gify kwiaty

 
Strona głównaPatron szkołyNauczycieleUczniowiePlan lekcjiOgłoszeniaGaleriaKontakt
 
WSZYSTKIE ARCHIWUM      
       

 

ARCHIWUM 2014/2015


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

W dniu 26 czerwca 2015 r. uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęła Msza Św. w intencji uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego. W czasie mszy złożyliśmy życzenia imieninowe naszym księżom, a księdzu Piotrze Plucie podziękowaliśmy za współprace ze szkoła, ponieważ od przyszłego roku odchodzi do innej parafii. Po mszy pani dyrektor Małgorzata Penkal podziękowała uczniom nauczycielom i rodzicom za ciężką pracę, która zaowocowała najwyższymi wynikami ze sprawdzianu, egzaminu. Pani burmistrz Danuta Madej także podziękował wszystkim za trud. Następnie wychowawcy klas rozdali świadectwa oraz wyróżnienia dla uczniów za dobre wyniki w nauce, udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zawodach sportowych. Uroczyste stroje, poważne miny, ale wreszcie wszyscy możemy odetchnąć z ulgą, bo już zaczęły się WAKACJE!!!

www.ksp.zary.pl   /   02-07-2015


NIESPODZIEWANE OGNISKO

Klasa 4a w przedostatni dzień roku szkolnego poszła z wychowawczynią na plac zabaw i lody. Na miejscu okazało się, że na dzieci czeka niespodzianka. Ognisko przygotowane przez mamę Marysi zaskoczyło dzieci , które ucieszyły się z niespodzianki. Po pieczeniu kiełbasek , lodach i zabawie na placu wróciliśmy do szkoły. Jutro tylko świadectwa , nagrody i wreszcie upragnione wakacjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!

www.ksp.zary.pl   /   02-07-2015


SPOTKANIE PO ROKU

20 czerwca byli uczniowie klasy 6b spotkali się na ognisku w miejscu, które wszyscy dobrze znają, u Matusza w Mirostowicach. Spotkaliśmy się prawie w komplecie. Rodzice przygotowali ucztę a my dobrą zabawę. Jak widać trudno rozstać się nawet jak już się jest w gimnazjum , w różnych klasach i różnych szkołach.

 

www.ksp.zary.pl   /   20-06-2015


SPOTKANIE INTEGRACYJNO-POŻEGNALNE KLASY III A Z KSP

W piątek 19.06.2015 rok uczniowie z klasy III A KSP wraz z rodzicami i panią wychowawczynią Beatą Rogacką spotkali się w Bogumiłowie. Było ognisko, pieczone kiełbaski oraz duże słodkie pączki i napoje. Szczególną atrakcją był przejazd bryczką oraz przejazd na kucyku i większym koniu. Mimo dynamicznej pogody ( słońce, deszcz i tęcza) odbyły się jeszcze różne zawody sportowe, które prowadził pan animator. Było przeciąganie liny, chodzenie na szczudłach, wyścigi z pałeczką sztafetową, biegi ze skakanką, kołem hulaj-hop, rzuty piłką lekarską, zbijanie kręgli i wiele innych atrakcji. Chłopcy grali w piłkę nożną. Dorośli spędzili czas na zwiedzaniu terenu, rozmowach i konsumpcji ciasta. Wszyscy wesoło się bawili. :-D

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2015


NADCHODZĄ WAKACJE...

Uczniowie z klasy Ic poczuli już zapach wakacji.W środę, 17 czerwca odbyło się spotkanie, na które dzieci zaprosiły swoich rodziców i bliskich. Wszyscy przybyli mogli podziwiać swoje pociechy w przedstawieniu pt. ,,Nadchodzą wakacje", podczas którego uczniowie przypomnieli, jak bezpiecznie spędzić ten radosny czas. Nie obyło się bez pięknego śpiewu i tańca. Tym występem pierwszoklasiści udowodnili, że są już gotowi na powitanie drugiej klasy. Po przedstawieniu wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Zanim powitamy kolejny rok szkolny, przed nami czas beztroskiej zabawy i przygód. ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH WAKACJI !!!

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2015


BAŚNIOWA KRAINA NANGIJALIA

To już ostatnie w tym roku scenki z lektury. Tym razem uczniowie klasy 4a zaprezentowali swoja interpretację pięknej opowieści Astrid Lindgren pt.” Bracia Lwie Serce”.


 

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2015


TURNIEJ WIEDZY O ŻARACH

W czwartek 11 czerwca 2015r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się miejski turniej wiedzy o Żarach. Naszą szkołę z powodzeniem reprezentowali uczniowie kl.VIa: Olga Węgier, Michał Jakubczak i Maja Kulczycka (rezerwowa). Po wyrównanej walce zwyciężyli gospodarze , którzy na zakończenie spotkania poczęstowali nas domowymi wypiekami. Miło jest poznawać nasze rodzinne miasto.

 

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2015


KLASY 1B I 2 POZNAJĄ POLSKĘ

W dniach 11-12 czerwca 2015 klasy 1b i 2 KSP zwiedziły Zakłady Ceramiczne w Bolesławcu, hutę szkła „Julia” w Piechowicach, wodospad Szklarki, Chatę Walońską i Dinopark. Pogoda nam dopisała i świetnie się bawiliśmy.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2015


33 NUMER GAZETKI "NA ŚWIEŻO"


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   15-06-2015


NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

Nasi szóstoklasiści odnieśli wielki sukces. Napisali najlepiej w powiatach-żarskim i żagańskim sprawdzian szóstoklasisty. Wynikiem 36.01 zdeklasowali inne szkoły. Uczniom i nauczycielom, którzy ich przygotowali: pani Małgorzacie Fudali-Hakman z języka polskiego oraz pani Alicji Tarniowej z matematyki serdecznie gratulujemy. Nasi uczniowie napisali również najlepiej część z języka angielskiego. Wynik 37.31 jest najwyższy w naszym powiecie. Uczniów przygotowała Katarzyna Szczepaniak.

www.ksp.zary.pl   /   15-06-2015


FESTIWAL FILMÓW LEKTUROWYCH „GERWAZY 2015”

12 czerwca odbyła się gala Festiwalu Filmów Lekturowych Gerwazy 2015. Swoje dzieła zaprezentowało 6 grup z 4 klas. Poziom był jak zwykle bardzo wysoki. Emocje jakie towarzyszyły wręczaniu nagród, sprawiły, że poczuliśmy się jak na prawdziwej oskarowej gali. Następne nagrody zostaną rozdane za rok. Zapraszamy uczniów do udziału.
Wyniki: Najlepszy aktor drugoplanowy-Michał Chylz klasy 6b, najlepsza aktorka drugoplanowa-Miłosz Kowalewski z klasy 6a, Najlepszy aktor-Hubert Jakowicki z klasy 6a, najlepsza aktorka-Maja Kulczycka z klasy 6a, najlepsze kostiumy –klasa 4b w filmie Opowieści z Narnii, najlepszy reżyser-Hanna Dul, Marysia Kaczmarek, Zosia Polus i Ala Kuczak z klasy 4a. Najlepszy film- klasa 6a za film Tajemnice Hogwartu, Nagroda publiczności ufundowana przez Burmistrza miasta Żary Danutę Madej-klasa 6a za film Ten Obcy.
 

www.ksp.zary.pl   /   15-06-2015


POSZUKIWANIA ZAGINIONEJ MASKI

3 czerwca klasa 4a z wychowawcą i tłumaczem oraz z obstawą klasy 6a i b, wyruszyła na poszukiwanie przygód do Niemiec. Naszym punktem docelowym była KULTURINSEL. Po 40 minutach byliśmy na miejscu, a po wyjściu z busa przywitał nas upał i piękne niebieskie niebo. Zaraz po wejściu dostaliśmy mapy i zaczęliśmy szukać afrykańskiej maski. Po ponad 5 godzinach zabawy, wypiciu 5 litrów napojów (każdy) zjedzeniu prowiantu i kąpieli nie tylko słonecznej, pojechaliśmy do MC Donalda. Bardzo zmęczeni wróciliśmy wieczorem do Żar.

www.ksp.zary.pl   /   09-06-2015


KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ MISTRZEM ORTOGRAFII

Tradycyjnie w Katolickiej Szkole Podstawowej w klasach II-III odbył się 21 maja 2015 r. Szkolny Konkurs Ortograficzny na " Mistrza Ortografii". Uczniowie wypełniali długi test z trudnościami ortograficznymi. Wyrazy były z "rz i ż", "ó i u", "ch i h" oraz wyjątki! Uczestniczyło 16 uczniów, który wykazali się dużymi wiadomościami i ogromnym zaangażowaniem. Mistrzem Ortografii został Jakub Dworak z klasy III A. Uczniowie wyróżnieni to: Julia Kudła, Weronika Kwaśniak i Weronika Durys z klasy III A, Ania Prokopczyk z klasy II, Hubert Dworak z klasy III B. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie to: Kasia Dobosz, Agata Kabza, Ania Szakiel, Nikola Jurzec-z klasy II, Milena Gierczyk, Szymon Jarmolski-z klasy III A, Jagoda Bajko, Aleksandra Baworowska, Igor Kalemba, Mateusz Koroblewski z klasy III B. Wszystkim uczniom gratuluję! :-D Zapraszam za rok.

www.ksp.zary.pl   /   09-06-2015


ZAWODY PŁYWACKIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA

31 maj a odbyły się zawody pływackie z okazji Dnia Dziecka. Zawodnicy rywalizowali na dystansach: 25 i 50 metrów pływając stylem klasycznym lub dowolnym. Oto wyniki uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej:
I miejsce – Oliwia Gad – 25 metrów stylem dowolnym

