gify kwiaty

 
Strona głównaPatron szkołyNauczycieleUczniowiePlan lekcjiOgłoszeniaGaleriaKontakt
 
WSZYSTKIE ARCHIWUM      
       

 

ARCHIWUM 2012/2013


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Katolickie Szkoły od mszy świętej, odprawionej przez ks. Piotra Plutę rozpoczęły, świętowanie rozpoczynających się wakacji. Pani Dyrektor Małgorzata Penkal wręczyła pani wicestaroście Danucie Madej bukiet kwiatów i życzyła jej i nam dalszej owocnej współpracy, podziękowała również wszystkim uczniom pracownikom i rodzicom za ciężką pracę jaka włożyli w edukację i wychowanie. Poinformowała też wszystkich, że kolejny rok upłynął pod dominacją Szkól Katolickich. Byliśmy najlepsi w wynikach sprawdzianu klas 6, egzaminu gimnazjalnego oraz nasi licealiści zdali w 100% maturę. Następnie szkoły rozeszły się do klas na rozdanie nagród i świadectw. Uff… wreszcie wakacje. Po pracowitym roku pora wreszcie na zasłużony wypoczynek. 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


NAGRODY BURMISTRZA

25 czerwca w Sali widowiskowej „Luna” odbyło się rozdanie nagród ufundowanych przez Burmistrza Miasta Żary, dla najlepszych uczniów naszego regionu. Miło nam zakomunikować, że taką nagrodą została uhonorowana uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej Joanna Wantoła. W czasie gali wystąpiły dwa zespoły z KSP: Kabaret „Bogowie Olimpu w naszych czasach” i kółko wokalne. Laureatce gratulujemy.

 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


PIĘKNO NASZYCH OKOLIC

24 czerwca już w wakacyjnych nastrojach, klasa szósta wybrała się na wycieczkę do Doliny Szyszyny łaczącej Bieniów i Biedrzychowice. Po drodze podziwiali m. in. wielowiekowe dęby i buki, malowniczą rzekę Szyszynę, stary młyn i Izbę Dziedzictwa Kulturowego w Bieniowie. Tam największe emocje wzbudziły żarna, cep oraz racuchy. Uczniowie mieli okazję przejść boso po ścieżce sensorycznej oraz przedrzeć się przez gąszcz paproci pełen komarów. Pewnie jeszcze nie raz wrócą w to urocze miejsce.

 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


SZALEŃSTWO W HEIDE PARKU

W nocy z 17 na 18 czerwca klasa druga gimnazjum wraz z ochotnikami ze szkoły podstawowej, liceum i gimnazjum wyruszyła na spotkanie prawdziwej przygody… do Heide Parku. Gdy dojechaliśmy na miejsce zmęczenie - po nieprzespanej nocy - od razu minęło. Oczywiście wszystkie najstraszniejsze kolejki były nasze! Do Żar wróciliśmy zaspani, ale bardzo podekscytowani.

 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


„PODNIEBNE LOTY” W HEIDE PARKU

17.06.2013 roku klasa szósta oraz uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: panią K. Gapińską, panią E. Karpińską i panią B. Kluzą wybrali się do Heide Parku - największego parku rozrywki i wypoczynku w północnych Niemczech. Kompleks ten oferuje niezliczone atrakcje, między innymi: zapierające dech jazdy, zjeżdżalnie, łodzie i tratwy, kolejki górskie, karuzele obrotowo-młynowe, kolejki ziemne i powietrzne, wieże widokowe, huśtawki i wiele innych atrakcji. Adrenaliny dostarcza przede wszystkim "Colossos"- największa na świecie drewniana kolejka górska oraz "Scream" - najwyższa na świecie wieża Gyro-Drop-Tower (spadanie z 71m z szybkością 100km/h!). Można było poczuć się tak, jakby naprawdę odbywało się podniebne loty, a czasem niektórzy czuli się jak Ikar spadający z zawrotną szybkością w dół do morza. Nasze spadanie nie kończyło się jednak upadkiem, lecz niespotykaną ilością adrenaliny, wrzaskami oraz śmiechem i niezapomnianymi wrażeniami. Wszystkim poszukującym mocnych wrażeń gorąco polecamy.

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


FESTYN RODZINNY

23 czerwca nasza szkoła, razem z parafią WNMP, zorganizowała kolejny Festyn Rodzinny. O godzinie 14.00, pani dyrektor Szkół Katolickich, Małgorzata Penkal, przywitała wszystkich przybyłych. Przygotowano wiele atrakcji: kiermasz książek, „Pomaluj swój świat”, ścieżka zdrowia, malowanie twarzy, zamek dmuchany, wspinaczka na wieżę kościoła, pokaz mody, karetka Falubazu i żużlowiec amator, chór parafialny, kiełbaski i kaszanki z grilla, ciasto oraz kawa i herbata. Wszystkim czas umilały występy zespołów parafialnych oraz dzieci ze szkól katolickich, które chciały zaprezentować swoje talenty na scenie. Nawet deszczowa i wietrzna pogoda nie zepsuła nikomu humoru. Zresztą w trakcie zabawy wyszło słońce i zrobiło się ciepło. Dziękujemy rodzicom i przyjaciołom szkoły za pomoc i okazane serce.

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


DZIECKO SERCEM RODZINY

W upalne czwartkowe popołudnie 20 czerwca, uczniowie z kl. IA KSP obchodzili Dzień Rodziny. Mali artyści wzruszyli i rozbawili swoje rodziny. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Obdarowały swoje rodziny pięknymi upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Na koniec były konkursy dla rodzin oraz słodki poczęstunek.


 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


BYŁO WSPANIALE -KLASY IV NA BIWAKU W KOŁATCE

Na biwaku w Kołatce nad jeziorem klasy IV a i b spędziły trzy upalne dni. Był czas na ognisko, dyskotekę, rowery wodne i pływanie w jeziorze. Czas płynął na zabawie z animatorem gier i zabaw, wieczorem szukaliśmy skarbu oraz łowiliśmy ryby. Wspólnie spędzony czas zostanie w naszej pamięci na długo. 

 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


BEZPIECZNE WAKACJE

20 czerwca naszą szkołę odwiedzili policjanci i straż miejska. Rozmawiali z dziećmi w jaki sposób spędzić wakacje, żeby były bezpieczne. Tłumaczyli uczniom jak ważne są mądre i odpowiedzialne zabawy. Wszyscy słuchali z uwagą, ponieważ przecież już za tydzień rozpoczną się upragnione wakacje.

 

www.ksp.zary.pl   /   30-06-2013


OSTATNI REJS W KSP

Dnia 12.06.2013 roku odbyło się uroczyste pożegnanie i bal tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej, czyli klasy VI.
Imprezę rozpoczęli pięknie zatańczonym polonezem. Motywem przewodnim tegorocznych występów był ostatni rejs statkiem na wodach szkoły podstawowej, w czasie którego wspominano z humorem poszczególne wydarzenia z życia uczniowskiego, spotkania i nauczycieli, czyli kapitanów statku. Program artystyczny rozpoczął zabawny kabaret, który był zaproszeniem na rejs wspomnień. Uczniowie podczas przygotowanego montażu zaprezentowali swe umiejętności aktorskie i wokalne. Dodatkowych wzruszeń dostarczyła przepiękna prezentacja multimedialna przygotowana przez Grzegorza Turczyka, która przypomniała wszystkim najpiękniejsze chwile z tej sześcioletniej przygody.
Uczniowie klasy szóstej swym młodszym kolegom wręczyli humorystyczny Kodeks mądrego ucznia, nauczycielom kwiaty i drobne upominki, zaś rodzicom różyczki. Sami również otrzymali prezenty od swych młodszych kolegów.
Na zakończenie nastąpił słodki poczęstunek i dyskoteka.
Zarówno program artystyczny, jak i cały bal zachwycił i wzruszył wszystkich przybyłych gości. Pani dyrektor Małgorzata Penkal, jak i pani wicestarosta Danuta Madej składały gratulacje uczniom oraz wychowawczyni pani Katarzynie Gapińskiej.

www.ksp.zary.pl   /   19-06-2013


PIKNIK KLASOWY

15 czerwca 2013 o godzinie 15.00, klasa 5b wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią, spotkała się na grillu u państwa Zygmuntowiczów, którym bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Pogoda dopisała i mogliśmy to w pełni wykorzystać. Wszyscy, nawet rodzice, byli bardzo grzeczni. Bawiliśmy się w różne gry, a pani wychowawczyni próbowała nawet zjechać z górki….ale chyba zapomniała, że to nie zima i nie ma sanek. Oczywiście cała klasa próbowała ją podnieść, co nie było wcale takie łatwe, gdyż…wszyscy się pokładali ze śmiechu i nie mieli siły... O godzinie 20.30 nikt się jeszcze nie wybierał do domu tak świetnie się bawiliśmy. Ale wszystko dobre, szybko się kończy i pożegnaliśmy tak gościnną rodzinę. Pewnie znów ich najedziemy w przyszłym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że się nie przeprowadzą…

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2013


DZIEŃ SPORTU W KATOLICKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

18 czerwca odbył się Dzień sportu w Katolickiej Szkole Podstawowej. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60 metrów, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 400 metrów dziewcząt i 600 metrów chłopców. Zawody poprzedziła wspólna rozgrzewka a na zakończenie najlepsi dostali medale.

WYNIKI ZAWODÓW

www.ksp.zary.pl   /   18-06-2013


23-WAKACYJNY NUMER GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"


STRONA 1

STRONA 2

STRONA 3

STRONA 4

 

www.ksp.zary.pl   /   17-06-2013


NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

Klasa szósta osiągnęła najlepszy wynik w powiecie, trzecie miejsce w województwie i z wynikiem 33,43 uplasowała się wśród 4% najlepszych szkół w Polsce. Nasi uczniowie są najlepsi z najlepszych, a ich wynik jest godny pozazdroszczenia. Olbrzymie brawa i gratulacje dla uczniów, dyrekcji, nauczycieli i rodziców.

 

www.ksp.zary.pl   /   17-06-2013


SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW

Podręczniki na rok szkolny 2013/2014

www.ksp.zary.pl   /   14-06-2013


JUBILEUSZ KS. PROBOSZCZA

www.ksp.zary.pl   /   14-06-2013


TURNIEJ WIEDZY O JANIE PAWLE II


„Wypoczywa się zaś w całej pełni
– a lepiej można powiedzieć: w całej głębi,
kiedy ów kontakt z przyrodą staje się kontaktem z Bogiem
obecnym w przyrodzie i obecnym w duszy ludzkiej”.
(Jan Paweł II, Autobiografia)

Dnia 10.06.2013 odbył się kolejny Turniej Wiedzy o Janie Pawle II. Tym razem został zorganizowany w plenerze. Choć pogoda nie dopisała, nasze gorące serca rozgrzały atmosferę spotkania. Szkoły podstawowe nr 2,3,5,8,10 oraz uczniowie ze Złotnika oraz KSP, spotkały się w lesie pod Biedrzychowicami na ścieżce przyrodniczej „Dolina Szyszyny”. O ciekawostkach przyrodniczych opowiadał nam Pan Henryk opiekun miejsca, które nas tak pięknie ugościło. Po nagraniu teledysku i ciekawych konkurencjach, zjedliśmy kiełbaski z ogniska i pośpiewaliśmy z panią Beatą, która nam przygrywała na gitarze. Okazało się, że jesteśmy wszyscy zwycięzcami, ponieważ najlepszą zabawą był kontakt z tak piękną przyrodą. Zapraszamy za rok.

www.ksp.zary.pl   /   13-06-2013


GAZETKI UCZNIÓW

Gazetki przygotowane przez uczniów klasy 4.

