieju w klasyfikacji drużynowej. Naszą szkołę reprezentowali: Jan Kuźniar i Kazimierz Worsztynowicz.

 

www.ksp.zary.pl   /   09-11-2017


BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Katolicką Szkołę Podstawową w Żarach zaszczycił swoją obecnością chór aniołów oraz święci z różnych stron świata: Maryja, św. Helena, św. Hiacynta, św. Matka Teresa, św. Józef, św. Franciszek, św. Jerzy, św. Ignacy Loyola. Ksiądz Adam Żygadło poprowadził wspólną modlitwę, a następnie prezentację gości. Wszyscy tańczyli w rytm nowych i starych przebojów, przechodzili przez „ucho igielne” i uczyli się kroków nowego tańca. Był też słodki poczęstunek. Na zakończenie każdy zabrał do domu obrazek ze św. Hiacyntą i św. Franciszkiem. Ich wizerunki naturalnej wielkości towarzyszyły balowiczom na sali z okazji 100-lecia objawień w Fatimie. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   06-11-2017


BOM DIA,HOLA,CIAO CZYLI NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

To już kolejna edycja projektu Katarzyny Szczepańskiej, nauczycielki języka angielskiego i francuskiego z żarskiego Katolika. Dzień Języków Obcych zorganizowany dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum był okazją do poznania historii i geografii krajów Europy. Każda klasa po wylosowaniu jednego z państw europejskich miała za zadanie przygotować o nim krótką informację. Można to było zrobić w różny sposób. Śpiewając, tańcząc, a nawet deklamując. Uczniowie zaprezentowali także charakterystyczne stroje mieszkańców i przygotowali tradycyjne potrawy! Norwegowie oczywiście poczęstowali wszystkich łososiem, Grecy fetą z oliwkami, Włosi pizzą a Hiszpanie sałatką z ziemniaków. W szeregach Portugalczyków zaprezentowali się dwaj Brazylijczycy grający w miejscowym klubie piłkarskim Promień Żary, którzy mówią przecież po portugalsku. Wszak Brazylia to była kolonia portugalska. Wszyscy przyjęli ich bardzo ciepło, a dla niektórych była to jedyna okazją do posłuchania tego pięknego języka na żywo. Na pytanie czy podoba im sie w Polsce odpowiedzieli zgodnie:- Tak, tylko tutaj jest bardzo zimno. Nic dziwnego w Brazylii nawet w zimie jest ponad 20 stopni. –Bardzo za to podobają nam się polskie dziewczyny. A tej szkole spotkaliśmy jedne z najładniejszych- stwierdzili na koniec młodzi piłkarze. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   31-10-2017


IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W BADMINTONIE

19 października odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Chłopców i Dziewcząt. Katolickie Gimnazjum wraz z 7 klasą KSP uplasowało się na drugim miejscu w turnieju w klasyfikacji dziewcząt i chłopców. Skład zespołów: Jan Kuźniar, Kazimierz Worsztynowicz , Helena Sufin i Olga Węgier.

   

www.ksp.zary.pl   /   30-10-2017


TWORZĄ DRZEWO Z DREWNIANYCH LISTKÓW

Jesienią liście spadają z drzew, pomóż im łagodnie opaść. Pod takim hasłem Fundacja Hospicyjna Dajmy Nadzieję rozpoczęła pierwszą edycję akcji „Jak liść”. Pomysł jest całkiem prosty - nauczyciele z lubuskich szkół angażują się w wolontariat, zapraszając do niego uczniów. W trakcie akcji rozprowadzane są za symboliczne i dobrowolne datki, piękne, drewniane liście. Pieniądze zostaną przekazane na działalność hospicjów - Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze oraz hospicjum im. św. brata Alberta w Żarach. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   29-10-2017


W ODWIEDZINACH NA POCZCIE POLSKIEJ W ŻARACH

25 października 2017 r. ( w środę) uczniowie z klasy III A KSP wraz z wychowawczynią p. Beatą Rogacką udali się z wizytą na Pocztę w Żarach. Dzieci mogły pogłębić wiadomości nt. poczty, wcześniej zdobyte na zajęciach lekcyjnych z edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia służbowe poczty od tyłu, w których pracują pracownicy wykonujący różne czynności. Dowiedziały się jak umieszcza się datę na kopercie, przechowuje i segreguje listy oraz jakie urządzenia i pojemniki do tego służą. Każde dziecko mogło przybić stempel z datą na kartce. Dzieci dowiedziały się również, że każdej ulicy jest przyporządkowana kolejna cyfra. Ponadto dużo informacji usłyszeliśmy na temat pracy listonosza. Niektórzy mogli wcielić się w pracę listonosza, zakładając wielką torbę, czapkę lub pchając wózek. Dużą frajdą było samodzielne wysyłanie listów, które wcześniej dzieci napisały w domu. Każdy mógł osobiście kupić znaczek, nakleić go i zostawić list do wysłania. Na koniec były inne zakupy produktów znajdujących się na poczcie. Takie wrażenia pozostaną na długo w pamięci uczniów.

www.ksp.zary.pl   /   26-10-2017


KTÓRA WIĘCEJ JAGÓD ZBIERZE...