I miejsce – Jakub Drzewiecki – 25 metrów stylem dowolnym
I miejsce –Aleksandra Romanik – 50 metrów stylem dowolnym
I miejsce –Julia Świętoń – 50 metrów stylem klasycznym
II miejsce –Hubert Drzewiecki – 50 metrów stylem dowolnym
III miejsce –Hanna Dul– 50 metrów stylem klasycznym

www.ksp.zary.pl   /   09-06-2015


WYRÓŻNIONA W FINALE WOJEWÓDZKIM

21 maja w Kargowej odbył się Wojewódzki finał Konkursu Recytatorskiego. Oliwia Gad z klasy II, która oczarowała jury w eliminacjach powiatowych, zdobyła w Kargowej wyróżnienie. Jest to wielki sukces młodej recytatorki, która pomimo swojego młodego wieku, ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych, tak wspaniałych osiągnięć.

www.ksp.zary.pl   /   09-06-2015


WSPOMNIENIA ZE STOLICY

W dniach od 1 do 3 czerwca 2015r. uczniowie z klas: III a, III b i IV Katolickiej Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Beatą Rogacką, p. Jolantą Oszmaniec i p. Katarzyną Szczepaniak oraz p. Malwiną przewodnik z Biura Podróży Mega Tours gościli w stolicy Polski-Warszawie. Pierwszego dnia pobytu udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki-najwyższego i najbardziej rozpoznawalnego budynku stolicy. Wszyscy podziwiali piękne widoki Warszawy z 33 piętra. Następnie pojechaliśmy do pięknego hotelu "Bella Vista", żeby się zakwaterować i zjeść obiadokolację. Drugi dzień pobytu w stolicy był najbardziej wyczerpujący. Z samego rana zwiedzaliśmy z przewodnikiem lokalnym Warszawy Stare Miasto. Był czas na zdjęcia przy pomniku Syrenki. Zobaczyliśmy Zamek Królewski-krużganki, Trakt Królewski- Plac Piłsudzkiego z pomnikiem, pomnik Adama Mickiewicza, kolumnę Zygmunta III Wazy oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza można było zobaczyć zmianę warty żołnierzy. Następnie widzieliśmy Plac Teatralny. Jadąc autokarem "Feniks" widzieliśmy piękną duża palmę w środku miasta oraz tęczę. Mijaliśmy hotele: "Mariott" i "Bristol". Potem była wizyta w ulubionym miejscu spacerowym mieszkańców stolicy czyli Parku w Łazienkach Królewskich. Widzieliśmy Belweder, pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wodzie, Pomarańczarnię. Największą atrakcją był przejazd metrem. Odpoczęliśmy i zrobiliśmy zakupy w "Złotych Tarasach". Następnie zwiedziliśmy Stadion Narodowy, wybudowany na EURO 2012, jeden z nowych symboli miasta. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy największe w Polsce Ogrody Dachowe umieszczone na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Trzeci dzień pobytu to zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik-jednego najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce przez dzieci. Tam można było przekonać się jak funkcjonuje , otaczający nas świat. To miejsce, gdzie wszystkiego można było dotknąć i poeksperymentować. To doskonała zabawa dla wszystkich. Potem udaliśmy się w podróż do domu. Rozśpiewany, wesoły autobus z dziećmi i opiekunami przybył do Żar na godz. 22.00. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń po super wycieczce do Warszawy :-D

www.ksp.zary.pl   /   07-06-2015


DZIEŃ SPORTU

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Katolickiej Szkole Podstawowej zorganizowano Dzień Sportu. Zawody odbyły się na stadionie lekkoatletycznym „Syrena” w Żarach. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: bieg na 60 metrów, bieg na 600 metrów, skok w dal i rzut piłeczką palantową. W każdej konkurencji zawodnicy walczyli o medale w swoich kategoriach wiekowych. Dodatkowo w każdej grupie został wyłoniony Mistrz Czwórboju, który uzyskał najmniejszą ilość punktów z konkurencji. Mistrzami czwórboju zostali:
Klasy czwarte: Hanna Dul i Franek Blitek
Klasy piąte: Aleksandra Kempa i Bartek Bogdanowicz
Klasy szóste: Faustyna Polus i Dawid Hylicki

www.ksp.zary.pl   /   07-06-2015


BAL KLAS SZÓSTYCH

28 maja klasy szóste miały swój Bal Absolwenta. Zaproszeni goście i rodzice obejrzeli wzruszający polonez i program artystyczny. Pani dyrektor Małgorzata Penkal podziękowała wszystkim za ciężką prace i życzyła sukcesów w gimnazjum. Pani Burmistrz Danuta Madej gratulowała rodzicom wspaniałych dzieci, a ksiądz proboszcz Paweł Konieczny życzył wszystkim błogosławieństwa bożego. Po części oficjalnej zaczęła się zabawa. 

 

www.ksp.zary.pl   /   06-06-2015


WYCIECZKA DO STOLICY

W dniach 21-25 maja klasy szóste oraz piąta wyruszyły we wspaniałą podróż do naszej stolicy- Warszawy. Tuż po przyjeździe udali się do muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie na stadion narodowy. Następnego dnia, rano autobus zawiózł ich na stare miasto. Razem z przewodnikiem przespacerowali się po nim i ruszyli w stronę Łazienek Królewskich. Spotkali tam różnorodne ptaki i wiewiórki. Wieczorem poszli do teatru na balet. Ostatniego dnia zobaczyli Ogrody Dachowe i spędzili przyjemny czas w Centrum Nauki "Kopernik". Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2015


ŻARSKA I POWIATOWA OLIMPIADA MŁODZIEŻY

27 maja odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Żarskiej i Powiatowej Olimpiady Młodzieży. Faustyna Polus w biegu na 600 metrów zajęła 2 miejsce i wywalczyła tym samym awans do zawodów wojewódzkich w zielonej Górze. Awans zapewnił sobie również Dawid Hylicki, rzucając piłeczką palantową.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2015


GALA RATOWNIKÓW WOPR

22 kwietnia odbyła się uroczysta Gala ratowników WOPR, na której zostali nagrodzeni nasi uczniowie: Aleksandra Romaniki i Julia Święto. Uczennice odebrały nagrody za czynną działalność w żarskim WOPR.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2015


I MIEJSCE W KONKURSIE ,,JA, POLAK-EUROPEJCZYK"

22 maja Dominika Burzyńska, Natalia Karpowicz z klasy Ia, Hania Kiwerc z klasy Ib oraz Wiktor Błaszczyk z klasy Ic, wzięli udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach. Reprezentanci klas pierwszych pochwalili się nie lada wiedzą na temat Polski i Europy. Nic dziwnego. Do konkursu przygotowywali się z wielkim zapałem. Dlatego też pytania o sąsiadów Polski, hymn czy stolicę Unii Europejskiej nie sprawiły im żadnych trudności.
Wszystkim przybyłym na spotkanie, bardzo spodobała się prezentacja, która miała zareklamować Polskę. Zostały w niej wykorzystane zdjęcia uczniów z wyjazdów w różne zakątki naszego kraju. Podczas spotkania, nasi uczniowie mogli spotkać się z dziećmi z innych szkół, porozmawiać i wspólnie się pobawić. Na zakończenie, każdy z uczestników konkursu dostał paszport Polaka - Europejczyka.
Gratulujemy wspaniałej wiedzy i życzymy zapału w dalszej nauce.

www.ksp.zary.pl   /   28-05-2015


WIZYTA W KRONOPOLU

Dnia 3 marca 2015 r. uczniowie z klasy Ib, Ic oraz II wybrali się na wycieczkę do zakładu przetwórstwa drewna. Wszyscy mogli obserwować pracę ludzi zatrudnionych w zakładzie i zwiedzić halę produkcyjną oraz salę konferencyjną. W tej ostatniej dzieci dowiedziały się i zobaczyły, jakie produkty wytwarza zakład. Duże wrażenie na uczniach zrobiła liczba państw na świecie, z którymi współpracuje Kronopol. Na zakończenie wizyty na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz upominki.

www.ksp.zary.pl   /   26-05-2015


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTANIA "CZYT*AS"

Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci w Żarach zorganizowała X już edycję Międzyszkolnego Turnieju Pięknego Czytania. W sobotę 23 maja 2015r.Katolicką Szkołę Podstawową w tym konkursie reprezentowała Weronika Kwaśniak z klasy III a, w kategorii klas III-IV. W pierwszej części spotkania uczestnicy czytali przygotowany wcześniej przez siebie tekst. Weronika czytała fragment książki Megan Mc Donalds pt. "Hania Humorek". W drugiej części zawodnicy zmagali się z obcym tekstem, który zaskoczył wieloma trudnymi i niezrozumiałymi wyrazami. Weronika była najmłodszą uczestniczką w tym konkursie. Wykazała dużą odwagi, cierpliwości i wytrwałości. Uwieńczeniem całego turnieju był słodki poczęstunek, spotkanie z panią burmistrz Danutą Madej i wspólne zdjęcie oraz nagroda dla każdego uczestnika turnieju. Dla Weroniki i innych dzieci jest to wspaniałe doświadczenie zmagania się z trudnościami oraz pokonywania tremy w przyszłości. Powodzenia za rok !

www.ksp.zary.pl   /   26-05-2015


SYBIRACY SĄ WŚRÓD NAS

W 75 rocznicę wywózki Polaków na Sybir uczniowie z koła historycznego zorganizowali wystawę dokumentów oraz albumów , w których uczniowie naszej szkoły opisali losy swoich przodków . Na ich podstawie pozostali uczniowie wykonali prace plastyczne. Pani Drzewiecka najwyżej oceniła obrazy Wiktorii Rybczyńskiej z kl.IVa, Hani Dul z kl.IVa i Kamila Kościckiego z kl.IV
Podsumowaniem projektu było spotkanie uczniów z prezesem żarskiego koła Związku Sybiraków panem Józefem Sękowem Organizatorem imprez był nauczyciel historii pan Stanisław Rudnicki.

www.ksp.zary.pl   /   18-05-2015


POLSKI MAJ

Koło historyczne zorganizowało apel szkolny przypominający liczne święta i rocznice przypadające w tym najpiękniejszym miesiącu. Były wiersze , śpiewy , i popisy instrumentalne naszych uczniów. Wszystkim spodobał się Kamil Kościcki , który wystąpił w mundurze strażackim. Dziękujemy również kolegom , którzy przygotowali okolicznościowe dekoracje sali gimnastycznej.