Damian, Igor i Dawid              Faustyna i Ola                 Hubert i Bartek           Kuba i Dawid

Mateusz Manierak            Miruś i Miszka

www.ksp.zary.pl   /   13-06-2013


FESTYN RODZINNY

www.ksp.zary.pl   /   10-06-2013


ZŁOTY MEDAL I AWANS DO ZAWODÓW WOJEWÓDZKICH

7 czerwca odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Żarskiej i Powiatowej Olimpiady Młodzieży. Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy VI – Damian Lis, który zdobył złoty medal w biegu na 1000 metrów chłopców z czasem -3,22,09s! Awansował tym samym do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 11 czerwca w Zielonej Górze.


 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-06-2013


DZIEŃ DZIECKA W KINIE

Z okazji Dnia Dziecka klasy 4a,5a,5b i 6 wybrały się na wycieczkę do Zielonej Góry. Naszym celem był Focus Park i kino Cinema City. Film „Iron Man 3” spodobał się nawet dziewczynom. Potem zakupy, w sklepach galerii i byliśmy gotowi do powrotu do Żar. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Za rok też pojedziemy.

 

www.ksp.zary.pl   /   10-06-2013


WYCIECZKA DO COTTBUS

W deszczową pogodę klasa IVa udała się na wycieczkę do Cottbus. Byliśmy w ZOO, jechaliśmy kolejką parkową, a na koniec byliśmy w restauracji Mc Donald's. Nasze uśmiechy przegoniły ciemne chmury i przestało padać. Roześmiani i zadowoleni na czas wróciliśmy do szkoły.

 

www.ksp.zary.pl   /   05-06-2013


MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA „CZYT*AS”

25 maja odbył się II etap Turnieju Pięknego Czytania, już tradycyjnie organizowany przez Miejska Bibliotekę Publiczną Oddział dla Dzieci w Żarach. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Maja Kulczycka z kl. IV „a” i Samira Stefano z kl. V „b”. W pierwszej części uczestnicy czytali swój przygotowany fragment książki, zaś w drugiej części zmagali się z nieznanym tekstem, wybranym przez organizatorów spotkania. Nasze uczennice starały się jak najpiękniej przeczytać tekst pełen kruczków językowych. Jury przyznało Mai Kulczyckiej III miejsce w kategorii klas III-IV, zaś Samirze Stefano wyróżnienie w kategorii klas V-VI, ponadto uczestniczki oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały książki i drobne nagrody rzeczowe. Gratulujemy obu uczennicom!!!.

 

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2013


SOWY ZOSTAŁY ROZDANE

Jak co roku, w maju, odbył się kolejny Turniej Pięknego Czytania dla klas IV-VI (eliminacje szkolne). Swoich umiejętności próbowało 12 uczniów, a są to: z klasy IV”a” Hubert Jakowicki, Julia Bogusławska, Maja Kulczycka, Olga Węgier; z klasy IV”b” Igor Walęsiak; z klasy V”a” Jakub Piwowarski; z klasy V”b” Magdalena Ochman, Samira Stefano, Ewa Witczak, Mateusz Zygmuntowicz, Krzysztof Zaucha; z klasy VI Ewelina Klimowicz, Jerzy Sławiński. Uczestnicy konkursu przygotowali bardzo ciekawe fragmenty książek, które starali się jak najlepiej zaprezentować. Wśród nich nie mogło zabraknąć Koszmarnego Karolka, Mikołajka, Hani Humorek czy Hobbita. Jury, w skład którego wchodziły nauczycielki języka polskiego – pani Małgorzata Fudali-Hakman i Katarzyna Gapińska oraz pani bibliotekarka Bożena Majewska miało niemały problem z wyłonieniem zwycięzców. Uczniowie musieli spełnić następujące kryteria: poprawność, wyrazistość, płynność, intonacja, stosowanie interpunkcji, wyraz artystyczny, czytanie ze zrozumieniem. Po długich i owocnych debatach jury przyznało w kategorii klas IV następujące miejsca:
1 miejsce: Maja Kulczycka
2 miejsce: Olga Węgier
3 miejsce: Igor Walęsiak
W kategorii klas V-VI
1 miejsce: Samira Stefano
2 miejsce: Magdalena Ochman
3 miejsce: Ewelina Klimowicz
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy –sowy oraz słodycze, a wszyscy uczestnicy cukierki. Maja i Samira będą reprezentowały naszą szkołę na Międzyszkolnym Turnieju Pięknego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej 25 maja, już dzisiaj trzymamy za nie kciuki.

 

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2013


ODWIEDZINY U SĄSIADÓW W COTTBUS

28 maja 2013r.Klasa Ia z KSP wraz z wychowawczynią Beatą Rogacką i kilkoma rodzicami wyruszyła na wycieczkę do Niemiec. Na początku były odwiedziny w Fabryce Czekolady (CONFISERIE FELICITAS) w HORNOW, gdzie powstają "czekoladowe dzieła sztuki". Była degustacja czekolady oraz film w języku polskim o produkcji czekolady i historii zakładu. Następnie dzieci uczestniczyły w słodkich warsztatach ze zdobienia czekolady. Własnoręcznie przyozdobiony blok każdy zabrał ze sobą. Ponadto można było kupić wyroby z czekolady w sklepie firmowym. Następnie pojechaliśmy do Cottbus do Galerii. Tam był prawdziwy szał zakupów. Mimo że na dworze padało i było pochmurno, nikomu nie przeszkadzało, pogoda. Udaliśmy się do pięknego ZOO. Jest to największy ogród zoologiczny w Brandenburgii i cieszy się dużą popularnością ze względu na prowadzoną hodowlę ptaków ptaków wodnych. Zobaczyliśmy: słonie, lemury, pingwiny, kozy, dziki, małpy, pantery, tapira, węża boa, flamingi i wiele innych, zwierzątek. Do Żar wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Wychowawczyni Beata Rogacka.  

www.ksp.zary.pl   /   03-06-2013


TERMINY INDYWIDUALNYCH KONSULTACJI

Serdecznie zapraszamy w dniach 3-7 czerwca 2013r. na indywidualne konsultacje nauczycieli z rodzicami. Szczegółowy harmonogram spotkań w załączniku poniżej.

 

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2013


SPOTKANIE NAD MORZEM

Klasa 4a przygotowała scenki z książki „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej. To opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek pochodzących z różnych światów.  

 

 

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2013


ZESZYT W KRATKĘ

Klasa 4b wystawiła scenki z lektury „Zeszyt w Kartkę” Ks. Jana Twardowskiego. Pełne mądrości i ciepła słowa wielkiego poety i pisarza dla dzieci zapadły w serca uczniów na długo.  

 

 

www.ksp.zary.pl   /   22-05-2013


HUBERT KOWHANKO ZWYCIĘŻYŁ NA SZCZEBLU CENTRALNYM 'OJCOWIZNY"

Nasza KSP jako jedyna w regionie od początku swego istnienia bierze udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym PTTK "Poznajemy Ojcowiznę". Pod kierownictwem nauczyciela historii Stanisława Rudnickiego powstało prawie 100 prac o ciekawych miejscach i mieszkańcach powiatu żarskiego. Największym powodzeniem cieszą się dzieje rodzin naszych uczniów. Te nowatorskie opracowania były wielokrotnie nagradzane. W XX edycji Konkursu laureatami szczebla wojewódzkiego zostali Grześ Turczyk za multimedialną pracę o babci "Mili" oraz Hubert Kowhanko za album 'Baranowicze i Żary-dwie Ojcowizny" o prababci Wandzie.
Hubert uzyskał również tytuł laureata na poziomie ogólnopolskim. Niestety , kontuzja ręki uniemożliwiła laureatowi wyjazd do Tarnowa po odbiór nagrody. Na uznanie zasługują mamy obu olimpijczyków , które mobilizowały laureatów do wytężonej pracy. Wszystkim , którzy "Poznawali Ojcowiznę"życzymy kolejnych sukcesów.

Na zdjęciu Hubert i Grześ z opiekunem w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze

www.ksp.zary.pl   /   20-05-2013


MOJA RODZINA

15 maja 2013 roku (w środę) w sali widowiskowej "Luna" odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego pt. "Moja rodzina" zorganizowanego przez SP nr.2 oraz Burmistrza Miasta Żary.Dwie uczennice z Katolickiej Szkoły Podstawowej, z klasy I a - Iza Szulak i Milena Gierczyk zdobyły główną nagrodę dla swoich rodzin-wycieczkę do Parku Mużakowskiego i zwiedzanie zamku Pucklera. Iza zajęła II miejsce, a Milena III miejsce w kategorii - plakat. Wychowawczyni Beata Rogacka bardzo cieszy się z sukcesu swoich podopiecznych i gratuluje ich rodzinom. Wychowawczyni klasy Ia Beata Rogacka  

www.ksp.zary.pl   /   20-05-2013


ZAGADKI Z GOLLUMEM-WYGRANA W KONKURSIE

7 maja uczniowie klasy 5b w składzie: Daniel Łyba, Krzysztof Zaucha, Mateusz Zygmuntowicz oraz Gracjan Świerczyński, Ewa Witczak oraz Julia Nawrot, wzięli udział w międzyszkolnym konkursie „Czytamy z pasją” pt „W krainie władcy wyobraźni”. Konkurs o twórczości J.R.R Tolkiena zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 8. Chłopcy popisywali się swoimi wiadomościami, a dziewczyny ucharakteryzowały Gracjana na Golluma, bohatera „Hobbita tam i z powrotem”. Okazało się, że strój a raczej charakteryzacja tak bardzo spodobała się jury, że dostaliśmy maksymalna ocenę co wraz z odpowiedziami na maksa naszych zawodników spowodowało, że zajęliśmy pierwsze miejsce. Dostaliśmy wspaniałe nagrody i dyplom. Bardzo spodobała nam się taka forma sprawdzenia naszych widomości na temat przeczytanej lektury.  

 

www.ksp.zary.pl   /   13-05-2013


22 NUMER GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"

www.ksp.zary.pl   /   13-05-2013


WITAJ, MAJ, 3 MAJ!

Poczet sztandarowy Szkół Katolickich, delegacja dzieci pierwszokomunijnych oraz dyrekcja szkoły reprezentowały nasze szkoły w mszy polowej w intencji Ojczyzny w dniu 3 Maja w Rynku żarskim. Mszy przewodniczył biskup Paweł Socha.
Uczniowie klasy 2b służyli służyli jako ministranci przy ołtarzu i nieśli dary ofiarne: kosz z kwiatami w barwach narodowych, flagę polską i godło polskie.
Dziękujemy wszystkim uczniom wraz z ich rodzinami za uczestnictwo we Mszy św., a panu B. Kościckiemu za udostępnienie zdjęć.