Klasa 7a zmierzyła się z Balladyną Juliusza Słowackiego. Tym razem na scenkach z lektury odwiedziła nas Pani dyrektor Małgorzata Penkal.


 

www.ksp.zary.pl   /   26-10-2017


KJAK BYĆ DOBRYM UCZNIEM, DOSKONALE WIECIE... PASOWANIE NA UCZNIA

„Teraz już ślubować z honorem możecie.
Jak być dobrym uczniem, doskonale wiecie.”

Tak zakończyły egzamin dzieci z klas I Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach. Musiały wykazać się szkolną wiedzą, umiejętnością pięknego śpiewu i recytacji.
Sprawdzian przeprowadzali uczniowie z klas 4, 6 oraz 7, rodzeństwo pierwszaków.
Przysięgę przyjęła pani dyrektor Małgorzata Penkal. Pani wicedyrektor Elżbieta Prus przekazała klasom pierwszym życzenia i słodkości od Burmistrza Miasta Żary pani Danuty Madej. . [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   24-10-2017


JA TO INNY TY

Uczniowie klasy IV”b” wraz z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach brali udział w Miejskiej Bibliotece Publicznej w warsztatach integracyjnych z elementami biblioterapii i arteterapii, w ramach projektu „Ja to inny Ty”.
Odbyły się cztery spotkania (czwartkowe spotkania), podczas których dzieci nie tylko lepiej się poznały, ale nauczyły się ze sobą bawić, szanować siebie wzajemnie, pomimo różnych barier,np. niepełnosprawności. Wszystkie spotkania przebiegały w serdecznej i twórczej atmosferze.

www.ksp.zary.pl   /   23-10-2017


KIM DLA NAS JEST JAN PAWEŁ II? 22 PAŹDZIERNIKA WSPOMNIENIE LITURGICZNE PAPIEŻA POLAKA

22 października katolicy na całym świecie wspominają świętego Jana Pawła II. Papież Franciszek właśnie ten dzień wybrał na liturgiczne wspomnienie swego wielkiego poprzednika z Polski. To dzięki niemu Jan Paweł II jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze świętych. Stało się to w niecałe trzy lata po beatyfikacji, która nastąpiła 1 maja 2011 roku, zaś kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   22-10-2017


RAZEM...

W pierwszym miesiącu nauki bardzo chcieliśmy spędzić wspólnie czas, aby nacieszyć się sobą po dwóch miesiącach wakacji. Wybraliśmy do tego idealne miejsce. Spokojne, sielankowe, troszkę ludowe, pachnące pieczonymi bułeczkami i świeżym masłem - Ochla - właśnie tam klasy I-III pojechały na swoją integracyjną wycieczkę 22 września.
Towarzystwo super, miejsce idealne i do tego pogoda wymarzona! Czy można chcieć więcej? :)

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


HOBBIT CZYLI TAM I Z POWROTEM

Klasy szóste przedstawiły scenki przed swoimi starszymi kolegami. Tym razem była to lektura, która o dziwo wszystkim się spodobała. Bilbo Bagins zapadł wszystkim uczniom w pamięć i chyba w serca.

 

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


DZIEŃ CHŁOPAKA Z 6B

Dnia 30 września klasa 6 "b" obchodziła Dzień Chłopaka. Panowie w prezencie od dziewcząt dostali pyszny tort oraz drobne upominki. Zabawa była świetna! Już czekamy co wymyślą Panowie ;-)


 

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY

W poniedziałek 9 października klasa 6 "b" i 7 "b" pojechały na super wycieczkę do Zielonej Góry. Nasza wizyta w Zielonej Górze rozpoczęła się od spaceru po mieście z przewodnikiem, panem Miłoszem. Opowiedział nam o architekturze, Bachusikach i najstarszym mieszkańcu miasta (który wcale nie jest człowiekiem). Następnie odwiedziliśmy genialne miejsce jakim jest Kraina Słodkości. Tam mieliśmy okazję zobaczyć jak wyrabia się naturalne słodycze, sami mieliśmy okazję zrobić własnoręcznie lizaki, które później ze smakiem schrupaliśmy. Wisienką na torcie była wizyta w Skokoloco podczas której straciliśmy kalorie z Krainy Słodkości. Jako bonus za dobre zachowanie Trener "podarował" nam dyskotekowy klimat. Na takie wycieczki możemy jeździć codziennie!