 

www.ksp.zary.pl   /   18-05-2015


KUBA POZNAJE OJCOWIZNĘ

W Zielonej Górze 13maja2015r. odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego XXII Konkursu Krajoznawczego PTTK ' Poznajemy Ojcowiznę'.
Laureatem został Jakub Szymański z kl.VI a naszej szkoły , który pod kierunkiem nauczyciela historii pana Stanisława Rudnickiego napisał pracę "Losy prababci Gieni ".W gromadzeniu materiałów Kubie pomagała mama pani Katarzyna Szymańska.Gratulujemy sukcesu.

www.ksp.zary.pl   /   18-05-2015


PIERWSZOKLASIŚCI JUŻ WYPOŻYCZAJĄ

Uczniowie klas pierwszych są już pełnoprawnymi czytelnikami. W marcu byli uroczyście pasowani na czytelnika. Z wielką radością przekroczyli próg biblioteki z pierwszą wypożyczoną książką. Od tej pory często odwiedzają bibliotekę, lubią też spędzać w niej czas wolny po lekcjach. Niektórzy z nich potrafią już samodzielnie korzystać z księgozbioru. Bardzo chętnie opowiadają pani bibliotekarce o przeczytanych książkach. Tacy czytelnicy to prawdziwe „perełki” naszej biblioteki.

 

www.ksp.zary.pl   /   12-05-2015


KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ

7 maja uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w koncercie zorganizowanym w Państwowej Szkole Muzycznej w Żarach. Dzieci wysłuchały utworów granych przez ich kolegów i koleżanki, które miały być zaproszeniem do nauki w szkole muzycznej.

 

www.ksp.zary.pl   /   11-05-2015


W BORU MU GRAŁO…

Klasa 4a wystawiła scenki z „Janka Muzykanta” Henryka Sienkiewicza. Dzieci postarały się i w znakomity sposób odzwierciedliły klimat tamtej epoki.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   25-04-2015


POŻEGNANIE Z DRAMATEM

Klasy szóste wystawiły na lekcji języka polskiego, swoje ostatnie scenki z lektury. Była to „Kamizelka” Bolesława Prusa. Wyszło jak zwykle, czyli z ułańską fantazją.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   25-04-2015


WYSOKI SĄDZIE…

11 kwietnia uczniowie klasy 4a odprawili swoisty sąd nad Jankiem Muzykantem. Wcielili się w role prokuratora obrońcy , oskarżonego i świadków. Była to bitwa na argumenty. Dzieci bawiły się ucząc odpowiedzialności za drugiego człowieka.


 

www.ksp.zary.pl   /   25-04-2015


KONKURS O JANIE PAWLE II

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie wiedzowym
o Janie Pawle II.

Konkurs organizowany jest z okazji zbliżających się urodzin patrona naszej szkoły, w kwietniu 2015 r. przypada 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji Ojca Świętego. Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Poznajmy lepiej tego Wielkiego Polaka!

Konkurs przeprowadzony będzie w formie testu wyboru. Pytania będą czytane, a uczniowie zaznaczą jedną spośród podanych odpowiedzi a, b lub c.

Test przeprowadzony będzie w dniu 30 kwietnia, w czwartek na drugiej godzinie lekcyjnej.

Do piątku 25 kwietnia należy zgłosić chęć udziału w konkursie pani Beacie Rogackiej lub pani Urszuli Klimowicz. Uczniowie, którzy wykażą się dużą wiedzą o Janie Pawle II otrzymają upominki, a ci, którzy zdobędą najwięcej punktów będą mogli brać udział w drugim etapie konkursu.

Wydrukowany tekst udostępniony będzie też w szkolnej bibliotece. W konkursie będą wykorzystane poniższe informacje pochodzące ze strony:
swjakub.pl / życiorys / Karol Józef Wojtyła - rozszerzona biografia (fragment od początku do informacji o teatrze)

http://www.swjakub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=490&Itemid=162
 

www.ksp.zary.pl   /   23-04-2015


PRIMAAPRLISOWY SPRAWDZIAN

1 kwietnia dwie klasy szóste pisały pierwszy w swoim życiu ważny sprawdzian. 21, ponieważ pięcioro laureatów było zwolnionych pisania tej części, uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami z polskiego i matematyki. 26 podeszło do sprawdzianu z języka angielskiego. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej zgodnie stwierdzili, że sprawdzian nie był trudny. Na wyniki muszą jednak poczekać aż dwa miesiące. Poznamy je na początku czerwca. Teraz trzymamy kciuki!

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2015


MISTERIUM WIELKANOCNE

We wtorek 31 marca klasa 4b, wraz ze swoja wychowawczynią, przygotowała krótkie misterium męki pańskiej. Mali aktorzy przypomnieli uczniom, dlaczego od setek lat obchodzimy święto Zmartwychwstania Pańskiego.

 

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2015


„POŁAMANIA PIÓRA” OD PANI BURMISTRZ.

Tuż przed sprawdzianem szóstoklasisty naszych uczniów odwiedziła burmistrz miasta Żary Danuta Madej. Życzyła szóstoklasistom połamania pióra i bardzo dobrego wyniku ze sprawdzianu.

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2015


NAJLEPSI Z KATOLIKA

Rozstrzygnięto konkursy przedmiotowe w szkole podstawowej. W tym roku mamy czym się pochwalić. Nasi uczniowie zdobyli laury w każdym konkursie przedmiotowym.
Na zdjęciu od prawej: Bartosz Szakiel-laureat z matematyki, Dawid Hylicki-laureat z matematyki, Michał Jakubczak-laureat z matematyki, Olga Węgier –laureatka z matematyki i przyrody, Igor Walęsiak-finalista z języka angielskiego, Faustyna Polus-finalistka z języka polskiego, Wiktor Klój-finalista z matematyki, Miłosz Kowalewski-laureat z matematyki, Michał Chyl-laureat z historii. Uczniów przygotowali: Matematyka-Alicja Tarniowa, Przyroda-Urszula Klimowicz Gwiazdowska, Historia-Stanisław Rudnicki, Język angielski-Katarzyna Szczepaniak, Język polski-Małgorzata Fudali-Hakman.
 

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2015ŻARSKA I POWIATOWA OLIMPIADY MŁODZIEŻY

27 marca odbyły się zawody pływackie w ramach Żarskiej i Powiatowej Olimpiady Młodzieży.
Dziewczęta Katolickiej Szkoły Podstawowej zdobyły I miejsce drużynowo. Oto skład zespołu: Olga Węgier, Aleksandra Romanik, Aleksandra Kempa, Julia Świętoń, Gabrysia Tkaczuk, Zuzanna Jęcek i Patrycja Kozłowska. Wyniki indywidualne oraz sztafet:
I miejsce – 4 x 25 metrów sztafeta dziewcząt: Olga Węgier , Aleksandra Romanik, Aleksandra Kempa, Zuzanna Jęcek
I miejsce – 50 metrów stylem klasycznym dziewcząt – Gabrysia Tkaczuk
II miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt – Olga Węgier
II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym dziewcząt – Aleksandra Romanik
III miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym dziewcząt – Patrycja Kozłowska
III miejsce – 50 metrów stylem klasycznym dziewcząt – Julia Świętoń
II miejsce drużynowo wywalczyła reprezentacja chłopców: Hubert Drzewiecki, Jakub Drzewiecki, Michał Jakubczak, Hubert Jakowicki, Miłosz Kowalewski, Dawid Kropski i Wiktor Gozdawa Dydyński.
Poniżej wyniki indywidualne i sztafety:
II miejsce – 50 metrów stylem klasycznym chłopców – Dawid Kropski
III miejsce – 50 metrów stylem klasycznym chłopców – Miłosz Kowalewski
III miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym chłopców – Wiktor Gozdawa Dydyński
III miejsce – 4 x 25 merów sztafeta chłopców: Hubert Drzewiecki, Jakub Drzewiecki, Michał Jakubczak, Hubert Jakowicki.
 

www.ksp.zary.pl   /   30-03-2015


32-WIELKANOCNY NUMER GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"

 


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   30-03-2015


WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA ACH TO TY!