 

www.ksp.zary.pl   /   13-05-2013


POZNAJEMY OJCOWIZNĘ - UCZNIOWIE KSP BEZKONKURENCYJNI

Uczniowie naszej KSP uczestniczyli w XX edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego PTTK "Poznajemy Ojcowiznę". Na szczeblu powiatu byli bezkonkurencyjni. Grześ Turczyk po raz trzeci zdobył I miejsce za pracę multimedialną tym razem za opowieść o swojej babci pt" Mila. "Hubert Kowhanko startował po raz pierwszy. Wywalczył pierwsze miejsce za album o swojej prababci pt. "Baranowicze i Żary- dwie Ojcowizny" (pracował nad nim dwa lata).
Praca multimedialna Grzesia została zaprezentowana na apelu szkolnym z okazji Święta Konstytucji 3Maja.
"Mila" została nagrodzona gromkimi brawami .Może zachęcą one kolejnych uczniów do "Poznawania Ojcowizny" Opiekunem uczniów biorących udział w konkursie i w apelu był nauczyciel historii pan Stanisław Rudnicki.

Na zdjęciu: uczestnicy i organizatorzy Konkursu w żarskim ratuszu.

www.ksp.zary.pl   /   08-05-2013


OPOWIEŚĆ Z NAD MISSISIPI

Klasa 5b przygotowała scenki z lektury „Przygody Tomka Sawyer’a” Marka Twain’a. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci sprzed wieku. Wszystkim podobała się książka opowiadająca o przygodach chłopaka takiego jak oni.   

 

 

 

www.ksp.zary.pl   /   29-04-2013


MĄDRE SŁOWA

Klasa 4a wystawiła scenki z lektury „Zeszyt w Kartkę” Ks. Jana Twardowskiego. Pełne mądrości i ciepła słowa wielkiego poety i pisarza dla dzieci zapadły w serca uczniów na długo. 

 

 

 

www.ksp.zary.pl   /   29-04-2013


SPOTKANIE Z INNOŚCIĄ

Klasa 4b przygotowała scenki z książki „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej. To opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek pochodzących z różnych światów.   

 

 

www.ksp.zary.pl   /   29-04-2013


GDZIE DZIŚ ZNALEŹĆ PRAWDZIWEGO RYCERZA?

Otworzyć drzwi dziewczynie, przepuścić ją przodem, być uprzejmym – zdawałoby się, że to wymierające zachowania nie tylko wśród młodzieży. Jak zatem dziś o tym mówić i przekonywać o ich wartości?
Klasa V a po cyklu lekcji o rycerstwie średniowiecznym zaprezentowała stroje rycerzy i dam dworu. Ich zadaniem było także zaprojektowanie i zaprezentowanie ubioru dzisiejszej kobiety-damy oraz dżentelmena. Podczas pokazu mody opisywali swoje stroje oraz prezentowali zasady, które były przestrzegane przez rycerstwo średniowieczne oraz te, które według nich są ważne dzisiaj. Zarówno pokaz, jak i lekcja savoir-vivre’u zachwyciła uczniów i przekonała ich do przestrzegania dobrych manier.   

www.ksp.zary.pl   /   22-04-2013


MAŁA LIGA

Zakończyły się rozgrywki „Małej Ligi” w piłce nożnej. Impreza zorganizowana przez klasę 5a udała się bardzo dobrze. W cyklu meczy, rozgrywanych na długiej przerwie, miedzy klasami 4-6 wyłoniono zwycięską drużynę. Najlepszym zespołem w tym roku okazała się drużyna z klasy 5a, drugie miejsce zajęła klasa 4b a trzecie po zaciętym meczu klasa 5b. Królem strzelców został Patryk Jakubek z klasy 5a a najlepszym zawodnikiem turnieju Dawid Nicke z klasy 4b.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na następną turę rozgrywek za rok.  

 

www.ksp.zary.pl   /   22-04-2013


MASTER OF ENGLISH

W zeszłym tygodniu, 10 kwietnia, nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w II edycji Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Master of English”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1, pod patronatem Wydawnictwa Macmillan Education oraz Szkoły Języków Obcych „Świat Języków”. W konkursie wzięli udział uczniowie: Joanna Wantoła II miejsce, Jakub Piwowarski III miejsce, Igor Walęsiak IV miejsce. Uczniowie spisali się świetnie, zajmując prawie całe podium. W przyszłym roku zrobimy wszystko żeby zdobyć je całe :-) Katarzyna Nowińska  

 

www.ksp.zary.pl   /   18-04-2013


KATYŃ OCZAMI MŁODYCH LUDZI

W holu naszej szkoły można obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszych szkół, nawiązujących do rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych i więźniach, na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Młodzi artyści zaprezentowali własny punkt widzenia tej okrutnej zbrodni nawiązujący bardzo często do katastrofy polskiego samolotu nad Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. 

 

www.ksp.zary.pl   /   13-04-2013


POPRAWNE POLONISTKI

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
Mikołaj Rej

Faustyna Polus z Katolickiej Szkoły Podstawowej, Bogna Liziniewicz i Julia Frankowska Katolickiego Gimnazjum oraz Magdalena Rajtakowska z Katolickiego Liceum w Żarach zakwalifikowały się do centralnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej w Warszawie. Dziewczęta już zostały finalistkami tego prestiżowego konkursu. Ostatni etap odbędzie się 26 kwietnia. 

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2013


WYLICZYŁA SUKCES

Joanna Wantoła z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach została laureatką konkursu przedmiotowego z matematyki. Przygotowała ją Pani Alicja Tarniowa. Razem z koleżanką z klasy, Justyną Piekarz, zdobyły tytuły finalistek w przedmiotowym konkursie z języka polskiego (opiekunką dziewczyn była Pani Katarzyna Gapińska). 

 

www.ksp.zary.pl   /   09-04-2013


STRES JUŻ ZA NIMI – SPRAWDZIAN KLAS VI

Uczniowie klasy szóstej 04.04.2013 roku zdawali swój pierwszy ważny egzamin. Pomimo olbrzymiego stresu wszyscy uczniowie poradzili sobie z zadaniami i czekamy na dobry wynik. 

 

www.ksp.zary.pl   /   08-04-2013


WIELKANOC 2013

www.ksp.zary.pl   /   29-03-2013


MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

27 marca w Wielką Środę społeczność Szkól Katolickich uczestniczyła we mszy świętej z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Po mszy uczniowie KSP obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 5b, z gościnnym udziałem klasy 4a. Misterium Męki Pańskiej wywarło ogromne wrażenie na dzieciach. Historia o umieraniu Jezusa Chrystusa, opowiedziana przez ich kolegów zostanie w ich pamięci na długo. 

 

www.ksp.zary.pl   /   28-03-2013


WIELKANOCNE WYDANIE GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"

www.ksp.zary.pl   /   28-03-2013


WIOSNA?

21 marca próbowaliśmy przekonać wiosnę,żeby wreszcie do nas przyszła. Robiliśmy to na różne sposoby. Najpierw wykonaliśmy piękne plakaty wiosenne i stroje ekologiczne, które zaprezentowaliśmy przed całą szkołą. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący "Bezpieczeństwa w sieci". Bardzo starliśmy się o to, żeby wiosna przypomniała sobie o uczniach z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Miejmy nadzieję ,że to coś pomogło i od jutra zaświeci słońce i będzie ciepło i zielono. 

 

www.ksp.zary.pl   /   22-03-2013


ŚWIATEŁKO W TUNELU

20 marca odwiedzili nas aktorzy Teatru Profilaktycznego "Kurtyna" z przedstawieniem "Światełko w tunelu". Podczas godzinnego spektaklu dzieci uczyły się jak rozpoznawać przemoc i radzić sobie z agresją.

 

www.ksp.zary.pl   /   22-03-2013


KINDER THE BEST

Już ósmy raz przedszkolaki z Żar i okolic odwiedziły Katolicką Szkołę Podstawową i wzięły udział w spotkaniu z językiem obcym KINDER THE BEST. Podczas spotkania dzieci miały możliwość poznać nowe słówka w języku niemieckim i angielskim, bawiły się, grały i śpiewały. W spotkaniu 18.03. 2013 r. uczestniczyły dzieci z ośmiu przedszkoli. Dziękujemy za wspólną, wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok!

 

www.ksp.zary.pl   /   19-03-2013


KIERMASZ WIELKANOCNY

 

www.ksp.zary.pl   /   17-03-2013


II MIEJSCE – 50 STYLEM DOWOLNYM CHŁOPCÓW – JUREK SŁAWIŃSKI

13 marca odbyły się zawody pływackie w ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży. W imprezie brało udział 9 szkół z Żar i powiatu. Chłopcy Katolickiej Szkoły Podstawowej zdobyły I miejsce w punktacji generalnej szkół podstawowych. Oto skład zespołu: Jurek Sławiński, Bogdan Banasiak, Krzysztof Zaucha, Jakub Ratajczyk, Grzegorz Turczyk i Miłosz Kowalewski. Poniżej prezentujemy wyniki indywidualne:
II MIEJSCE – 50 STYLEM DOWOLNYM CHŁOPCÓW – JUREK SŁAWIŃSKI

 

www.ksp.zary.pl   /   17-03-2013


OSTATNI DZIEŃ W TREBNITZ

Projekt polsko-niemiecki "Ein wahres Märchen" zakończył się pomyślnie. Dziś szczęśliwie wróciliśmy do Żar. Przed południem, jeszcze w Trebnitz, odbyło się podsumowanie projektu. Każdy wypowiedział się na temat plusów i minusów spotkania. Uczestnicy jednogłośnie przyznali, że plusem spotkania były wspaniałe zajęcia w grupie dwujęzycznej, natomiast zdecydowanym minusem okazało się to, że projekt trwał zbyt krótko. Dziękujemy serdecznie organizatorom spotkania za opiekę, współpracę, cierpliwość i wspaniałą atmosferę. Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży dziękujemy za dofinansowanie spotkania. 

 

www.ksp.zary.pl   /   15-03-2013


V DZIEŃ - PROJEKT TREBNITZ

Pobyt w Trebnitz dobiega końca. Dziś odwiedzili nas nasi kochani rodzice i rodzeństwo. Pokazaliśmy im owoce naszej pracy - bajka "Czterech Muzykantów z Bremy" oraz muzyka "W starym opuszczonym młynie". Wspólnie spędziliśmy wieczór i zjedliśmy razem kolację. Nagrodą za tak pracowity tydzień była wspaniała zabawa, konkursy i gry oraz słodkie nagrody - hurra!!!