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


RUSZYŁA MAŁA LIGA

Od tygodnia młodzi piłkarze na długich przerwach rozgrywają mecze w ramach Małej Ligi. [WIĘCEJ]

 

 

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


RAPUJĄCY KSIĄDZ

10 października żarski Katolik odwiedził ksiądz Jakub Bartczak. Kapłan jest znanym raperem, który za pomocą muzyki chce trafić z przesłaniem chrześcijańskim do młodych ludzi. Uczniowie katolickich szkół byli zachwyceni rapującym księdzem. On obiecał, że wkrótce tutaj wróci na rekolekcje. [WIĘCEJ]
 

www.ksp.zary.pl   /   12-10-2017


IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ!

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodzono 8 października tegoroczny XVII Dzień Papieski. Szczególnie widocznym znakiem tego święta była przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak co roku społeczność Szkół Katolickich w Żarach czynnie włączyła się w obchody tego dnia. Rodzice uczniów upiekli pyszne ciasta, które potem młodzież i nauczyciele sprzedawali na placu pod kościołem pw.WNMP . Mimo ulewnego deszczu i przejmującego zimna, żaranie udowodnili, że nie ma dla nich żadnych przeszkód, bo ich serca są gorące i z ochotą kupowali słodkości wspomagając fundusz stypendialny. Wolontariat szkolny udostępniał wszystkim chętnym cebulki krokusów w ramach akcji „Pola nadziei”.  [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   09-10-2017


DZIEŃ CHŁOPAKA

W naszej szkole, tak jak w całej Polsce, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W klasach dziewczęta obdarowały chłopców symbolicznymi prezentami, a na szkolnym korytarzu był słodki poczęstunek dla naszych Panów. Chłopcy byli zadowoleni, że ich koleżanki nie zapomniały o tym wyjątkowym dniu.

www.ksp.zary.pl   /   07-10-2017


KULTOWY MAŁY KSIĄŻĘ

Klasa 7 a zmierzyła się z kultową książką Mały Książe, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Jak zwykle wyszła z niej zwycięsko. Na scenkach mieliśmy widownię w postaci uczniów z klasy 2 i ich wychowawczyni pani Beni.


 

www.ksp.zary.pl   /   07-10-2017


ŚWIATOZMIENIACZE Z KSP

6 Gromada Zuchowa LOLKI brała udział w projekcie współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Za podjęcie wyzwania światozmieniania w ramach projektu Światozmieniacze, cel: DOBRO nasze zuchy otrzymały wyróżnienie z Głównej Kwatery ZHP w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

www.ksp.zary.pl   /   27-09-2017 

CZY MOŻNA POMAGAĆ LICZĄC KILOMETRY?

„Wsiadajcie na rower, idźcie pobiegać, pojeździć na hulajnodze lub desce, spacerujcie, uprawiajcie canicross ze swoim psem. Nie zapomnijcie tylko, żeby uruchomić na swoim smartfonie Endomondo i wybrać rywalizację „Pomoc Mierzona Kilometrami”. -zachęcają na swojej stronie organizatorzy ogólnopolskiej akcji. Co to takiego jest i czemu wzbudza tak wiele emocji? [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   21-09-2017


CZY W NASZYCH CZASACH MOŻNA "BYĆ SOBĄ"?

Powiedzenie „Bądź sobą” najczęściej jest zaproszeniem do jakiejś formy spontaniczności, luzu, utraty rozumnego panowania nad sobą… Zaprosiłam dzieci z klasy 6a i b z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach, do spróbowania" Bycia sobą". Co z tego wynikło? Wiele już widać na zdjęciach. O wielu sprawach porozmawialiśmy na lekcji. Dla wielu uczniów odrzucenie „normalnego” stylu życia okazało się zadaniem ponad ich siły. [WIĘCEJ]

www.ksp.zary.pl   /   16-09-2017


POCZĄTEK ROKU W KATOLIKU

Bardzo uroczysty przebieg miała inauguracja roku szkolnego w żarskim Katoliku. W tym roku szkoła obchodzi 20-lecie istnienia. Uroczystość uświetniła burmistrz miasta Danuta Madej, która wraz z nie żyjącym już księdzem Tadeuszem Dobruckim założyła Katolicką Szkołę Podstawową 1997 roku i była jej dyrektorem przez 13 lat.  [WIĘCEJ]

 

www.ksp.zary.pl   /   04-09-2017


Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się
4 września (poniedziałek) o godzinie 9:00 w kościele p.w. WNMP.

www.ksp.zary.pl   /   31-08-2017


 


 

 

 

         
         

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © www.ksp.zary.pl - 2012.
All Rights Reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.