20 marca uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej powitali wiosnę. Samorząd uczniowski przygotował projekt ”Wiosna, ach to ty”. Dzieci przygotowały ekologiczne, wiosenne, kolorowe, a przede wszystkim smaczne posiłki. Uczestniczyli w wiosennych konkursach i ułożyli zabawne piosenki o swoich klasach. Ubrani w kolorowe ubrania pięknie prezentowali się przed całą szkołą. Wszyscy cieszyli się, że wreszcie wyszło słońce, choć na moment zostało zasłonięte przez księżyc, byliśmy bowiem świadkami zaćmienia. Zrobiło się cieplej i poczuliśmy, że wiosna naprawdę zmierza do na wielkimi krokami.

www.ksp.zary.pl   /   23-03-2015


HISTORYCZNA WYSTAWA

Efektem projektu badawczego Uniwersytetu Zielonogórskiego i Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg jest wystawa „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego- krajobraz kulturowy w centrum Europy”, która podróżuje po obszarze badań. Najpierw prezentowana była w pięciu miastach Dolnych Łużyc po stronie niemieckiej, a od stycznia można ją oglądać w różnych miastach województwa lubuskiego. 19 marca można było oglądać efekty współpracy w holu Szkół Katolickich. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.

www.ksp.zary.pl   /   23-03-2015


MISTRZOSTWA KSP W PŁYWANIU

Poniżej prezentujemy wyniki Mistrzostwa naszej szkoły w pływaniu.

Mistrzostwa KSP 2015 dziewczęta

Tabela klasy IV Mistrzostwa 2015 chłopców

 

www.ksp.zary.pl   /   23-03-2015


SUKCES DRUGOKLASISTKI

5 marca 2015 roku w Żarskim Domu Kultury odbyły się Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego. Klasy I-III reprezentowała drugoklasistka, Oliwia Gad. Jej piękna recytacja została doceniona przez jury. Nasza uczennica będzie reprezentowała szkołę na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w tym roku w Kargowej.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   16-03-2015


MAGICZNA SIŁA PRZYJAŹNI

Klasa 4a przygotowała scenki z pięknej historii o magicznej sile przyjaźni. ”Tajemniczy ogród” bardzo im się podobał.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   16-03-2015


MALI RECYTATORZY

5 marca 2015 r. uczniowie klas I-III mogli zaprezentować się w miejskich eliminacjach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Szkołę reprezentowały: Oliwia Gad z klasy II, Amelia Kropska i Emilia Wantoła z klasy Ic oraz Amelia Stojanowska z klasy Ib. Laureatką tego etapu została Oliwia Gad, a Emilka Wantoła zdobyła wyróżnienie. Jesteśmy dumni z naszych recytatorek i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

www.ksp.zary.pl   /   11-03-2015


ZACHOWAŁAM SIĘ JAK TRZEBA…

To były ostatnie słowa niespełna osiemnastoletniej, Danuty Siedzikówny ps."Inka", sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w 1946 roku przez funkcjonariuszy ówczesnego komunistycznego reżimu. Uczniowie Szkół Katolickich w Żarach od paru lat tworzą swoją historię, przypominając w różnych akcjach wydarzenia i postacie z dziejów swojej ojczyzny. Tak było i tym razem. 6 marca młodzież z Katolickiego Gimnazjum I Liceum przygotowała montaż słowno muzyczny, poświęcony pamięci „żołnierzy wyklętych”, których rocznicę obchodzimy 1 marca. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli: Wioletty Tracz, Sławomira Żukowskiego i Doroty Basińskiej, wcielili się w role żołnierzy wyklętych, zapomnianych przez historię, a przecież wielkich patriotów. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, między innym burmistrz miasta Żary, pani Danuta Madej i znani działacze naszego powiatu. Wszyscy byli zgodni i ze wzruszeniem stwierdzili, że uczniowie biorą przykład z żołnierz wyklętych i „zachowują się jak trzeba”. 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2015


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

4 marca zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami na „Dzień otwartych drzwi”. Przyszli uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez nauczycieli z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Potem wraz z rodzicami zwiedzali szkołę w towarzystwie uczniów z kółka teatralnego. Zapraszamy naszych małych gości od 1 września. 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2015


PIĘKNIE RECYTOWALI

6.03.2015 odbyły się eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w których reprezentowali nas uczniowie: Zuzanna Bajko, Weronika Mikoś i Zosia Polus z klasy IVa oraz Konrad Rybaczek z klasy IVb. Laureatem tego etapu został Konrad Rybaczek, który będzie reprezentował naszą szkołę w kolejnym etapie. Wielkie gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów. 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2015
KOCHANE ŚWIĘTO…

Na dworze chłodno, wiatr drzewa kołysze,
a ja do Ciebie walentynkę piszę.
Piszę powoli, piszę dokładnie.
Niech każde słowo w serce zapadnie!

Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek.
W naszej szkole od 9 lutego działała poczta Walentynowa. W piątek przedstawiciele samorządu rozdali dzieciom kartki wysłane do nich przez przyjaciół i zakochanych.
 

 

 

www.ksp.zary.pl   /   16-02-2015


31 NUMER GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"

 


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   16-02-2015


DYSKOTEKOWO, WALENTYNKOWO, TŁUSTOCZWARTKOWO

12 lutego świętowaliśmy razem Tłusty Czwartek, koniec semestru, Ostatki , Walentynki i upragnione ferie. Uczniowie tańczyli , jedli pączki-przecież to Tłusty Czwartek, smakowali również gofry zrobione przez dziewczyny z samorządu uczniowskiego. Pod koniec zabawy spadł na nich deszcz serduszek w postaci lizaków walentynkowych. Było super! 

 

 

 

www.ksp.zary.pl   /   16-02-2015


NAJLEPSI RECYTATORZY

6 lutego odbył się etap szkolny Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE. Jury miało w czym wybierać, zgłosiło się bowiem 35 uczestników.

Wyniki:

I miejsce
kategoria klasy 1-3
Oliwia Gad (awans do etapu miejskiego)
Amelia Stojanowska(awans do etapu miejskiego)
Kategoria klasy 4-6
Zuzanna Bajko(awans do etapu miejskiego)
Zofia Polus(awans do etapu miejskiego)
II miejsce
kategoria klasy 1-3 vc
Emilia Wantoła (awans do etapu miejskiego)
Amelia Kropska(awans do etapu miejskiego)
Gabriela Soroko
Kategoria klasy4-6
Konrad Rybaczek(awans do etapu miejskiego)
 


III miejsce
Kategoria klasy 1-3
Julia Kudła
Weronika Kwaśniak
Aleksandra Rzeźnik
Kategoria klasy 4-6
Weronika Mikoś(awans do etapu miejskiego)

 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-02-2015


WESOŁO, KOLOROWO, PYSZNIE - KARNAWAŁOWO!!!

5 lutego klasy I-III oraz zaproszone przedszkolaki bawiły się na fantastycznym balu karnawałowym. Tańce, konkursy i zabawy nie pozwalały usiąść nawet na chwilkę. Słodkości dodawały energii wszystkim uczestnikom. Nawet gdyby bal trwał do rana, jesteśmy pewni, że nikt nie zszedłby z parkietu. :) 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-02-2015


GRAJĄC SIEBIE

Klasy szóste zaprezentowały ostatnie scenki, jakie przygotowali z lektur w czasie swojej nauki w klasach 4-6. „Szatan z 7 klasy” to ostatnia lektura przed sprawdzianem klas 6. Następną zaprezentują na 2 Festiwalu Filmów Lekturowych. 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-02-2015


KŁAMSTWO MA DŁUGI NOS

Klasa 4a dowcipnie i brawurowo przedstawiła fragmenty lektury „Pinokio” Carlo Colodiego. Piękne stroje i solidne przygotowanie do roli , pozwalają wierzyć, że przed nami jeszcze wiele ciekawych interpretacji. 

 

www.ksp.zary.pl   /   09-02-2015


60 LAT BANKU PKO

30 stycznia odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna: „60 lecie Banku PKO”. W zabawie uczestniczyło 15 drużyn – szkoły z żar i powiatu, oraz dzieci trenujące w klubie „Malinowski Team”- sporty walki. Uroczystość zaczęła się od prezentacji poszczególnych ekip, oraz przemówienia Burmistrz miasta Żary: Pani Danuty Madej. Dzieci rywalizowały w konkurencjach: bieg samuraja, przeciągania liny, konkursie plastycznym i wiedzy o szkolnej kasie oszczędności. Odbyły się pokazy sportów walki i taneczne. Na imprezę zaproszono mistrzów sztuk walki, którzy pokazywali swoje umiejętności na macie. Na koniec każdy uczestnik dostał upominek. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Julia Loch, Łucja Wrońska, Maja Kulczycka, Julia Bogusławska, Paweł Gierc, Hubert Drzewiecki, Bartek Szulak, Bartek Szakiel , Konrad Rybaczek i Szymon Kujawa. 

www.ksp.zary.pl   /   03-02-2015


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

22 stycznia 2015 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na którą zaproszeni zostali Babcie i Dziadkowie wszystkich uczniów KSP. Uroczystość odbyła się w Kościele i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Podczas mszy św. ks. Piotr Pluta skierował swoje słowa najpierw do najmłodszych, mówiąc o tym, jak ważni są Babcie i Dziadkowie i o szacunku, jakim należy ich darzyć. Zaproszeni Goście w pięknych słowach nawoływani byli do tego, aby wymagać od wnuków i wskazywać im odpowiednią drogę. Po mszy św. dzieci z klas I-III zaśpiewały piosenki i recytowały wiersze o ukochanych babciach i dziadkach. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem kochanym gościom laurek oraz drobnych upominków wykonanych samodzielnie przez ich wnuczęta. Tego dnia nie obyło się bez uśmiechów i ukradkiem ocieranych łez.
Niech wszystkie Babcie i Dziadkowie żyją nam 100 lat!
 