 

www.ksp.zary.pl   /   14-03-2013


IV DZIEŃ - PROJEKT TREBNITZ

Czwarty dzień w Trebnitz był bardzo słoneczny i jak zwykle pracowity. Grupa muzyczna skończyła robić swoje wiolonczele a grupa teatralna wykonała piękne dekoracje. Instrumenty i scenografia gotowe - czekamy na gości. Jutro przedpołudniem próba generalna, a o godzinie 17.30 odbędzie się nasz występ, na który serdecznie zapraszamy!

 

 

www.ksp.zary.pl   /   13-03-2013


III DZIEŃ - PROJEKT TREBNITZ

Nasz teatr nabiera barw – każdy z nas dziś aktywnie pracował. Jedna grupa robiła instrumenty muzyczne, inna próbowała swoich sił na scenie. Aby chwilę odpocząć wyszliśmy na dwór – lepiliśmy bałwana – to już kolejny uczestnik naszego spotkania, nie licząc Jonasza ze Szczecina, który również należy do naszej grupy.
Serdecznie pozdrawiamy kochanych rodziców i całą szkołę!!!

 

www.ksp.zary.pl   /   12-03-2013


II DZIEŃ - PROJEKT TREBNITZ

Dziś podzieliliśmy się na grupki i praca była bardzo intensywna. Oczywiście był też czas na gry i zabawy. Byliśmy na dworze -nie mogliśmy przecież oprzeć się tak cudownej zimowej pogodzie. Wieczorem odbyło się pidżama party – było wesoło i kolorowo.

 

www.ksp.zary.pl   /   11-03-2013


I DZIEŃ - PROJEKT TREBNITZ

W dniach 10-15.03.2013 r. grupa uczniów z klas IV-V uczestniczyć będzie w projekcie polsko niemieckim EIN WAHRES MÄRCHEN - PRAWDZIWA BAJKA.

Do Trebnitz (koło Berlina) przyjechaliśmy dziś około godziny 12.00. Przywitali nas trenerzy teatralni i muzyczni, którzy będą z nami pracować. Zaproponowali nam wiele możliwości działania. Jutro każdy z nas zostanie przydzielony do grupy, w której będzie chciał spędzać swój czas.
 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2013


MISTRZOSTWA W PŁYWANIU

8 marca zakończyły się Mistrzostwa w Pływaniu Katolickiej Szkoły Podstawowej. Uczniowie rywalizowali trzema stylami na dystansie 50 metrów - dowolnym, grzbietowym i klasycznym, oraz 25 metrów stylem motylkowym. Najlepsza trójka w każdym stylu dostała medale.

Wyniki:

Styl dowolny dziewczęta:
I miejsce – Olga Węgier
II miejsce – Aleksandra Swieszczak
III miejsce – Wiktoria Tkaczuk
Styl dowolny chłopcy:
I miejsce – Jurek Sławiński
II miejsce – Banasiak Bogdan
III miejsce – Jakub Ratajczyk
Styl grzbietowy dziewczęta:
I miejsce – Patrycja Kozłowska
II miejsce – Olga Węgier
III miejsce – Aleksandra Swieszczak
 
Styl grzbietowy chłopcy:
I miejsce – Jurek Sławiński
II miejsce – Bogdan Banasiak
III miejsce – Krzysztof Zaucha
Styl klasyczny dziewczęta:
I miejsce – Olga Węgier
II miejsce – Emila Bogusławska
III miejsce – Aleksandra Swieszczak
 
Styl klasyczny chłopcy:
I miejsce – Bogdan Banasiak
II miejsce – Jurek Sławiński
III miejsce – Krzysztof Zaucha
Styl motylkowy dziewczęta:
I miejsce – Olga Węgier
Styl motylkowy chłopcy:
I miejsce – Banasiak Bogdan
II miejsce – Jurek Sławiński
 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2013


DYŻURY PSYCHOLOGA I PEDAGOGA

WYKAZ DYŻURÓW DLA RODZICÓW PEDAGOGA SZKOLNEGO
II SEMESTR W ROKU SZKOLNYM 2012/2013
OD GODZ 15.30 – 17.30

MARZEC

6,13,20,27

KWIECIEŃ

3,10,17,24

MAJ

8,15,22,29

CZERWIEC

5,12,19,26

WYKAZ DYŻURÓW DLA RODZICÓW PEŁNIONYCH PRZEZ PSYCHOLOGA SZKOLNEGO
IZABELĘ NOWIŃSKĄ
II SEMESTR W ROKU SZKOLNYM 2012/2013
W GODZ 15.30 – 16.30 gabinet psychologa i pedagoga (III piętro)
 

MARZEC

12

KWIECIEŃ

4,18

MAJ

9,23

CZERWIEC

6,20

 

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2013


JUŻ SĄ CZYTELNIKAMI

Uczniowie dwóch klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Wcześniej musieli wykazać się znajomością pojęć związanych z biblioteką, jak też odegrać scenki dotyczące zachowania się w bibliotece. Obiecali, że będą dbać o książkę tak samo dobrze jak o swój plecak, czy przybory szkolne. Po złożeniu przyrzeczenia mogli wypożyczyć pierwszą książkę, a od pani bibliotekarki otrzymali własnoręcznie wykonane zakładki – jamniczki oraz lizaczki.

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2013


SZKOLNE REKOLEKCJE DLA UCZNIÓW KLAS IA i IB KSP

W dniach 4-6 marca 2013 roku, uczniowie klas Ia i Ib wraz z wychowawcami uczestniczyli w rekolekcjach w kościele p.w. W.N.M.P.
w Żarach. Słowo Boże głosił ksiądz diakon Michał Bala. Rekolecje przebiegały pod hasłem: "Jestem żywym kamykiem budującym mój
kościół".
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w naukach, śpiewali piosenki, wypowiadali się na dany temat oraz wykonywali różne prace plastyczne
o tematyce: "Ręce", "Kościół","Słońce wybaczenia". Te spotkania wskazały wszystkim drogę do Pana Jezusa i nauczyły jak podjąć trud
nawrócenia czyli przemiany życia.

www.ksp.zary.pl   /   10-03-2013


WYRÓŻNIENIE W AEROPLANIE

1 marca w Powiatowych Eliminacjach Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w żarskiej „Lunie” reprezentował naszą szkołę Konrad Rybaczek z kl. II „b”. W eliminacjach zmagało się 48 recytatorów. Nasz uczeń otrzymał wyróżnienie w kategorii klas I-III recytując wiersz Juliana Tuwima „W aeroplanie”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

www.ksp.zary.pl   /   04-03-2013


NAGRODA W KONKURSIE RECYTATORSKIM

15 lutego w sali widowiskowej „Luna” w Żarach odbyły się Miejskie Eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii klas IV-VI naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy V „b”: Magdalena Ochman, Samira Stefano, Ewa Witczak. Otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy za udział w eliminacjach.

 

www.ksp.zary.pl   /   04-03-2013


„DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI”

28 lutego 2013 Katolicka Szkoła Podstawowa gościła przyszłych uczniów klas pierwszych. Już w wejściu gości witali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. „Dzień Otwartych Drzwi” w KSP rozpoczęła od przywitania pani dyrektor Elżbieta Prus, następnie swoje talenty zaprezentowały dzieci z kółka języka niemieckiego i wokalnego. Po tych występach, dzieci z rodzicami zaproszono na występ kółka teatralnego. Uczniowie klasy 4a zaprezentowali się w krótkich scenkach z „Księgi dżungli”. Samodzielnie przygotowali scenariusz, a stroje i dekorację pomogli im wykonać rodzice, za co bardzo dziękujemy. Po artystycznych przeżyciach przyszedł czas na „sprawy naukowe”. Nauczyciele z KSP przygotowali „przystanki edukacyjne”. Można było poeksperymentować z jajkiem, ulepić z gliny własne naczynie czy pośpiewać i pograć na instrumentach. Mamy nadzieję, że dzieciom podobało się w naszej szkole i od września staną się jej uczniami. ZAPRASZAMY

www.ksp.zary.pl   /   28-01-2013


MISTRZOSTWA W PŁYWANIU SZKÓŁ KATOLICKICH

Zawody odbywają się w dwóch terminach – 4 marca i 8 marca.
Kategorie wiekowe:
klasy IV-VI styl dowolny, grzbietowy i klasyczny - 50 metrów i styl motylkowy (delfin) – 25 metrów - osobno dziewczęta i chłopcy.

Gimnazjum - styl dowolny, grzbietowy i klasyczny - 50 metrów i styl motylkowy (delfin) – 25 metrów -osobno dziewczęta i chłopcy.

Liceum - styl dowolny, grzbietowy i klasyczny - 50 metrów i styl motylkowy (delfin) – 25 metrów - osobno dziewczęta i chłopcy.

W każdej kategorii uczniowie walczą o medale. Każdy ma prawo startu we wszystkich stylach lub może wybrać tylko jeden. Jednego dnia można próbować płynąć 2 razy tym samym stylem. Złoty medal zdobywa zawodnik, który uzyska najlepszy czas.
Zapisy do zawodów u Pana Tomasza Kolsa do 4 marca do godziny 10. Jeżeli uczniowie nie będą zapisani nie będą mogli uczestniczyć w zawodach. Po zakończeniu zawodów uczniowie są zwolnieni z lekcji, ale wracają do szkoły z Panem Kolsem, chyba że przedstawią pismo od rodziców, że uczeń może sam wracać do domu.
Wyjście na basen w wyznaczonych terminach po przerwie obiadowej o godzinie 12.45 (mile widziana pomoc rodziców w dowożeniu uczniów na basen)
Uczestnictwo uczniów z SEKCJI PŁYWACKICH OBOWIĄZKOWA!!! Zawody służą weryfikacji do zawodów pływackich w ramach Żarskiej i Powiatowej Olimpiady Młodzieży. Prawo startu w pierwszej kolejności będą miały osoby, które uzyskają pierwsze i drugie miejsce w poszczególnych stylach.

www.ksp.zary.pl   /   28-01-2013


NAKRĘTKI DLA JULKI

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom z klas 1-3, ich rodzinom i znajomym, którzy zbierają nakrętki dla Julki z Łaz. Dziękujemy szczególnie osobom, które systematycznie odkładają każdą nakrętkę.
Rekordy w ilości przyniesionych nakrętek bije Mateusz Kamiński z kl. 2a, który przyniósł już 3 pełne wielkie worki plastikowych nakrętek! Dziękujemy! Nakrętki zbieramy cały czas. Przyłącz się do nas!

Klasy 2a i 2b

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2013


NASZE TALENTY RECYTATORSKIE

Zwycięzcy szkolnego etapu konkursu recytatorskiego 14 lutego 2013 r. godnie reprezentowali naszą szkołę na etapie miejskim. Bardzo im za to dziękujemy. Laureatem tego etapu został Konrad Rybaczek z kl. 2b. Życzymy mu powodzenia na etapie powiatowym!