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2015


ZAPROSZENIE


Mamy zaszczyt zaprosić
nasze kochane Babcie i Dziadków
na uroczystą mszę święta w ich intencji,
która zostanie odprawiona 22 stycznia 2015
w kościele pw WNMP w Żarach, o godzinie 9.00.
 

 

www.ksp.zary.pl   /   19-01-2015


ZAWODY PŁYWACKIE W RAMACH WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

11 stycznia odbyły się zawody pływackie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych na dystansach: 25 metrów, 50 metrów i „open” czyli 100 metrów stylem zmiennym. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: styl (sposób) dowolny i klasyczny czyli tzw żabka. Oto najlepsze rezultaty naszych uczniów:

I miejsce – 50 metrów stylem klasycznym – Miłosz Kowalewski
II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym - Aleksandra Romanik
III miejsce – 50 metrów stylem dowolnym – Szymon Kujawa
III miejsce – 50 metrów stylem dowolnym – Konrad Rybaczek
 

www.ksp.zary.pl   /   16-01-2015


GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI…

19. grudnia był ostatnim dniem w szkole, przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Już od ósmej rano przygotowywaliśmy się do wigilii klasowych. O dziewiątej obejrzeliśmy nastrojowe Jasełka, przygotowane przez uczniów klasy 4a. Śpiewaliśmy kolędy, następnie uczniowie klas pierwszych odebrali nagrody za szopki, które wykonali z rodzicami. Potem zjedliśmy wspólnie wieczerzę wigilijną i poszliśmy na mszę do kościoła. Jesteśmy już gotowi na nadchodzące święta.

Wszystkim nauczycielom i uczniom oraz rodzicom,
życzymy błogosławieństwa bożego i zdrowych i wesołych świąt. 

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2014


WIELKIE ZWYCIĘSTWO !!!

Zespół w składzie:
1. Bartosz Szakiel
2. Miłosz Kowalewski
3. Dawid Chylicki
4. Michał Jakubczak
5. Olga Węgier
6. Wiktor Klój
zajął 1 miejsce w Konkursie Matematycznym dla szkół podstawowych "Święto Matematyki" pod honorowym patronatem burmistrza miasta Żary. Indywidualnie w tym konkursie również zajęliśmy 1 i 2 miejsce.
1. Bartosz Szakiel
2. Miłosz Kowalewski
Opiekunem uczniów jest p. Alicja Tarniowa.

 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2014


DOBRE SERCE

Swoją życzliwość i dobre serce okazali Rodzice uczniów z Zespołu Szkół Katolickich w Żarach, którzy pomogli wesprzeć osoby zamieszkujące w Domu Samotnej Matki w Żarach. Wzięli udział w zorganizowanej akcji zbiórki żywności na rzecz matek i ich dzieci. Zarząd Koła Żarskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz pracownicy i mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Żarach składają bardzo serdeczne podziękowania Pani Beacie Rogackiej (pomysłodawczyni akcji) oraz Uczniom, Rodzicom i Wychowawcom z Zespołu Szkół Katolickich w Żarach za zorganizowanie tej akcji. Wszystkim życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2015 Roku. 
 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2014


ŚWIĄTECZNY, 30. NUMER GAZETKI SZKOLNEJ "PROSTO Z MOSTU"

 


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2014


DNI WOLNE OD ZAJĘĆ  DYDAKTYCZNYCH

 


SZLACHETNA PACZKA 2014

To już oficjalnie - Szlachetna Paczka anno domini 2014 już za nami!!! Wybranych rodzin:4,przygotowanych paczek:125,spełnionych życzeń:100%!!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili sie do tego wyniku: uczniom, rodzicom, nauczycielom, absolwentom i sympatykom.

 


 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2014


DZIEJE PRABABCI GIENI

Jakub Szymański z klasy VIa wywalczył pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie " Poznajemy Ojcowiznę Kresową" . Pod opieką swego nauczyciela historii pana Stanisława Rudnickiego Kuba opisał burzliwe życie swojej prababci na Białorusi , gehennę Sybiru i powojenne zmagania w Marysinie koło Żagania . Zadziwiające jest to , że pomimo trudności życiowych Prababcia Gienia jest osobę bardzo pogodną . 
 

www.ksp.zary.pl   /   17-12-2014


WIECZÓR PACHNĄCY PIERNIKAMI

To już drugi rok z kolei gościmy przedszkolaków w naszej szkole na warsztatach piernikowych. 10 i 11 grudnia 2014 r., 6 i 7 letnie dzieci z rożnych przedszkoli w Żarach, uczestniczyły w zajęciach plastycznych oraz pieczeniu pierników. Dzieci wycinały w cieście różne wzory pierników, ozdabiały lukrem i posypywały różnymi słodkimi posypkami. W międzyczasie kolorowały świąteczne ilustracje. Zajęcia odbywały się w świątecznej atmosferze, ponieważ pachniało pierniczkami i słuchaliśmy muzyki. Dzieci były bardzo zadowolone, a My mamy nadzieję, że część z nich będzie uczniami naszej szkoły od września 2015 roku.
 

www.ksp.zary.pl   /   12-12-2014


MIKOŁAJKOWE ZAWODY PLYWACKIE

7 grudnia odbyły się Mikołajkowe Zawody Pływackie organizowane przez WOPR w Żarach. Uczniowie rywalizowali na dystansach od 25 do 200 metrów – pływając stylem dowolnym i klasycznym. Wyniki najlepszych pływaków Katolickiej Szkoły Podstawowej:
I miejsce – Oliwia Gad – 25m stylem dowolnym
I miejsce – Filip Gorczyca – 25m stylem dowolnym
I miejsce – Zuzanna Jęcek – 25m stylem dowolnym
I miejsce – Hanna Dul – 25m stylem klasycznym
I miejsce – Julia Świętoń – 25m stylem klasycznym
I miejsce – Aleksandra Romanik – 200 metrów stylem dowolnym w kategorii „OPEN”
I I miejsce – Adrian Pisarski – 25m stylem dowolnym
I I miejsce – Szymon Kujawa – 50m stylem dowolnym
II miejsce – Aleksandra Pisarska – 50m stylem klasycznym
III miejsce – Bartek Szakiel – 25m stylem dowolnym
III miejsce – Łucja Wrońska – 25m stylem dowolnym
III miejsce – Joanna Pisarczyk – 25m stylem dowolnym
I miejsce – Alicja Kuczak – 50 metrów stylem grzbietowym.
I miejsce - Aleksandra Romanik – 50 metrów stylem dowolnym.

www.ksp.zary.pl   /   12-12-2014


POLOWANIE NA CHOINKĘ

Któż z nas nie chce świąt pachnących lasem? To jeden z niezbędnych elementów magii Świąt Bożego Narodzenia. W szkole również można mieć tego namiastkę. W tym celu klasa II udała się prosto do lasu, aby wybrać najbardziej pachnącą choinkę. Po długich poszukiwaniach ukazała się nam, wielka, wspaniała i niebywale pachnąca, idealna do naszej klasy - CHOINKA. Wspólnymi siłami przynieśliśmy ją do samochodu i zawieźliśmy do szkoły. Udekorowana własnoręcznie zrobionymi ozdobami pozwala na chwilę "zanurzyć się" w oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku.


 

www.ksp.zary.pl   /   10-12-2014


ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W piątek 5 grudnia 2014r., klasę III A z KSP odwiedził osobiście Święty Mikołaj. Rozdał wszystkim prezenty i odpowiedział na nurtujące dzieci pytania odnośnie życia Mikołaja. Była wielka radość z otrzymanych prezentów i odwiedzin oraz pamiątkowe zdjęcia. Następne Mikołajki już za rok.


 

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2014


MIKOŁAJKI, MIKOŁAJKI…

W piątek, 5 grudnia do Katolickiej Szkoły Podstawowej zawitał Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość, wysłuchał wierszyków i piosenek przygotowanych przez uczniów klas 1-3. Potem rozdał prezenty dzieciom. Radości było co niemiara.


 

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2014


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ

Jak co roku uczniowie klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej, wraz ze swoją rodziną, stają do ulubionego konkursu Na najpiękniejsza szopkę. Pomysłów na oryginalną szopkę nie zabrakło także w tym roku. Budowle z piernika, z drzewa, papieru, masy solnej i wielu innych zachwycają wszystkich, którzy mogą oglądać wystawę tych „cudeniek” w holu szkolnym. Zapraszamy.


 

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2014


POLSKA FABRYKĄ DOBRA

W ramach projektu „Polska Fabryką Dobra” chcielibyśmy zaprosić Waszą Gminę do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które swym zasięgiem obejmie samorządy w całej Polsce. Aby Wasza gmina mogła się włączyć w uroczyste obchody przekazujemy Wam drogą mailową materiały dot. 5 Grudnia – Dnia Wolontariusza, byście mogli umieścić je na stronie internetowej swojego urzędu i przekazać do współpracujących z Wami lokalnych mediów.

[PISMO]
 

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2014


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Samorząd uczniowski KSP zorganizował, ostatnią przed Adwentem, dyskotekę. Zabawy i wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów klas szóstych, cieszyły się ogromnym powodzeniem. Bawiliśmy sie do przebojów polskich i zagranicznych. Następna dyskoteka dopiero w karnawale.


 

www.ksp.zary.pl   /   02-12-2014


MAGICZNA SZKOŁA

Klasa 4a wykonała brawurowo scenki do lektury "Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy. Młodzi aktorzy radzą sobie coraz lepiej z przezwyciężaniem swojej tremy. 

www.ksp.zary.pl   /   01-12-2014


INNI, OBCY, TACY SAMI

Klasy szóste zaprezentowały się w scenkach z lektury „Ten obcy”, Ireny Jurgielewiczowej. Profesjonalnie i ze smakiem.

 


 

www.ksp.zary.pl   /   01-12-2014


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy. Takie misie przynieśli we wtorek, 25 listopada uczniowie KSP. Szkołę odwiedziło mnóstwo pluszaczków, które bawiły się ze wszystkimi na przerwach. W holu były wywieszone plakaty, które przygotowały klasy 1-3, a starsi uczniowie zaprezentowali piosenki o misiach. Lubimy takie mięciutkie święta.
 

www.ksp.zary.pl   /   01-12-2014


MASTERCHEF PANA KLEKSA

4a na języku polskim zasmakowała prawdziwego kucharzenia. Uczniowie przygotowali potrawy pana Kleksa. Wspaniałe i kolorowe , a przede wszystkim smaczne dania oceniało jury jak w prawdziwym masterszefie. Wszystkie potrawy były bardzo dobre z czego wniosek, że już niedługo zostaniemy prawdziwymi masterszefami.
 

www.ksp.zary.pl   /   01-12-2014


EKSPERYMENTY PIERWSZAKÓW W KATOLIKU

Uczniowie z klas IA i IC z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach rozwijają swoje umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji na zajęciach Laboratorium Umysłu pod kierunkiem pani Beaty Rogackiej. Uczestniczą w wykonywaniu doświadczeń z różnych dziedzin: przyrody, biologii, fizyki i chemii. Poznają prawa, które zachodzą w przyrodzie, rozwijają i kształtują świadomość ekologiczną oraz dociekliwość poznawczą. Dzieci wspólnie z panią wykonują doświadczenia, do których wykorzystują: wodę, sól, cukier, pieprz, balony, jajka, świeczkę, atrament, mydło w płynie i wiele innych potrzebnych materiałów. Uczniowie wyciągają wnioski z obserwacji, a przy tym dobrze się bawią.
 

www.ksp.zary.pl   /   01-12-2014


NIE TAKI PRĄD STRASZNY

W dniu 26.11.2014r. w Katolickiej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie z wolontariuszem pracowniczym Grupy ENEA pod tytułem „Nie taki prąd straszny”. Program otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej. Dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych, dowiedziały się, jak powstaje prąd, jak oszczędzać energię elektyczną oraz jak obchodzić się z prądem w domu i poza nim. W poszukiwaniu wszystkich odpowiedzi pomagał uczniom Krzyś Elektryk, który tłumaczył tajemnice prądu. Pod koniec zajęć wszystkie dzieci wiedziały, że prądu nie trzeba się bać, jeśli właściwie się z nim obchodzimy i go oszczędzamy.
 


 

www.ksp.zary.pl   /   27-11-2014


WRACAM DO DOMU…

Tymi słowami rozpoczął się koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkół Katolickich w Żarach.
Społeczność żarskiego „Katolika” zaprosiła nas w niedzielny, listopadowy wieczór (23/11) do wspólnej refleksji nad przemijaniem. Do zadumy nad życiem i tym momentem, w którym ono się zmienia, lecz nie kończy. Tym „pięknym spotkaniem, którego nie zna nikt”, po którym Pan prowadzi nas „do swoich niebieskich pokojów”.
W koncercie wykorzystane zostały, między innymi, wiersze Romana Brandstaettera, fragmenty poezji Karola Wojtyły i wielu innych bardziej i mniej znanych poetów. Ich głębię wydobywały przeplatające słowa pieśni i utwory. Stąd tytuł koncertu „Nie tylko gitarą i piórem”. Najważniejsza jednak była atmosfera – refleksji, zadumy i modlitwy.
Był to prawdziwie wieczór ze Świętymi i tymi, którzy wciąż jeszcze do świętości dążą.
I chociaż my też znajdujemy się pomiędzy tymi „którzy podzielili już świat na czarne i białe”, żyjemy wśród „specjalistów do dobra i zła”, to potrzebujemy takich wieczorów, by przypominać sobie i ciągle na nowo przekonywać się, że „żaden wiek nie może przysłonić prawdy o obrazie i podobieństwie: >> Stworzył wiec Bóg człowieka na swój obraz – na obraz Boży go stworzył<<.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu: Uczniom, Nauczycielom oraz tym, którzy ten wyjątkowy wieczór chcieli spędzić razem z nami.

 

www.ksp.zary.pl   /   26-11-2014


JESIENNY NUMER GAZETKI SZKOLNEJ "PROSTO Z MOSTU"


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   20-11-2014


TA, CO NIE ZGINĘŁA...

Posłuchajcie! Opowiem Wam pasjonującą historię naszego narodu... Tymi słowami Alek Czarnecki rozpoczął uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości.
Motywem przewodnim akademii były słowa poety : "Ta, co nie zginęła". Młodzież pieśnią i poetyckim słowem uczciła tych, którzy przez wieki poświęcali swe zdrowie i życie dla ojczyzny. W koncercie występowali uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, a także nauczyciele naszych szkół.Szkolny chór pod batuta p.Doroty Basińskiej wykonał pieśni stare, z tradycją, takie jak "Piechota" czy "Rota". Usłyszeliśmy też pieśni nowe, śpiewane przez nowe pokolenie, które również wie, czym jest patriotyzm. Wszystkim bardzo podobała się piosenka pt. "Dziewczyna z granatem".Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem znanej pieśni pt. "Żeby Polska była Polską" i pozostawioną wszystkim refleksją : "Dzisiaj, na szczęście żyjemy w wolnej Polsce, na terenie której nie toczy się wojna. Zamiast walczyć musimy pracować, ale nigdy nie możemy zapomnieć o tych, którym to zawdzięczamy."

 

www.ksp.zary.pl   /   18-11-2014


NAJLEPSZE SIATKARKI ...

17 listopada reprezentacja dziewcząt KSP odniosła wspaniały sukces w rozgrywkach piłki siatkowej szkół podstawowych. Dziewczęta wygrały wszystkie mecze i w mistrzowskim stylu zajęły pierwsze miejsce w Żarach. W skład zwycięskiej drużyny wchodzą: Patrycja Kozłowska, Olga Węgier, Aleksandra Świeszczak, Faustyna Polus, Aleksandra Kempa, Kamila Swaryczewska, Hanna Dul, Zuzanna Jęcek, Julia Loch.
 

www.ksp.zary.pl   /   18-11-2014


ŚWIĘTOŚĆ ZWYCIĘŻA – BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

30 października w Katolickiej Szkole Podstawowej odbył się Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie klas I-III bardzo starannie przygotowali się do zabawy. Bal poprowadził ks. Piotr Pluta wraz z wychowawczyniami. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców szkoła wypełniła się obecnością wielu świętych, którzy w pięknych strojach mogli miło spędzić ten wyjątkowy wieczór. Uczestnikami balu byli między innymi święci: Franciszek, Barbara, Józef, Jan Paweł II. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak przebranie Anioła. Święci mogli spróbować swoich sił w konkursach - ,,Taniec z balonem”, czy ,,Taniec pod poprzeczką”. W przerwach od zabawy na uczniów czekało słodkie ,,co nieco”. Wszyscy świetnie się bawili, żywiołowo reagowali na zaproszenie do konkursów, nie poddając się jesiennej melancholii. Bal był okazją do poznania sylwetek wielu świętych i stworzył szansę wspólnej zabawy. Był też miłym akcentem podkreślającym radosny charakter uroczystości „ Wszystkich Świętych”. Serdecznie dziękujemy za udział w zabawie i za wszelką pomoc tym wszystkim, dzięki którym bal mógł się odbyć.
 

www.ksp.zary.pl   /   12-11-2014


APEL SZKOLNY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W środę, 5 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Przygotowała go klasa VI a. Gościnny udział wzięli artyści z innych klas. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni narodowe przy akompaniamencie wiolonczelistki i skrzypaczek oraz deklamowaliśmy wiersze patriotyczne. Największe wrażenie wywołał wjazd ułanów przy dźwięku trąbki. Jesteśmy dumni z postawy naszych przodków, którzy wywalczyli nam niepodległość. 
 

www.ksp.zary.pl   /   12-11-2014


OPIEKUN DUCHOWY

4 listopada Szkoły Katolickie uczestniczyły w montażu słowno muzycznym poświęconym zmarłemu księdzu proboszczowi Tadeuszowi Dobruckiemu. Młodzież i nauczyciele mieli okazję powspominać swojego wieloletniego opiekuna duchowego, który zmarł po ciężkiej chorobie. To dzięki niemu mamy gdzie się uczyć i pracować. Pozostawił po sobie żywy pomnik w postaci społeczności szkół katolickich.
 

www.ksp.zary.pl   /   12-11-2014


BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ

30 października uczniowie Szkół Katolickich wzięli udział w uroczystej mszy świętej, odprawianej przez księdza proboszcza Pawła Koniecznego, w intencji zmarłego księdza Tadeusza Dobruckiego. Po mszy ksiądz proboszcz poświecił pomnik nagrobny ufundowany przez społeczność Szkół Katolickich, swojemu wieloletniemu Opiekunowi Duchowemu, śp. księdzu prałatowi Tadeuszowi Dobruckiemu.
 