 

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2013


O TYM JAK ŻEGNALIŚMY ZIMĘ…

Klasa 5 b, choć w niepełnym składzie, spotkała się u Mateusza Zygmuntowicza( dziękujemy rodzicom Mateusza za zaproszenie), żeby pożegnać zimę. Udało się. O 12- stej w południe nadeszło ocieplenie i śnieg zaczął topnieć. My zdążyliśmy jednak wykorzystać uroki zimy. Bitwa na śnieżki (nielepiące), zjazd na sankach po stoku nachylonym pod kątem 5 stopni, potem pani udawała lodówkę i nijak nie mogliśmy jej uciągnąć (nawet jak Michał pchał z całej siły), na koniec bawiliśmy się w koczowników żyjących na jednej kiełbasce usmażonej na węgiel na ognisku. Zabawa była ekstra, musimy ją kiedyś powtórzyć… Może w lato?
 

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2013


LEKCJA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Język niemiecki w klasie III w tym tygodniu był nietypowy. Śpiewaliśmy piosenki Rolfa Zuckowskiego przy akompaniamencie instrumentów wykonanych samodzielnie. Śpiewać i grać każdy może, dowodem tego była lekcja muzyki po niemiecku.


 

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2013


BAD MUSKAU ZNÓW GOŚCI UCZNIÓW Z KATOLICKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

22 lutego 2013 r. klasa IV udała się do biblioteki w Niemczech. Uczniowie wysłuchali kolejnej opowieści w języku niemieckim i coraz lepiej radzili sobie ze słownictwem języka obcego. Samodzielnie oddali wcześniej wypożyczone książki oraz poprosili o kolejne. - Kontakt z żywym językiem to coś więcej niż podręcznik i ćwiczenia na lekcji, emocje jakie towarzyszą dzieciom podczas wykorzystywania tego, czego się nauczyły, zostaną na długo w pamięci i zaprocentują w przyszłości – mówi wychowawczyni klasy IV - Elżbieta Markulak.

www.ksp.zary.pl   /   25-02-2013


OPOWIEŚCI O ZWIERZĘTACH

Klasy 4a i b wystawiły scenki z lektury. „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga to kolejna fascynująca opowieść, która zainspirowała dzieci do zmagań aktorskich.


 

www.ksp.zary.pl   /   19-01-2013


GARNCARSTWO

Prace, które wykonali uczniowie klas I-V podczas warsztatów zimowych w Griessen – Niemcy, zostały przywiezione do Żar. Uczniowie pochwalą się swoimi talentami na wystawie, która odbędzie się podczas Dni Otwartych szkoły 28.02.2013.


 

www.ksp.zary.pl   /   19-01-2013


20 NUMER GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"
 


 

www.ksp.zary.pl   /   19-01-2013


WALENTYNKI

14 luty, dzień świętego Walentego, inaczej mówiąc dzień zakochanych. Szczególny dzień dla par, jak i dla tych którzy znaleźli swoją połówkę, ale jeszcze nie odważyli się przyznać do tego drugiej osobie. I to właśnie dzień zakochanych daje możliwość przekazania najpiękniejszych słów, myśli swojej ukochanej osobie. Samorząd szkolny zorganizował pocztę walentynkową. Można było wysłać kartkę albo upominek osobie, na której nam zależy albo po prostu przyjacielowi. Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem. Zresztą zobaczcie sami…
 

www.ksp.zary.pl   /   16-01-2013


ŻARY EKOLOGICZNIE

W żarskim ratuszu uczniowie klasy trzeciej: Aleksandra Kempa, Ewelina Pisarska, Karol Podolski i Małgorzata Szostek otrzymali wyróżnienie za udział w konkursie plastycznym „Troszczę się o czystość swojego środowiska – Żary moje piękne czyste miasto”. Nagrody wręczał wiceburmistrz Edward Łyba. Prace uczniów były wykonane dowolną techniką, a ich wspólnym mianownikiem było promowanie proekologicznych zachowań . Gratulujemy całej czwórce!
Bożena Majewska
 

www.ksp.zary.pl   /   12-01-2013


LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

W etapie szkolnym Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego wzięło udział 23 uczniów. Do etapu miejskiego awansowali:

Kategoria 1-3

I miejsce Konrad Rybaczek z kl. 2b
II miejsce Gabriela Soroko z kl. 1a
III miejsce Weronika Mikoś z kl. 2a i Oliwia Pajączkowska z kl. 2b

Kategoria 4-6

I miejsce Ewa Witczak z kl. 5b
II miejsce Magdalena Ochman Z kl. 5b
III miejsce Samira Stefano z kl. 5b
 

www.ksp.zary.pl   /   08-01-2013


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

4 lutego w godzinach wieczornych odbyła się dyskoteka dla klas 4-6. Samorząd szkolny przygotował zabawę dla wszystkich chętnych. Były konkursy i nagrody. W tym dniu odwiedzili nas goście ze Specjalnego Ośrodka Dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy im Kornela Makuszyńskiego w Żarach. Dzieci świetnie się zintegrowały i bawiły przez ponad dwie godziny, tańcząc i skacząc w rytm muzyki dyskotekowej. Już nie możemy się doczekać następnej zabawy.
 

www.ksp.zary.pl   /   08-01-2013


KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA

Wiemy, że najlepsze zabawy, to te, które odbywają się w karnawale. Są huczne, kolorowe, słodkie i zapadają na długo w pamięci. Tak też było w tym roku. 5 lutego klasy I-III i 6-letnie przedszkolaki z żarskich przedszkoli bawiły się na fantastycznym balu. Piękne stroje, mnóstwo balonów, przepyszne ciasta i bardzo wesoła muzyka sprawiły, że tegoroczną zabawę również zaliczymy do tym wyjątkowo udanych. Choć nogi bolały, żal było kończyć karnawałowe szaleństwa.
Dziękujemy przedszkolakom za skorzystanie z naszego zaproszenia. Bardzo miło było nam Was gościć.
 

www.ksp.zary.pl   /   08-01-2013


UROKI ZIMY

6 lutego klasa 2b wyszła oglądać płatki śniegu. Niestety, tego dnia nie było widać pojedynczych śnieżynek.
Dzieci postanowiły więc sprawdzić, czy śnieg dobrze się lepi. Lepił się wspaniale! Nikt nie chciał przerwać toczenia kul, choć bolały od tego plecy.
Wszyscy świetnie się bawili, a widok bałwanków sprawił innym radość.

 

www.ksp.zary.pl   /   08-01-2013


KÜCHENJUNGE - KUCHCIK PO RAZ KOLEJNY

Uczniowie klasy IV a uczestniczyli w zajęciach kulinarnych prowadzonych w języku niemieckim, podczas których dzieci uczyły się gotować, przyrządzać różne potrawy, a przede wszystkim poznawały nowe słówka w obcym języku. Nagrodą była uczta złożona z potraw, które przygotowali samodzielnie.

 

www.ksp.zary.pl   /   06-01-2013


HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM

Adaptacja filmowa książki Tolkiena weszła do kin po świętach, a u nas można było zobaczyć fragmenty w wykonaniu klasy 5b. Uczniom tak bardzo spodobała się lektura, że ze szczególną starannością przyłożyli się do jej wystawienia w krótkich scenkach.
 

www.ksp.zary.pl   /   31-01-2013


OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROMUJĄCY NAUKĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO – DEUTSCH WAGEN TOUR

28.01.2013 odwiedziła nas lektorka języka niemieckiego z Poznania. Celem wizyty była promocja nauki języków obcych – głównie języka niemieckiego.
Informacje o Niemczech oraz nowe słownictwo przekazane zostało w sposób bardzo nowatorski. Dzieci bawiły się, śpiewały i brały udział w konkursach.
Dzięki takim inicjatywom, spotkaniom polsko-niemieckim oraz nauki w sposób niekonwencjonalny, dzieci już od najmłodszych lat mają szansę na lepszy start w dorosłe życie w Europie.
Zajęcia z Deutsch Wagen Tour okazały się miłym i niepowtarzalnym przeżyciem zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

Elżbieta Markulak

www.ksp.zary.pl   /   28-01-2013


NOWY PLAN LEKCJI

Prezentujemy nowy plan zajęć dydaktycznych obowiązujący od 04 lutego 2013 roku. Nowy harmonogram obejmuje wszystkich szkoły katolickie (KSP, KG, KLO) oraz kadrę pedagogiczną.
Zapraszamy na podstronę PLAN LEKCJI

www.ksp.zary.pl   /   26-01-2013


PŁYWANIE NA WOŚP

13 stycznia odbyły się zawody pływackie z Okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie rywalizowali na dystansach 25, 50 i 100 metrów pływając stylem dowolnym.

I miejsce – Zuzanna Jęcek
II miejsce – Bogdan Banasiak

 

www.ksp.zary.pl   /   22-01-2013


NIEMIECKI W GRIESSEN

Trzy dni wytężonej pracy i wspaniałej zabawy spędzili uczniowie klas I – V
w Griessen / Niemcy. Dzieci przygotowały przedstawienie muzyczne w języku niemieckim, na które zaprosiły gości z Niemiec.
Zabawa połączona z nauką to jedna z wielu metod aktywizujących do efektownej pracy. Wspomnienia zimowych zabaw na śniegu, modelowania z gliny i wesołego pidżama party pozostaną na długo w pamięci.

www.ksp.zary.pl   /   19-01-2013


LAUREATKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Laureatki ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego Olimpus 2012

1. Olga Węgier kl. IV a – laureatka, miejsce 4 w kraju
2. Maja Kulczycka kl. IV a – laureatka, miejsce 10 w kraju

To już kolejny sukces dziewczyn! Oby tak dalej! Powodzenia!

 


 

 

www.ksp.zary.pl   /   10-01-2013


BOŻE NARODZENIE 2012

 

Dziś w stajence Panna Święta,
Stoi cicha, uśmiechnięta.
Przy niej stoi Józef Święty,
Tak jak Maria uśmiechnięty.
Patrzą na swojego syna,
Bo Pan Jezus, choć dziecina,
Błogosławić wszystkim będzie,
Aby pokój nastał wszędzie.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


WŚRÓD NOCNEJ CISZY…

Aby święta Bożego Narodzenia,
były bliskością i spokojem,
a Nowy Rok – dobrym czasem.

Szkoły Katolickie, uroczystą mszą świętą, w czwartek rozpoczęły przygotowania do przyjścia na świat Mesjasza. W piątek uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wigilie klasowe. Młodzież KLO i KG uczestniczyły w festiwalu kolęd i pastorałek pod hasłem „Awantura o święta”, a dzieci z KSP obejrzały oryginalne Jasełka. Wesołych Świąt..

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


NIE ŚWIĘCI… PIEROGI LEPIĄ

W czwartkowy wieczór, 20 grudnia, Klasa 5b wraz ze swoją wychowawczynią, spotkała się w domu Michała, żeby wykonać pierogi z kapusta i grzybami. We wrześniu uzbieraliśmy grzyby, z których pani zrobiła farsz. Ciężko pracowaliśmy przy lepieniu, ale trud się opłacił, ponieważ pierogi były bardzo smaczne i zjedliśmy ja na wigilii klasowej, w piątek, z prawdziwym apetytem.