www.ksp.zary.pl   /   31-10-2014


ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

Samorząd Uczniowski Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach zorganizował przed Świętem Zmarłych, zbiórkę zniczy. W środę, przed Wszystkimi Świętymi, klasy szóste zaniosły wszystkie podarowane „Światełka Pamięci” na cmentarz komunalny. Uczniowie starali się, żeby na każdym opuszczonym czy zapomnianym grobie, zapłonął znicz-znak pamięci o tych co odeszli. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w tą piękną akcję.
 

www.ksp.zary.pl   /   29-10-2014


PASOWANIE NA UCZNIÓW

Pierwszoklasiści z Katolickiej Szkoły Podstawowej są już pełnoprawnymi uczniami. 24 października zostali oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej.
Była to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w obecności wielu gości.
Bohaterowie dnia byli dumni, że mogą po raz pierwszy jako uczniowie zaprezentować się swoim bliskim.
Zgromadzeni goście mogli wysłuchać pięknych piosenek i wierszy w wykonaniu najmłodszych. Anioł, który towarzyszył dzieciom na scenie dodawał odwagi i chwalił uczniów za ich piękną postawę.
Najbardziej podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, którego treść wypowiedzieli wspólnie wszyscy uczniowie. Następnie każdy z nich został pasowany na ucznia i przyjął gratulacje z rąk Pani Dyrektor Małgorzaty Penkal.
Po uroczystym złożeniu podpisów pod swoim zdjęciem każdy już wiedział, że pierwszaki zasłużyły na nagrodę. Wychowawcy wręczyli im pamiątkowe dyplomy, misie oraz kuferki pełne łakoci i owoców.
Ten dzień pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

 

www.ksp.zary.pl   /   28-10-2014


MAGICZNA OPOWIEŚĆ O MĘSTWIE I POŚWIĘCENIU

Klasa 4 a wystawiła swoje pierwsze scenki z lektury. „Opowieści z Narnii” to baśniowa opowieść o męstwie i przezwyciężaniu swoich słabości. Uczniowie pokazali jak potrafią się przygotować do tego trudnego zadania.


 

www.ksp.zary.pl   /   27-10-2014


PRZYGODA W AFRYCE

Klasy szóste od wystawienia scenek z „Pustyni i w puszczy” rozpoczęły ostatnie zmagania z lekturami w szkole podstawowej. Indywidualne i oryginalne podejście do zadania sprawiło, że bohaterowie wydali się bardzo współcześni i bliscy uczniom.


 

www.ksp.zary.pl   /   27-10-2014


DZIEŃ PATRONA

„Szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie”

W liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II – 22.10.2014, cała wspólnota szkolna zgromadziła się w kościele pw. WNMP, by wspólnie modlić się za wstawiennictwem świętego Patrona o potrzebne łaski.
W szkole po mszy św. podczas każdej przerwy wyświetlano krótkie filmy i prezentacje o naszym Patronie. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie naukę Jana Pawła II, wysłuchać ulubionych pieśni Papieża czy też piosenek, które zostały ułożone na cześć wielkiego Polaka i świętego. Wśród tych piosenek nie mogło zabraknąć tej, która powstała specjalnie na pożegnanie Ojca Świętego z okazji Jego, jak się okazało, ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku – „Leć Muzyczko” (zob. link http://www.youtube.com/watch?v=tgN4v4REo90 ).

www.ksp.zary.pl   /   27-10-2014


DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14.10.1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN powołał do życia Sejm Rozbiorowy. Dzień Nauczyciela ustanowiono poprzez ustawę "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej. W Dniu Nauczyciela, po raz kolejny uczniowie dziękowali nauczycielom za to, że robią wszystko, by ci "wyszli na ludzi" i ze spokojem mogli wejść w dorosłe życie. :) Na uroczystym apelu Samorząd Uczniowski, w imieniu Szkól Katolickich, powitał w swoim gronie księdza proboszcza parafii pw WNMP, a zarazem opiekuna Szkół Katolickich Pawła Koniecznego. Następnie dzieci z klasy 3b wraz ze swoją wychowawczynią, przedstawiły krótkie scenki z życia uczniów i podziękowały nauczycielom za ich trud i opiekę.

www.ksp.zary.pl   /   14-10-2014


„JAN PAWEŁ II – ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE!”

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy 12 października pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. Społeczność Szkól Katolickich im. Jana Pawła II, jak co roku, aktywnie włączyła się do obchodów Dnia Papieskiego. Wsparła czynnie Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów. Uczniowie i rodzice upiekli pyszne ciasta, a nauczyciele sprzedawali je przed kościołem pw WNMP w Żarach. Dochód ze sprzedaży zasili konto Fundacji.. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą charytatywna akcję.

Małgorzata Fudali-Hakman

http://www.youtube.com/watch?v=yDZvva8qo3E&list=UUxkYQabJ4QQ12FHqhSXEUQw&autoplay=1

www.ksp.zary.pl   /   14-10-2014


PODIUM NA POWIATACH 

8 października odbył się zawody powiatowe w indywidualnych biegach przełajowych. Prawo startu mieli uczniowie, którzy w Żarach uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Impreza odbyła się w Łęknicy a nasza uczennica Faustyna Polus wywalczyła II miejsce, ustępując tylko zawodniczce Agrosu Żary. Awansowała tym samym do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 18 października w Sulęcinie.

www.ksp.zary.pl   /   10-10-2014


LICHEŃSKIE REKOLEKCJE

W tym roku na rekolekcje wyjechaliśmy wcześniej niż zwykle. 1 października z pod szkoły wyjechało 6 autobusów, które zabrały uczniów i nauczycieli wszystkich trzech szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum. Na drodze wyglądaliśmy jak konwój. Pierwszy przystanek był w Gostyniu. Ksiądz Piotr Pluta odprawił mszę i ruszyliśmy w dalszą drogę. Po południu dotarliśmy do Lichenia. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zakwaterowaliśmy się i odbyliśmy pierwsze nauki rekolekcyjne a ksiądz Piotr poświęcił najmłodszym drugoklasistom różańce. Nazajutrz okazało się, że mamy piękna pogodę . Po mszy świętej w ogromnej bazylice, poszliśmy spacerkiem do lasku, w którym zaszły objawienia. Weszliśmy na wieżę widokową, odwiedziliśmy Golgotę, a najmłodsi skorzystali z placu zabaw. Wieczorem, po filmie „Oskar i pani Róża” ,wszyscy grzecznie zasnęliśmy. Ostatniego dnia, ksiądz rekolekcjonista odprawił mszę w dolnym kościele bazyliki podczas, której podziękował wszystkim za udział w rekolekcjach. Szczęśliwi wróciliśmy przez Gniezno do domu. Ciekawe gdzie za rok pojedziemy.

www.ksp.zary.pl   /   06-10-2014


ŚWIĘTO CHŁOPAKÓW W 4A

30 września to Dzień Chłopaka. Dziewczyny z klasy 4a przygotowały dla chłopaków ze swojej klasy niespodziankę. Były konkursy prezenty a nawet pizza. Wszyscy świetnie się bawili. Zobaczymy co chłopcy przygotują dziewczynom na „Dzień Kobiet”.

 

www.ksp.zary.pl   /   06-10-2014


PIERWSZAKI W OGRODZIE BOTANICZNYM

Dnia 15 września odbył się wyjazd integracyjny klas pierwszych do Zielonej Góry. Dzieci spędziły dzień w Ogrodzie Botanicznym i Mini Zoo. Na uczestników wyjazdu czekało wiele atrakcji - spotkanie z piratami, konkursy, zabawy w Bajkowym Parku .Wszystkich zainteresowała ścieżka edukacyjna, dzięki której dzieci poznały wiele odmian grzybów.
Największą atrakcją okazało się jednak spotkanie ze zwierzątkami. Każdy mógł zobaczyć, jak wygląda z bliska surykatka, daniel, czy paw. Na zakończenie pobytu w Zielonej Górze wszyscy zjedli pyszne lody i szczęśliwie wrócili do domu, aby opowiedzieć rodzicom o pierwszym szkolnym wyjeździe.

www.ksp.zary.pl   /   04-10-2014


„MY Z NIEGO WSZYSCY…”

Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne. Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji.
Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r.