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


OPOWIEŚCI Z NARNII

O tym jak nie było Świąt Bożego Narodzenia Klasy 4a i b przed Świętami Bożego Narodzenia zapoznały się z lekturą „Opowieści z Narnii”. Dzieci uległy czarowi słów C.S. Lewisa i scenki, które przygotowały po omówieniu książki były naprawdę magiczne.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


POŚWIĘCENIE I HONOR

Klasa 5b omówiła lekturę o bohaterstwie, poświeceniu i honorze. „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara to książka, która niesie wartości uniwersalne i ważne do dziś.

 


 

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

W holu naszej szkoły od poniedziałku do piątku odbywał się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na obsługę dziennika elektronicznego. Dziękujemy rodzicom za wsparcie akcji.
 

 

www.ksp.zary.pl   /   23-12-2012


NIETYPOWE LEKCJE

Pierogi – potrawa występująca w Polsce, Litwie, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Chinach i Japonii oraz we Włoszech. Podobnymi potrawami są rosyjskie pielmieni i ukraińskie wareniki. We Włoszech są natomiast ravioli i tortellini, a w Chinach je się pierożki o nazwach: wonton, guo tie i jiaozi. W południowozachodnich Niemczech, w Badenii-Wirtembergii, popularne są Maultaschen, z farszem twarogowym, mięsnym lub warzywnym, o kształcie prostokątnym; pierwotnie pochodzą z kuchni szwabskiej, i dalej są najbardziej popularne w Wirttembergii, czyli szwabskiej części Badenii-Wirttembergii. 19.12.2012r. klasa IVa przeżyła nietypowa lekcje - nauki polskich tradycji wigilijnych. Pani Maryla - mistrz kulinarny, przyjechała do nas, aby nauczyć nas lepić pierogi. Ulepiliśmy ponad 200 pierogów, które ze smakiem zjedliśmy.

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2012


LESEPROJEKT

17.12.2012r. uczniowie klasy IVa udali się do Bad Muskau, do biblioteki na kolejne spotkanie z książką. Czytali, śpiewali, bawili się i przede wszystkim uczyli się nowych słówek. Wyjazd do Bad Muskau tym razem był bogatszy o wizytę na Ranczo u Wiktora.
Serdecznie dziękujemy rodzicom - panu Tkaczuk oraz panu Dydyńskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Dydyńskiego, który ufundował nam przemiłe niespodzianki. DZIĘKUJEMY!!!
Ella Markulak - wychowawczyni klasy IVa

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2012


LAUREACI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Laureaci ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego Multitest 2012
1. Olga Wegier klasa IVa - laureat, miejsce 10 w kraju
2. Maja Kulczycka klasa IVa - wyróżnienie, miejsce 14 w kraju
3. Dawid Nicke klasa IVb - wyróżnienie, miejsce 14 w kraju
4. Jakub Piwowarski klasa Va - wyróżnienie, miejsce 14 w kraju
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Elżbieta Markulak - nauczyciel języka niemieckiego

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2012


KONKURS DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Pod koniec listopada dotarliśmy do wszystkich żarskich przedszkoli z propozycją konkursu plastycznego - "Portret Świętego Mikołaja". Odzew był bardzo duży, napłynęło do nas aż 97 prac. Oficjalne podsumowanie i rozdanie nagród odbyło się 18 grudnia przy choince, w holu szkoły. Spotkanie to było bardzo wyjątkowe, na początku z uwagą przedszkolaki wysłuchały bajki o Świętym Mikołaju, a później sam bohater wszystkich prac rozdawał podarunki małym artystom. Radości było bardzo dużo. Dziękujemy przedszkolakom i ich rodzicom za to, że znaleźli chwilkę w świątecznych przygotowaniach i zaszczycili nas swoją obecnością. Nagrody do nieobecnych dotarły do przedszkoli już na drugi dzień.

www.ksp.zary.pl   /   20-12-2012


ŚWIĄTECZNE WYDANIE SPECJALNE GAZETKI "PROSTO Z MOSTU"

 

www.ksp.zary.pl   /   19-12-2012


BEZPIECZNA ZIMA

Uczniów naszej szkoły odwiedził w środę policjant (dzielnicowy), któremu towarzyszyła strażniczka miejska. Rozmawiali z dziećmi o szczególnym zachowaniu bezpieczeństwa w czasie Świąt, ferii i Sylwestra.

 

www.ksp.zary.pl   /   16-12-2012


SPOTKANIE W COTTBUS

We wtorek 4 grudnia wybraliśmy się 7 osobową grupką, pod opieką p. Kasia Nowińskiej i p. Kacpra Świątka do naszych znajomych ze szkoły podstawowej w Cottbus. Dzień rozpoczęliśmy od przeprawy przez góry śniegu, które namnożyły się podczas jednej nocy. Mimo to nie straciliśmy chęci i zapału. Po przybyciu poczęstowano nas pysznymi bułkami i świeżo upieczonymi ciasteczkami. Chwilę później rozpoczęliśmy niebywale ciekawe warsztaty z artystą Michaelem Apel, które zakończyły się rozdaniem słodkich upominków. Kolejną atrakcją była wizyta w planetarium, gdzie zobaczyliśmy jak tak naprawdę wygląda niebo nocą, jak zbudowany jest księżyc i że nasze znaki zodiaku można znaleźć w gwiazdach. Następnie poszliśmy na Weihnachtsmarkt, gdzie jeździliśmy na karuzeli i jedliśmy pyszne owoce w czekoladzie. Ostatnim punktem programu była wizyta w galerii handlowej i chwila dla siebie na małe zakupy. Było super! Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie ze szkoła w Cottbus! :-)

www.ksp.zary.pl   /   10-12-2012


PROJEKT „POMOCNIK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

Wolontariusze Szkół Katolickich i członkowie Wolontariatu Zawodoznawczego odwiedzili 4 i 5 grudnia 2012 r. żarskie przedszkola. Wolontariusze przedstawili ideę działań wolontarystycznych zachęcając przedszkolaki do czynienia dobrych uczynków. Dzieci otrzymały certyfikaty oraz czapki „Pomocnik Świętego Mikołaja”.

 

www.ksp.zary.pl   /   07-12-2012


WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU

Katolicką Szkołę Podstawową odwiedził 6 grudnia Święty Mikołaj. Dzieci czekały na niego w Sali gimnastycznej, oglądając film pt. „Ekspres polarny”. Następnie uczniowie klas 4-6 rozeszli się do swoich gabinetów gdzie czekały na nich prezenty a naszych najmłodszych spotkała niespodzianka, bo Mikołaj wylądował na dach sali gimnastycznej i obdarował ich upominkami. Wszyscy coś dostali, co oznacza chyba, że byli grzeczni. Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju.

www.ksp.zary.pl   /   07-12-2012


MIKOŁAJKOWY RATUSZ

6 grudnia, w dość nietypowy sposób, Ktoś bardzo kochany przez wszystkie dzieci, pojawił się z prezentami. Nie przez komin, nie przez okno, nie przy kominku - tylko w samym centrum Żar, zwołał niemalże wszystkie żarskie dzieciaki i wjechał konnym zaprzęgiem pod ratusz. Pewnie renifery zwiedzały w tym czasie inne ciekawe miejsca w mieście. Reprezentacja naszej szkoły - klasa III - dzielnie towarzyszyła w ten mroźny dzień Świętemu Mikołajowi. Zabawa była przednia, tańce, śpiewy, szaleństwa z balonami... No i oczywiście wspólne ubieranie choinek, na które ozdoby przygotowały również klasy pierwsze i drugie. Obdarowani cukierkami i maskotkami uczniowie wrócili do szkoły z wielkimi uśmiechami. Któż jeszcze potrafi tak uszczęśliwiać dzieci? :)

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2012


MIKOŁAJKOWY KONKURS

Dziś w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Konkurs Języka Niemieckiego, w którym udział wzięły klasy III-VI.
W klasie III najlepsi okazali się Paweł Gierc i Miłosz Gierczyk,
w klasie IV a – Olga Węgier
w klasie IV b – Igor Walęsiak
w klasie V a – Emilka Lewandowska
w klasie V b – Samira Stefano
w klasie VI – Ewelina Klimowicz
Wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę dalszych sukcesów w nauce. Elżbieta Markulak.

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2012


KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH BOŻONARODZENIOWYCH

www.ksp.zary.pl   /   06-12-2012


HISTORIA PEWNEGO PAJACYKA

Klasa 4 a wystawiła scenki z „Pinokia” Carla Collodiego. Jak zwykle postawiła wszystkim wysoko poprzeczkę, przygotowując się do nich z prawdziwym profesjonalizmem.

 

www.ksp.zary.pl   /   04-12-2012


WYMARZONA SZKOŁA

Klasa 4 b zapoznała się z magiczną szkołą prowadzoną przez dziwnego profesora. Wcielili się w role uczniów i stwierdzili, że szkoła Ambrożego Kleksa bije teraźniejszą na głowę.

 

www.ksp.zary.pl   /   04-12-2012


HISTORIA O ODWADZE

Klasa 5b zakończyła analizę lektury „W pustyni i w puszczy”. Młodych ludzi urzekła nie tylko przygoda ale także przyroda opisana w książce przez Henryka Sienkiewicza.

 

www.ksp.zary.pl   /   04-12-2012


TAK CZYTA LAUSITZ

Uczniowie klasy IV a objęci programem czytelniczym -”Tak czyta Lausitz” - udali się 26.11.2012 do Bad Muskau, do biblioteki wraz z nauczycielem języka niemieckiego Elżbietą Markulak.
Podczas projektu czytamy książki, tłumaczymy nowe słowa i bawimy się językiem obcym. Przez cały rok trwania projektu możemy korzystać z biblioteki w Bad Muskau, nie tylko podczas spotkań.

 

www.ksp.zary.pl   /   29-11-2012


BAW SIĘ RAZEM Z NAMI

29 listopada odbyła się 15 edycja „Baw się razem z nami”. Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w tej zabawie organizowanej przez SP 5. Barwy KSP reprezentowali: Julia Loch, Paweł Gierc, Aleksandra Świeszczak, Mateusz Maciejak, Julia Klimas, Maciej Leszczyński, Emilia Bogusławska, Dawid Sojka oraz rezerwowi: Olga Węgier, Patrycja Kozłowska i Damian Lis. Dzielnie kibicowali naszej drużynie uczniowie klasy III pod przewodnictwem pani Bernadetty Gorczycy.

www.ksp.zary.pl   /   29-11-2012


SZANOWNI PAŃSTWO!