W związku z przypadającymi 27 września 2014 r. obchodami 75. Rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i apelem Instytutu Pamięci Narodowej (patrona tej uroczystości), by jak najwięcej placówek kulturalnych oraz oświatowych włączyło się w upamiętnienie tego wydarzenia w dzień poprzedzający święto, nasza szkoła zorganizowała swoisty happening historyczny.
Aktywny udział młodzieży w przygotowaniach jak i w samej uroczystości po raz kolejny pokazał, że nasza młodzież bardzo mocno i ze zrozumieniem przeżywa uroczystości patriotyczne, znajdując przy tym okazję do poznawania ojczystej historii (nawet tej tragicznej, bo czasów okupacji) oraz biografii bohaterów, którzy często byli rówieśnikami uczniów gimnazjum, czy liceum.
W ramach szkolnych obchodów wspomnianego święta szkoła została przystrojona flagami narodowymi, niemal każdy uczeń jak i nauczyciel na znak solidarności z realizowanym przedsięwzięciem nosił na ręku biało-czerwoną opaskę ze znakiem Polski Walczącej. Na drzwiach każdego gabinetu w szkole wisiały informacje wyjaśniające, czego dotyczy szkolna akcja. Chętni uczniowie przygotowali także plakaty promujące imprezę według autorskich pomysłów. Cześć osób, wzorując się na bohaterów walki z okupantem, przebrała się w mundury lub elementy strojów wojskowych. Mogliśmy oglądać żołnierzy i sanitariuszki jak żywo przypominających tych z serialu „Czas honoru”, czy „Miasto 44”. W ramach akcji informacyjno promocyjnej przygotowana została wystawa o samej idei święta oraz genezie Polskiego Państwa Podziemnego. Zwiedzający wystawę mogli się też zapoznać z ważniejszymi sylwetkami przywódców wspomnianej organizacji. W trakcie przerw lekcyjnych na holu szkolnym prezentowane były na ekranie teledyski słynnych utworów patriotycznych, jak chociażby „Uprising” zespołu Sabaton, czy „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”, „Serce w plecaku” i wiele innych. Nie sposób też nie wspomnieć o przygotowanym przez jednego ucznia specjalnie na tę okazję wyjątkowego ciasta w kształcie znaku Polski Walczącej, ozdobionego białymi i czerwonymi dodatkami.
Także najmłodsi nasi uczniowie z KSP mogli, poza samym oglądaniem, na swój sposób przeżywać uroczystość. Specjalnie dla nich ich starsi koleżanki i koledzy wykonywali dla nich na życzenie makijaż lub tatuaż patriotyczny, co cieszyło się wielkim zainteresowaniem najmłodszych.
Uroczystość okazała się niesłychanie wartościową lekcją patriotyzmu i pokazała, że młodzież potrzebuje i szuka wzorców do naśladowania. Jednocześnie wyzwoliła w nich aktywność, której życzyłby sobie każdy z nas pracując z młodzieżą w szkole. Rokuje to dobrze na przyszłość, gdyż na początku marca 2015 planowane są w szkole na większą skalę uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Niezłomnych/Wyklętych. Wspomniana uroczystość miała być do niej wstępem i pokazała, że warto stawiać na młodzież i angażować ich do rozmaitych działań, przez które najlepiej poznają przeszłość przodków i przyswoją sobie pewne istotne wartości.

Sławomir Żukowski

www.ksp.zary.pl   /   26-09-2014


BĄDŹ SOBĄ

Klasy szóste, w ramach lekcji języka polskiego uczyły się odwagi bycia oryginalnym. Uczniowie przekonali się na własnej skórze jak "inność" jest odbierana przez społeczeństwo oraz jak nie wyrzekać się siebie będąc jednocześnie akceptowanym.


 

www.ksp.zary.pl   /   23-09-2014


TURNIEJ O PUCHAR DONALDA TUSKA

12 września odbyły się eliminacje piłkarskie do turnieju o puchar Donalda Tuska. Zawody rozgrywane były w kategoriach wiekowych 2001-20002. Drużyna Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum zajęła II miejsce. Oto skład zespołu: Maksymilian Danielec, Maciej Leszczyński, Patryk Jakubek, Szymon Otto, Daniel Łyba, Krzysztof Zaucha, Oskar Sziler i Adam Bochyne.


www.ksp.zary.pl   /   20-09-2014


DYŻUR PEDAGOGA SZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 MIESIĄC

 GODZINY DYŻURÓW

WTORKI 15:30-16:30
GABINET PEDAGOGA SZKOLNEGO

WRZESIEŃ

9,16, 23, 30

PAŹDZIERNIK

7,14,21,28

LISTOPAD

4,18,25

GRUDZIEŃ

2,9,16

STYCZEŃ

13,20,27

LUTY

3,10

MARZEC

3,10,17,24,31

KWIECIEŃ

14,21,28

MAJ

5,12,19,26

CZERWIEC

2,9,16,23

 

www.ksp.zary.pl   /   20-09-2014


DZIENNIK ELEKTRONICZNY LIBRUS 2014/2015

Informujemy, że płatności za dziennik dokonują RODZICE bezpośrednio na konto LIBRUSA przelewem elektronicznym lub pocztowym - 25 zł/ rok w przypadku 1 dziecka, 38 zł/ rok w przypadku rodzeństwa. W tytule przelewu należy wpisać login dziecka, imię i nazwisko, klasę. W przypadku aktywacji kont rodzeństwa należy na blankiecie wpisać kwotę przelewu 38 zł, a w tytule wpisać loginy, imiona i nazwisko oraz klasy do których uczęszczają.

Przykład prawidłowego tytułu przelewu aktywacji kont rodzeństwa:

06754 Jan Nowak 2c, 06798 Barbara Nowak 3d
Dane do przelewu:
Bank Millennium
Numer konta:
88 1160 2202 0000 0000 9523 4014
LIBRUS 40-153 Katowice, al. Korfantego 193

Dwa dni po zaksięgowaniu konto powinno być aktywne.

 

www.ksp.zary.pl   /   12-09-2014


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września Msza święta zainaugurowała początek nowego roku 2014/15. Pani dyrektor przywitała wszystkich uczniów i 3 pierwsze klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej. Przed nami 10 miesięcy ciężkiej pracy i znowu wakacje.
 

www.ksp.zary.pl   /   04-09-2014


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
zaczynamy 1 września o godzinie 9.00 Mszą Świętą w kościele pw. WNMP.

 

www.ksp.zary.pl   /   26-08-2014


Pora odejść. Nie płoszyć myszy i pacierzy
patronów dobrej sławy złej sowy na wieży[…]
Żal szkoły dzieci w ławkach woźnej z pękiem kluczy
chociaż lepiej że przyjdzie tu ktoś inny po mnie
stopnie gorsze postawi lecz czegoś nauczy
Jeszcze tu kiedyś wrócę. Nocą po kryjomu
wiersz o świętej Teresce dokończyć w tym domu
Po cmentarzu pobłądzę. Ty dłońmi dobrymi
przebacz wszystko. Pochowaj między najgorszymi.

 Fragment wiersza Księdza Jana Twardowskiego

 

12 sierpnia 2014 w godzinach popołudniowych, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł ks. prałat kan. Tadeusz Dobrucki.

Ksiądz Tadeusz Dobrucki zawitał do Żar 1996 roku i od razu zabrał się do pracy, bo taki właśnie był-energiczny i zaangażowany. Obok pracy duszpasterskiej i organizacji życia parafialnego, założył 1999 roku Szkołę Katolicką, której do końca był duchowym przewodnikiem. Pomalutku ją rozbudowywał i cieszył się każdą nowa salą. To było jego oczko w głowie, bo rozwój dzieci zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Zawsze znalazł czas na odwiedziny  i rozmowy  z uczniami. Uczestniczył w życiu coraz większej społeczności szkolnej i zawsze pomagał każdemu dziecku. Nawet w ostatnich miesiącach życia, kiedy już nie mógł tak często być razem z nami, starał się być na najważniejszych imprezach organizowanych przez uczniów. Ostatnie zdjęcie pochodzi ze studniówki, na której powiedział, że czuje się spełniony, bo kolejne pokolenie opuszcza Katolicką Szkołę, że pamięta te dzieci jak pierwszy raz przyszły do szkoły ze strachem w oczach, bo nie wiedziały co je czeka. Podszedł wtedy do pierwszoklasistów i powiedział- Nie lękajcie się…. I tak było. Nie bójmy się tego co będzie. Obcując na co dzień z takim człowiekiem, potrafimy jego pasją zarazić innych, nauczyć się nie bać . Dziękujemy Księże Proboszczu.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Tadeusza Dobruckiego odbędą się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach (ul. 11 listopada 30) i będą miały następujący przebieg:

wtorek – 19 sierpnia 2014 r.
godz. 18.45 wprowadzenie trumny z ciałem do kościoła, rozpoczęcie czuwania modlitewnego
godz. 21.00 Msza św. koncelebrowana

środa – 20 sierpnia 2014 r.
godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. nastąpi złożenie ciała do grobu.


 

www.ksp.zary.pl   /   13-08-2014


SEKRETARIAT W OKRESIE WAKACYJNYM

Sekretariat nieczynny od 14.07.2014r. - 08.08.2014r. URLOP.
 

www.ksp.zary.pl   /   05-07-2014


CZESNE OD 01.09.2014r.

Szanowni Rodzice !

Zgodnie z decyzją Rady Rodziców z dn. 23.01.2014r.,  ulega zmianie wysokość czesnego.
Od dn. 01.09.2014r. wynosić będzie:

Katolicka Szkoła Podstawowa:
- pierwsze dziecko –
390 zł
- drugie dziecko i kolejne –
195 zł

Katolickie Gimnazjum:
- pierwsze dziecko –
420 zł
- drugie dziecko i kolejne –
210 zł

Katolickie Liceum Ogólnokształcące:
- pierwsze dziecko –
530 zł
- drugie dziecko i kolejne –
265 zł

Jeżeli dwoje Państwa dzieci uczy się w różnych szkołach, to na drugie dziecko przysługuje zniżka
i czesne wynosi: w KSP –
300 zł, w KG – 325 zł.

Jeżeli troje Państwa dzieci uczy się w różnych szkołach, na drugie i trzecie dziecko przysługuje zniżka
i czesne wynosi: w KSP -
205 zł, w KG – 225 zł.

Na czwarte dziecko w szkole przysługuje zniżka i czesne wynosi: w KSP –
135 zł, w KG – 150 zł.

Rodzice uczniów kl. VI KSP, III KG oraz III KLO płacą czesne, zgodnie z umową i statutem szkoły, przez 12 miesięcy, tj. od 1 września do 31 sierpnia każdego roku szkolnego.
 

www.ksp.zary.pl   /   05-07-2014


 

 

 

         
         

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © www.ksp.zary.pl - 2012.
All Rights Reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.