W trosce o bezpieczeństwo Waszych pociech zwracamy się z prośbą o pamiętaniu o zasadach ruchu drogowego parkując przed szkołą.
Bezpieczeństwo należy się wszystkim użytkownikom ruchu drogowego oraz mieszkańcom ulic Kalinowskiego i Miłej. Dziękujemy.

www.ksp.zary.pl   /   27-11-2012


SZANOWNI RODZICE

Zgodnie z decyzją Rady Rodziców z dn. 22.11.2012r.,  ulega zmianie wysokość czesnego. Od dn. 01.01.2013r. wynosić będzie:

Katolicka Szkoła Podstawowa:
- pierwsze dziecko – 380 zł
- drugie dziecko i kolejne – 190 zł

Katolickie Gimnazjum:
- pierwsze dziecko – 410 zł
- drugie dziecko i kolejne – 205 zł

Katolickie Liceum Ogólnokształcące:
- pierwsze dziecko – 510 zł
- drugie dziecko i kolejne – 255 zł

Jeżeli dwoje Państwa dzieci uczy się w różnych szkołach, to na drugie dziecko przysługuje zniżka i czesne wynosi: w KSP – 290 zł, w KG – 315 zł.
Jeżeli troje Państwa dzieci uczy się w różnych szkołach, na drugie i trzecie dziecko przysługuje zniżka i czesne wynosi: w KSP: - 195 zł, w KG – 215 zł.
Na czwarte dziecko w szkole przysługuje zniżka i czesne wynosi: w KSP – 125 zł, w KG – 140 zł.
Rodzice uczniów kl. VI KSP, III KG oraz III KLO płacą czesne, zgodnie z umową i statutem szkoły, przez 12 miesięcy, tj. od 1 września do 31 sierpnia każdego roku szkolnego.

www.ksp.zary.pl   /   26-11-2012


LEKCJA PRZYRODY

Dawid Nicke z kl.4b poprosił swoją babcię, panią Annę Nicke o pożyczenie deszczomierza na lekcję przyrody.
Pani Anna od 1975 r. prowadzi małą stację meteorologiczną w Grabiku. Opowiedziała nam o pomiarach, jakie prowadzi i o przyrządach do mierzenia elementów pogody.
Bardzo jej dziękujemy za miłe spotkanie.

www.ksp.zary.pl   /   26-11-2012


KÜCHENJUNGE - KUCHCIK

Dziś - 20.11.2012 - rozpoczął się program Küchenjunge - Kuchcik (Opiekunem programu jest p. Ella Markulak). Zajęcia prowadzone są częściowo w języku niemieckim. Uczniowie klasy czwartej uczą się szyć, gotować oraz piec. Celem zajęć jest wzbogacenie słownictwa niemieckiego oraz stworzenie książki kucharskiej dla dzieci w języku polskim i niemieckim.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie samodzielnie szyli fartuszki, otrzymali legitymacje Kuchcika oraz czapki kucharskie.
Kolejne spotkanie już w grudniu.

www.ksp.zary.pl   /   20-11-2012


18 NUMER GAZETKI SZKOLNEJ

To już 18 spotkanie z dziennikarzami gazetki szkolnej. Prezentujemy wam pierwszy numer gazetki "Prosto z mostu", z nową szata graficzna i nową ekipą. Zapraszamy.

 

www.ksp.zary.pl   /   18-11-2012


TERMINY INDYWIDUALNYCH KONSULTACJI

Serdecznie zapraszamy w dniach 26 - 30 listopada na indywidualne konsultacje nauczycieli z rodzicami. Szczegółowy harmonogram spotkań w załączniku poniżej.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   18-11-2012


ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy (22.X.-16.XI.) święto naszej biblioteki. Z założenia miało trwać tylko dwa tygodnie, ale z uwagi na duże zainteresowanie przedłużono do 16 listopada. Uroczystości rozpoczęliśmy od złożenia życzeń pani bibliotekarce, udając się razem z Samorządem Szkolnym do biblioteki Szkoły Podstawowej Nr 8 w Żarach.
Jak co roku „solenizantka” przybrała odświętny wystrój. Czytelnicy wraz ze swoimi wychowawcami chętnie odwiedzali w tym czasie bibliotekę, która oferowała wiele ciekawych imprez. Można było wziąć udział w konkursie „Cytat”, w którym na podstawie fragmentu książki należało odgadnąć jej tytuł i autora. Wspaniałą zabawą dla starszych i młodszych czytelników było odgadywanie bohaterów książek na podstawie ilustracji wykonanych przez panią bibliotekarkę. Ale chyba najwięcej emocji dostarczyła zabawa pod hasłem „W poszukiwaniu książki”, podczas której uczniowie musieli w przeciągu 2min. odnaleźć na półce pięć książek wskazanych przez panią bibliotekarkę. Ponadto imprezie towarzyszył kiermasz „Książki dla Ciebie” oraz wystawa „Stare, starsze, najstarsze”.
W nadchodzącym tygodniu wręczone będą nagrody uczestnikom konkursów. Dziękuję moim wspaniałym czytelnikom za wspólne świętowanie. Bożena Majewska

www.ksp.zary.pl   /   17-11-2012


Z PIEŚNIĄ NA USTACH

Czym jest patriotyzm dla współczesnego Polaka? Jak widzą go dziś młodzi ludzie? Jak go pielęgnują? Te pytania zrodziły wspaniałą inicjatywę młodzieży i nauczycieli ze Szkół Katolickich w Żarach. Słowem i pieśnią-dwa pokolenia-przypomniały chwalebną historię dążeń Polaków do wolności. Uczniowie i nauczyciele włączyli się w Miejskie Obchody 94 rocznicy odzyskania Niepodległości. Na uroczystej mszy świętej w parafii p.w. Świętego Józefa w Żarach społeczność szkoły przedstawiła patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Nasi uczniowie brali udział w oprawie mszy świętej, czytając modlitwę wiernych. To była niepowtarzalna lekcja patriotyzmu dla całego środowiska lokalnego.

www.ksp.zary.pl   /   13-11-2012


ŚNIADANIE DAJE MOC

W tym roku po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji obchodzonej 8 listopada jako DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Dobrze wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Właśnie dlatego wszyskie klasy wspólnie szykowały, a później konsumowały zdrowe i pyszne śniadanko. Warto dabć o swoje zdrowie!

www.ksp.zary.pl   /   08-11-2012


WSPOMNIENIE

Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.

Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów..

 

www.ksp.zary.pl   /   06-11-2012


ŚWIĘTO JESIENI

27.10.2012 uczniowie klasy IV udali się do Bad Muskau na Święto Jesieni. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zielonej Góry oraz uczniowie z Niemiec. Wspólnie uczyliśmy się nowych słówek, piosenki o duchach. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Samodzielnie wykonaliśmy maski i przepiękne lampiony, które rozświetlały nam drogę przez zaśnieżony park.

 

www.ksp.zary.pl   /   05-11-2012


PRAWDZIWI UCZNIOWIE KSP

Po kilku tygodniach, ciężkiej, szkolnej pracy i wielu próbach wytrwania w ławce, w sobotę 27 października 2012 roku, uczniowie klas pierwszych w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach. Nasi najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami: p. Beatą Rogacką i p. Jolantą Oszmaniec, przygotowali piękny program artystyczny: recytując wiersze i śpiewając piosenki. Potem nastąpił oficjalny moment - ślubowanie, które przyjęła pani dyrektor Małgorzata Penkal. Po długich zmaganiach pierwszaki udowodnili wszystkim, że są tego godni i zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej. Pasowania dokonał szkolny żak. Nowo mianowani uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, a od rodziców piękne błękitne koszulki oraz kuferki ze słodyczami. Część artystyczną uświetnił występ starszych koleżanek z kółka wokalnego. Bardzo wymownym momentem, było wystąpienie pani Starosty Danuty Madej, która przekazała Rodzicom, prośby dziecka według Janusza Korczaka. Dzień, pełen wrażeń zakończyła słodka niespodzianka przygotowana przez Rodziców dzieci. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, oraz Rodzicom naszych uczniów za pomoc, wsparcie i wiele ciepłych słów w codziennej pracy. Wiemy, że możemy na państwa liczyć.

Wychowawcy klasy Ia i Ib.

www.ksp.zary.pl   /   02-11-2012


Z MAGICZNYM KAPELUSZEM...

24 października naszą szkołę odwiedził kabaret z Torunia. Wystawił spektakl pt. "Magiczny kapelusz". Dzieci były zachwycone grą aktorską oraz rekwizytami jakich używali profesjonaliści, aby przekonać widzów, że prawdziwe piękno kryje się wewnątrz nas.

 

www.ksp.zary.pl   /   29-10-2012


14 PAŹDZIERNIKA-DZIEŃ PAPIESKI

W tym roku jak i w poprzednim, Szkoły Katolickie wzięły czynny udział w obchodach Dnia Papieskiego. Dzieci i nauczyciele przygotowały oprawę do każdej mszy świętej w tym dniu. Rodzice upiekli ciasta a nauczyciele w ramach wolontariatu je sprzedawali, włączając się do parafialnej akcji humanitarnej Stowarzyszenia Dzieło Nowego Tysiąclecia, które zbiera pieniądze na fundusz stypendialny dla dzieci z ubogich rodzin.

www.ksp.zary.pl   /   25-10-2012


ZACZAROWANE LEKCJE

Klasa 4a brawurowo rozprawiła się z Akademią Pana Kleksa Jana Brzechwy. Przygotowane wcześniej potrawy ze szkoły Ambrożego Kleksa zaostrzyły apetyt na scenki z lektury… Warto było czekać.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   24-10-2012


KŁAMSTWO MA DŁUGI NOS

Klasa 4b swoją przygodę z dramatem zaczęła od Pinokia Carlo Collodiego. Ewidentnie widać, że uczniowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   24-10-2012


ANIA... NIE ANDZIA

Klasa 5b po raz pierwszy w tym roku wystawiła scenki z lektury. Tym razem była to Ania z Zielonego wzgórza Lucy Maud Montgomery. Powoli uczniowie rozgrzewają się przed następnymi lekturami.

 

 

www.ksp.zary.pl   /   24-10-2012


NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA

www.ksp.zary.pl   /   18-10-2012


NAUCZYCIELOM...

"Życzymy naszej drogiej Pani,
By każdy dzień był miły dla niej.
By ranny budzik srebrne dźwięki
Układał dla niej w takt piosenki.
By zaczynała dzień wesoła
I żeby znikła zmarszczka z czoła
By wiatr jej pachniał, śmiech jej szumiał, By każdy w klasie ją rozumiał"

Tymi słowami uczniowie klasy III wyrazili wdzięczność Gronu Pedagogicznemu za trud, poświęcenie, serce i ciepło w wystąpieniu przygotowanym specjalnie na bardzo wyjątkową okazję. Dzień Nauczyciela sprzyjał, aby zatrzymać się na chwilę i docenić tych, którym na uczniach bardzo zależy.

www.ksp.zary.pl   /   16-10-2012


REKOLEKCJE KATOLICKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Po raz pierwszy uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Żar od 3 do 5 października 2012 r. mieli okazję odbyć swoje szkolne rekolekcje wyjazdowe w Rokitnie u Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Było to nasze pragnienie już od pewnego czasu. Ksiądz Kustosz wraz z księżmi współpracownikami przyjął nas bardzo serdecznie. Warunki w Domu Rekolekcyjnym są bardzo dobre, dlatego sprzyjały w tworzeniu potrzebnej atmosfery rekolekcyjnej. Rekolekcje przebiegały pod hasłem: „ Święci prowadzący do jedności z Chrystusem”. Poprzez sylwetki świętych takich jak: Św. Katarzyna Laboure, św. Faustyna Kowalska, św. Stanisław Kostka, bł. Karolina Kózkówna dzieci mogły zbliżyć się do Jezusa. Dzieci bardzo pozytywnie odebrały te „spotkania” ze świętymi postaciami. Otrzymały cudowny medalik, obrazki, ucałowały relikwie bł. Karoliny Kózkównej. Bardzo duże wrażenie zrobił na nich kościół, obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, kaplica domowa, wieczorne Apele oraz bardzo spodobały się im pokoje, w których zamieszkały na czas rekolekcji. Swoją radość wyrażały poprzez wspólny śpiew, zabawę. Cieszyły się, że mogły zawiązać wspólnotę, poznając siebie bliżej. Jednym słowem myślę, ze te rekolekcje pomogły odkryć Jezusa i Jego Matkę.
W drodze powrotnej 5 października 2012 r. zatrzymaliśmy się w Międzyrzeczu w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. Ksiądz proboszcz kustosz sanktuarium przybliżył nam historię tego miejsca. Każdy mógł dotknąć relikwiarza i pomodlić się. Pieśń: „Boże, dzięki Ci składamy” była wyrazem naszej modlitwy w tym szczególnym miejscu. Następnie udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Alumn seminarium oprowadził nas po pięknych zakątkach i miejscach Paradyża. Potem czekał na nas „pyszny” obiad. Ostatnim miejscem naszego zatrzymania się był Świebodzin przy figurze Chrystusa Króla.
W rekolekcjach uczestniczyła 78 osobowa grupa uczniów klas II-VI pod opieką 8 nauczycieli. Rekolekcje prowadził: ks. prałat Tadeusz Dobrucki.
Dziękujemy za okazane serce, życzliwość, wsparcie.
Ks. prałat Tadeusz Dobrucki

www.ksp.zary.pl   /   14-10-2012


ZBIÓRKA STARYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH I STARYCH ZNACZKÓW

Akcja stare telefony komórkowe na rzecz misji polega na tym, że ze starych komórek wysłanych do Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej salvatti.pl odzyskiwane są cenne surowce. Dochód uzyskany ze sprzedaży starych telefonów przeznaczony jest na pomoc mieszkańcom Wybrzeża Kości Słoniowej. Niedawno zakończyła się tam wojna domowa. Wielu ludzi potrzebuje pomocy, odbudowy domu, lekarstw, żywności.
Zbieramy też ostemplowane znaczki, wycięte z koperty lub kartki pocztowej z półcentymetrowym marginesem (nie
mogą to być znaczki odklejone jak do klasera). Sprzedajemy je jako tzw. makulaturę filatelistyczną. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczone są na animację misyjną Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej salvatti.pl.
Telefony i znaczki przynieś do gabinetu nr 6 lub 4 i wpisz się na listę „Przyjaciół Ziemi”.

www.ksp.zary.pl   /   14-10-2012


NIE WYRZUCAJ PŁYTY! POMÓŻ ZIEMI!

Przyłącz się do akcji! Niepotrzebne płyty CD/DVD przynieś do gabinetu nr 6 lub 4 i wpisz się na listę „Przyjaciół Ziemi”.
Organizatorzy zbiórki- klasy drugie wraz z wychowawczyniami p. A. Kwiatkowską i U. Klimowicz-Gwiazdowską przekażą kolekcję z serii „Było sobie…” do świetlicy szkolnej.

 

[CZYTAJ PORADNIK]

 

 

www.ksp.zary.pl   /   14-10-2012


SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

4 października reprezentacja uczniów z klasy III spotkała się w Miejskiej Bibliotece z pisarką Joanną Olech. To przemiłe wydarzenie obfitowało w wiele ciekawych punktów. Jednym z nich były opowieści autorki wielu książek dla dzieci o tym jak zaczęła się jej przygoda z przelewaniem myśli na papier. Kolejną atrakcją były konkursy, za które pani Asia nagradzała cukierkami. Uczniowie, którzy przyszli poznać twórczynię "Dynastii Miziołków" mogli sprawdzić na własnej skórze czy trudno jest tworzyć ciekawe historyjki. Na koniec można było kupić książkę autorstwa pani Olech z jej dedykacją. To było bardzo ciekawe przeżycie.

www.ksp.zary.pl   /   09-10-2012


DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010 roku w sprawie organizacji roku szkolnego Dyrektor Szkół Katolickich w Żarach ustala następujące dni wolne w roku szkolnym 2012/2013:

Szkoła zapewnia w tych dniach zajęcia opiekuńcze. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie obecności dziecka na zajęciach w w/w dniach.

www.ksp.zary.pl   /   08-10-2012


DZIEŃ CHŁOPAKA

W poniedziałek 1 października w holu Szkoły odbył się apel dla naszych Chłopców z okazji ich corocznego święta. Dziewczyny z samorządu wraz z opiekunkami przygotowały drobne upominki w postaci imiennych balonów oraz śmieszny wierszyk. Następnie klasy rozeszły się do gabinetów by świętować wraz z wychowawcami.

 

www.ksp.zary.pl   /   05-10-2012


KOCHANE ZWIERZAKI

Uczniowie klasy III ze swoją wychowawczynią Bernadetą Gorczycą postanowili "wirtualnie adoptować" do czasu prawdziwej adopcji 6 szczeniaczków, które urodziły się w żarskim schronisku. Nadali im tymczasowe imiona. Pieski będą nazywały się: Brutus, Bruno, Piorun i Baster, a suczki Roksi i Malina. Imiona zostały wybrane po burzliwej dyskusji. Klasa III ogłosiła w całej szkole zbiórkę karmy dla szczeniąt i ich mamy Nelli i będzie koordynować tę akcję.
Wszystkich chętnych prosimy o wsparcie. Każdy dar ma znaczenie.
Miłośnicy zwierząt zbierają również cały czas karmę dla innych potrzebujących piesków i kociaków.
Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serce i mamy nadzieję, że chęć pomocy bezbronnym zwierzakom nie wygaśnie.
AKCJA TRWA!
Pomoc potrzebującym zwierzakom zorganizowana jest we współpracy z Żarskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt "APORT". Strona internetowa stowarzyszenia: www.aport.manifo.com
 

www.ksp.zary.pl   /   28-09-2012


GRZYBÓW BYŁO W BRÓD

W sobotę 15 września klasa 5b wybrała się na grzyby i musimy przyznać, że było ich w bród. Potem graliśmy w siatkówkę, której wysoki poziom powodował u zawodników i kibiców ataki niepowstrzymanego śmiechu. To z kolei wymusiło w nas niepohamowany głód i rzuciliśmy się na kiełbaski i kurczaki przygotowane na grillu przez państwo Zygmuntowiczów, u których znowu gościliśmy. Grzyby ususzyła do wigilijnych pierogów pani wychowawczyni, a my będziemy je w grudniu lepić.
 

www.ksp.zary.pl   /   26-09-2012


ZABAWY W LILAVATI

22 września 2012 r. chętni uczniowie z klas 1a, 2a i 2b pod opieką p. Beaty Rogackiej i p. U. Klimowicz-Gwiazdowskiej wzięli udział w otwarciu sezonu matematycznego w Lilavati w Żarach.
Dzieci mogły m.in. obejrzeć pokaz iluzji, nauczyć się grać w szachy, wykonać pudełko z orgiami, sprawdzić jak działa dźwignia.


 

www.ksp.zary.pl   /   24-09-2012


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

3 września 2012 roku Mszą Świętą Szkoły Katolickie zainaugurowały rok szkolny. Po eucharystii nastąpiło poświęcenie tornistrów dzieci, które w tym roku po raz pierwszy wejdą w mury naszej szkoły. Następnie pani dyrektor Małgorzata Penkal przywitała całą społeczność i przekazała życzenia dla dzieci i rodziców oraz pracowników całej szkoły.
 

www.ksp.zary.pl   /   03-09-2012


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu 29 czerwca 2012 r. uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęła Msza Św. w intencji uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego. Po mszy pani dyrektor Małgorzata Penkal podziękowała uczniom nauczycielom i rodzicom za ciężka pracę, która zaowocowała najwyższymi wynikami ze sprawdzianu, egzaminu i matury, dodając, że w tym roku nasza szkoła po raz kolejny ma 100% zdawalność. Następnie wychowawcy klas rozdali świadectwa oraz wyróżnienia dla uczniów za dobre wyniki w nauce, udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zawodach sportowych. Uroczyste stroje, poważne miny, ale wreszcie wszyscy możemy odetchnąć z ulgą, bo już zaczęły się WAKACJE!!!
Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Miłego wypoczynku. Samych słonecznych dni, bajkowych przygód oraz szczęśliwego powrotu do szkoły!

www.ksp.zary.pl   /   29-06-2012


NA HARLEY’U TEŻ MOŻNA

Klasa 4b razem z wychowawczynią odwiedziła w czwartek rodzinę swojego kolegi Mateusza Woźniaka. Smażyliśmy kiełbaski na ognisku, graliśmy w piłkarzy ki i najważniejsze tata Mateusza zafundował wszystkim przejażdżkę na najprawdziwszym Harley’u. Mieliśmy wielką frajdę. Klasa 4b zaczęła wakacje dzień wcześniej. Dziękujemy państwu Woźniak za zaproszenie.

www.ksp.zary.pl   /   27-06-2012


AKCJA WOLONTARIATU W KATOLIKU

Szkolne koło wolontariackie pozyskało sponsora pana Franciszka Majorczyka z Leszna, który przeznaczył kwotę 1000zł na zakup przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia finansowego. Opiekunowie wolontariatu wyposażyli dwóch chłopców w plecaki, piórniki, zeszyty, bloki, mazaki, wycinanki, farby, plasteliny i buty sportowe. Gorąco dziękujemy sponsorowi za życzliwość i serce oraz właścicielom żarskiego sklepu „ Kleks” za udzielenie rabatu przy zakupie tych artykułów.

www.ksp.zary.pl   /   26-06-2012


NOC SZÓSTOKLASISTÓW W KATOLIKU

Uczniowie klasy VI a i VI b oraz ich wychowawczynie postanowili spędzić noc z 21 na 22 czerwca w murach swojej szkoły. W programie było: wspólna kolacja (kebap, pizza napoje, słodycze), zabawy przy muzyce z wędrującą kostką pełną wesołych zadań., no i oczywiście dyskoteka – do późna. Wszystkim dopisywały doskonałe humory. Niełatwo było zasnąć na materacach, karimatach, przy kominku. Przekonaliśmy się, że rzeczywiście taką porą nasza szkoła wygląda tajemniczo. Około godziny siódmej wszyscy sprawnie posprzątali swoje legowiska, aby nie zakłócić rytmu dnia naszej szkoły. Po wspólnym śniadaniu – talerzy zupy mlecznej z płatkami udaliśmy się do naszych domów, może trochę niewyspani, ale bardzo zadowoleni. Każdy uczeń powinien przeżyć taką noc w szkole. Zachęcamy innych.

www.ksp.zary.pl   /   22-06-2012


 

 

 

 

         
         

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © www.ksp.zary.pl - 2012.
All Rights Reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.